آخرین بروز رسانی در

گروه ساختمانی سیمرغ طراح و مجری دکوراسیون منزل ، دکوراسیون داخلی ، نمای ساختمان ، دیزاین خانه و چیدمان منزل ( تهران - زعفرانیه - خیابان پسیان 22171748 )

طراحی روف گاردن – طراحی بام سبز – طراحی تراس

« طراحی روف گاردن ( طراحی بام سبز ) و طراحی تراس »

 

تعریف روف گاردن

روف گاردن ( Roof Garden ) در زبان فارسی به بام سبز ترجمه است. اصطلاحاً به مجموعه ای از طراحی و اجرای پوشش گیاهی، سایه بان، محلی برای باربیکیو، نورپردازی و آبنما طراحی روف گاردن ( طراحی بام سبز ) و یا طراحی تراس میگویند. طراحی روف گاردن به دو بخش طراحی معماری ساختمان و طراحی سازه ای ساختمان تقسیم میشود.

پوشش گیاهی روف گاردن ( بام سبز ) و تراس

پوشش گیاهی روف گاردن را به دو دسته کلی میتوان تقسیم کرد.

1- استفاده از گلدان و چمن مصنوعی

در این شرایط آبدهی به پوشش گیاهی نیازمند تعبیه سیستم عایقکاری پیچیده ای نیست و میتوان از پوشش قیرگونی یا ایزوگام به منظور نفوذناپذیری پشت بام یا تراس استفاده کرد.

2- ساخت باغچه در پشت بام و چمن طبیعی

سیستم عایقکاری و سیستم آبرسانی به پوشش گیاهی در این نوع روف گاردن کاملاً متفاوت از انواع معمول عایقکاری ساختمان است و نیازمند طراحی و محاسبه بر اساس سیستم سازه ای ساختمان و متراژ روف گاردن است.

محاسبات سازه ای روف گاردن ( بام سبز ) و تراس

با توجه به آیین نامه بارهای وارده بر ساختمانی ( مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ) در محاسبات سازه ای بار پشت بام و یا تراس ساختمان هایی با عمر کمتر از 10 سال حداکثر مجاز به اعمال 350 کیلوگرم در هر متر مربع بار زنده هستیم. با توجه به تجهیزات موجود در پشت بام واحتمال برف و باران، حداکثر بار وارده از روف گاردن به پشت بام باد 100 کیلوگرم در هر مربع در نظر گرفته شود.

همچنین توجه به این نکته بسیار ضروری است که پس از آبیاری پوشش گیاهی وزن آب نیز به وزن خاک موجود اضافه میشود. از این رو آبدهی پوشش گیاهی تنها با سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای باید صورت بگیرد و محاسبات اشتباه در طراحی روف گاردن ممکن است منجر به تخریب پشت بام شود.

خاک مناسب برای روف گاردن

طرح اختلاط خاک مخصوص روف گاردن از ترکیب یک سوم ماسه، یک سوم سنگ‌های درشت دانه سبک ( مثل لیکا ) و یک سوم گیاه خاک باغبانی ( مخلوطی از چوب پوسیده و کود گیاهی ) تشکیل میشود. همچنین باید توجه داشت که وزن مخلوط بدست آمده نباید بیشتر از 900 کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب بیشتر شود.

گیاهان مناسب برای روف گاردن

رشد ریشه پوشش گیاهی و آسیب رساندن آن به سیستم عایقکاری پشت بام مهمترین مسئله ای است که در انتخاب پوشش گیاهی روف گاردن باید مورد توجه قرار گیرد. از این رو باید از گیاهانی استفاده شود که عمق ریشه آن بین 5 سانتیمتر تا حداکثر 10 سانتیمتر هستند. همچنین استفاده از لایه مانع ریشه ( Root Barrier ) میتواند تا حد زیادی از آسیب رسیدن به پوشش عایقکاری جلوگیری کند. در صورت استفاده از پوشش چمن طبیعی بهترین گزینه استفاده از چمن نروژی است.

دیزاین روف گاردن و دیزاین تراس

با توجه به متراژ پشت بام یا تراس و همچنین شعاع میدان دید ( اصطلاحاً ویو ) میتوان از آلاچیق چوبی یا فایبرگلاس استفاده کرد. نورپردازی روف گاردن تقریباً مشابه نورپردازی محوطه است. همچنین استفاده از آبنما یا فایرپیت یا شومینه فضای باز میتواند زیبایی روف گاردن را دوچندان کند.

تعبیه قسمتی برای باربیکیو و کباب پز و همچنین در نظر گرفتن آشپزخانه ای کوچک و کاربردی برای راحتی در پخت پخت و پز با یک لوله کشی آب و فاضلاب ساده و ساخت کابینت آشپزخانه از جنس پی وی سی ( ضد آب ) به راحتی امکانپذیر است و محیطی مطلوب را در پشت بام ایجاد میکند. همچنین در صورتیکه دید مشاعات اجازه دهد میتوان متوان از جکوزی خانگی در روف گاردن استفاده کرد.

طراحی سه بعدی بام سبز
طراحی سه بعدی بام سبز
طراحی سه بعدی روف گاردن
طراحی سه بعدی روف گاردن
طراحی روف گاردن
طراحی روف گاردن
طراحی بام سبز
طراحی بام سبز
روف گاردن در تراس برج
روف گاردن در تراس برج
طراحی تراس برج
طراحی تراس برج
ساخت روف گاردن
ساخت روف گاردن
کاشت گیاه در روف گاردن
کاشت گیاه در روف گاردن
بام سبز در تراس برج
بام سبز در تراس برج
نورپردازی روف گاردن
نورپردازی روف گاردن
کافی شاپ در روف گاردن
کافی شاپ در روف گاردن
رستوران در روف گاردن
رستوران در روف گاردن
طراحی تراس
طراحی تراس
روف گاردن یا بام سبز
روف گاردن یا بام سبز

جهت ارتباط مستقیم با مشاوران گروه ساختمانی سیمرغ از طریق پیام رسان واتساپ یا تلگرام ( بدون نشان دادن شماره تلفن و حفظ حریم شخصی شما ) و استعلام قیمت طراحی روف گاردن و قیمت طراحی تراس لطفاً کلیک کنید

4.9/5 (17 Reviews)