نویسنده : مهندس صادقی

کارشناس ارشد عمران - سازه
با ۱۸ سال سابقه اجرایی

عنوان مطالب طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

روف گاردن ( Roof Garden ) در زبان فارسی به بام سبز ترجمه شده است. طراحی روف گاردن را اصطلاحاً به مجموعه ای از طراحی و اجرای پوشش گیاهی، سایه بان، محلی برای باربیکیو، نورپردازی و آبنما طراحی روف گاردن ( طراحی بام سبز ) و یا طراحی تراس میگویند. طراحی سه بعدی روف گاردن یا طراحی سه بعدی بام سبز روف گاردن به دو بخش طراحی داخلی و طراحی سازه ای ساختمان تقسیم میشود.

طراحی سه بعدی بام سبز
طراحی سه بعدی بام سبز
طراحی روف گاردن
طراحی روف گاردن
طراحی سه بعدی روف گاردن
طراحی سه بعدی روف گاردن
طراحی بام سبز
طراحی بام سبز

بام سبز

پوشش گیاهی بام سبز را به دو دسته کلی میتوان تقسیم کرد.

۱- استفاده از گلدان و چمن مصنوعی

در این شرایط آبدهی به پوشش گیاهی نیازمند تعبیه سیستم عایقکاری پیچیده ای نیست و میتوان از پوشش قیرگونی یا ایزوگام به منظور نفوذناپذیری پشت بام یا تراس استفاده کرد.

۲- ساخت باغچه در پشت بام و چمن طبیعی

سیستم عایقکاری و سیستم آبرسانی به پوشش گیاهی در این نوع روف گاردن کاملاً متفاوت از انواع معمول عایقکاری ساختمان است و نیازمند طراحی و محاسبه بر اساس سیستم سازه ای ساختمان و متراژ روف گاردن است.

روف گاردن در تراس برج
روف گاردن در تراس برج
طراحی تراس برج
طراحی تراس برج

محاسبات سازه ای روف گاردن

با توجه به آیین نامه بارهای وارده بر ساختمانی ( مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ) در محاسبات سازه ای بار پشت بام و یا تراس ساختمان هایی با عمر کمتر از ۱۰ سال حداکثر مجاز به اعمال ۳۵۰ کیلوگرم در هر متر مربع بار زنده هستیم. با توجه به تجهیزات موجود در پشت بام واحتمال برف و باران، حداکثر بار وارده از روف گاردن به پشت بام باد ۱۰۰ کیلوگرم در هر مربع در نظر گرفته شود.

همچنین توجه به این نکته بسیار ضروری است که پس از آبیاری پوشش گیاهی وزن آب نیز به وزن خاک موجود اضافه میشود. از این رو آبدهی پوشش گیاهی تنها با سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای باید صورت بگیرد و محاسبات اشتباه در طراحی روف گاردن ممکن است منجر به تخریب پشت بام شود.

ساخت روف گاردن
ساخت روف گاردن
کاشت گیاه در روف گاردن
کاشت گیاه در روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن

طرح اختلاط خاک مخصوص روف گاردن از ترکیب یک سوم ماسه، یک سوم سنگ‌های درشت دانه سبک ( مثل لیکا ) و یک سوم گیاه خاک باغبانی ( مخلوطی از چوب پوسیده و کود گیاهی ) تشکیل میشود. همچنین باید توجه داشت که وزن مخلوط بدست آمده نباید بیشتر از ۹۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب بیشتر شود.

رشد ریشه پوشش گیاهی و آسیب رساندن آن به سیستم عایقکاری پشت بام مهمترین مسئله ای است که در انتخاب پوشش گیاهی روف گاردن باید مورد توجه قرار گیرد. از این رو باید از گیاهانی استفاده شود که عمق ریشه آن بین ۵ سانتیمتر تا حداکثر ۱۰ سانتیمتر هستند. همچنین استفاده از لایه مانع ریشه ( Root Barrier ) میتواند تا حد زیادی از آسیب رسیدن به پوشش عایقکاری جلوگیری کند. در صورت استفاده از پوشش چمن طبیعی بهترین گزینه استفاده از چمن نروژی است.

بام سبز در تراس برج
بام سبز در تراس برج
نورپردازی روف گاردن
نورپردازی روف گاردن

دیزاین روف گاردن

با توجه به متراژ پشت بام یا تراس و همچنین شعاع میدان دید ( اصطلاحاً ویو ) میتوان از آلاچیق چوبی یا فایبرگلاس استفاده کرد. نورپردازی روف گاردن تقریباً مشابه نورپردازی محوطه است. همچنین استفاده از آبنما یا فایرپیت یا شومینه فضای باز میتواند زیبایی روف گاردن را دوچندان کند.

تعبیه قسمتی برای باربیکیو و کباب پز و همچنین در نظر گرفتن آشپزخانه ای کوچک و کاربردی برای راحتی در پخت پخت و پز با یک لوله کشی آب و لوله کشی فاضلاب و با ساخت کابینت آشپزخانه از جنس پی وی سی ( ضد آب ) به راحتی امکانپذیر است و محیطی مطلوب را در پشت بام ایجاد میکند. همچنین در صورتیکه دید مشاعات اجازه دهد میتوان متوان از جکوزی خانگی در روف گاردن استفاده کرد.

کافی شاپ در روف گاردن
کافی شاپ در روف گاردن
طراحی تراس
طراحی تراس
رستوران در روف گاردن
رستوران در روف گاردن
روف گاردن یا بام سبز
روف گاردن یا بام سبز
خدمات گروه ساختمانی سیمرغ
تعویض شیشه پنجره دوجداره یو پی وی سی

پنجره دوجداره

ساخت و نصب پنجره دوجداره ، پنجره یو پی وی سی ، در دوجداره و شیشه پنجره دوجداره و پنجره ترمال بریک

طراحی سه بعدی غرفه نمایشگاهی

طراحی غرفه نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی ، طراحی غرفه نمایشگاهی ، اسپیس فریم و غرفه نمایشگاهی طبق دستورالعمل‌ نمایشگاه‌ها

آسانسور هیدرولیکی مجتمع

بالابر خانگی

ساخت و نصب بالابر هیدرولیکی ، بالابر خانگی ، بالابر مغازه ، صندلی پله پیما و بالابر پله

آخرین بروز رسانی در توسط مهندس صادقی

در صورت دلخواه
2 سوال و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی سوالات