لوله کشی ساختمان

آخرین به روزرسانی در

لوله کشی ساختمان

لوله‌کشی ساختمان بخشی از تاسیسات ساختمان و یکی از مهم‌ترین بخش ها در ساختار هر ساختمانی است. به عنوان مثال لوله‌کشی آب ساختمان به شیوه مهندسی علاوه بر افزایش راندمان فشار آب باعث مصرف بهینه آب میگردد. لوله کشی ساختمان به طور کلی شامل نصب و یا بازسازی لوله های قدیمی ، نصب پکیج و لوله کشی پکیج ، نصب پمپ فشار آب یا پمپ سیرکولار آب گرم ، نشت یابی لوله ، رفع نم و نصب روشویی و نصب کاسه توالت ایرانی یا فرنگی میباشد.

لوله کشی ساختمان به سه زیر گروه اصلی لوله کشی آب و لوله کشی گاز و لوله کشی فاضلاب تقسیم بندی میشود. هر کدام از این سه گروه اصلی نیازمند دانش و تخصص جداگانه است.

در مورد لوله کشی آب اجرای غیر اصولی منجر به کاهش فشار آب و یا بازدهی پایین شوفاژ میشود.

در مورد لوله کشی گاز اجرای غیر اصولی منجر به نشت گاز در ساختمان و خطرات ناشی از انفجار میگردد.

در مورد لوله کشی فاضلاب اجرای غیر اصولی منجر به تولید بو نامطبوع در فضای ساختمان میشود. به صورتی که آسایش ساکنین را به کلی سلب میکند و رفع بوی بد فاضلاب دستشویی فقط در صورت تخریب کلی کف دستشویی امکان پذیر است ( مخصوصاً برای کاسه توالت های ایرانی ).

لوله کشی آب و شوفاژ ساختمان
لوله کشی ساختمان
لوله کشی منزل
لوله کشی منزل
لوله کشی آب و شوفاژ پکیج
لوله کشی پکیج
لوله کشی ساختمان مسکونی
لوله کشی ساختمان مسکونی

قیمت لوله کشی ساختمان

عوامل موثر در قیمت لوله کشی ساختمان شامل مواردی همچون ۱- نوع لوله مصرفی ۲- متراژ لوله کشی ۳- تجهیزات مورد نیاز لوله کشی ۴- تخریب ۵- اجرت لوله کشی میباشد. همچنین بعضی از عوامل ثانویه مانند معماری ساختمان میتواند بر قیمت لوله کشی موثر باشد. برخلاف باور عموم لوله کشی ساختمان به روش مهندسی میتواند منجر به کاهش هزینه ها از طریق بهینه یابی مسیر لوله کشی و در نهایت کاهش مصالح مصرفی شود. همچنین برخی از کارهای لوله کشی مانند نصب دوش توکار اجرت جداگانه ای دارد که موقع نصب لحاظ خواهد شد.

لوله کشی دستشویی
لوله کشی دستشویی
نصب دوش توکار
نصب دوش توکار
لوله کشی حمام
لوله کشی حمام
لوله کشی فاضلاب دستشویی
لوله کشی فاضلاب دستشویی

لوله کشی آب

در اکثر ساختمانهای قدیمی لوله و اتصالات استفاده شده به منظور لوله کشی آب فلزی بوده و لوله های مورد استفاده در لوله کشی فاضلاب از جنس چدن و اتصالات آن از جنس سرب است. امروزه اکثرا لوله ها و اتصالات استفاده شده در لوله کشی آب از جنس پلی اتیلن و لوله های فاضلاب پلیکا میباشند. لوله های فلزی بدلیل پوسیدگی و زنگ زدگی عمر حداکثر ۱۵ ساله دارند.

پوسیدگی در لوله آب خود را بصورت نشتی و گرفتگی در لوله آب و در نتیجه به صورت کاهش فشار آب نشان میدهد. لوله های پلی اتیلن هیچکدام از دو نقطه ضعف بالا را در گذر زمان از خود نشان نمیدهد. نقطه ضعف بزرگ لوله های پلی اتیلن در بحث اتصالات آن میباشد. به گونه ای که چنانچه اتصالات این نوع لوله ها که غالباً به روش اتوی حرارتی صورت میگیرد غیر اصولی انجام شود مدت کوتاهی پس از لوله کشی ضعف خود را به صورت نشتی مخصوصاً در لوله های رفت و برگشت شوفاژ نشان میدهد. اکثر کارفرمایانی که لوله کشی ساختمان ( لوله کشی آب ، لوله کشی گاز و لوله کشی فاضلاب ) را به افراد غیر متخصص می سپارند با این مشکل روبرو هستند.

لوله کشی آب ساختمان
لوله کشی آشپزخانه
لوله کشی آب
لوله کشی آب
تعویض و تعمیر لوله های قدیمی شوفاژ
تعویض لوله های شوفاژ
لوله کشی آب دستشویی
لوله کشی آب دستشویی

انتخاب سیستم لوله کشی آب گرم ساختمان

با توجه به نوع سیستم گرمایش ساختمان ( موتورخانه، پکیج و … )  انتخاب شود. امروزه سیستم پکیج بهترین راه حل برای ساختمانهای قدیمی میباشد که توسط آن آبگرم مصرفی و آبگرم شوفاژ تامین میگردد. همچنین ظرفیت مورد نیاز پکیج بر اساس محاسبات مهندسی تاسیسات به راحتی قابل محاسبه است.

با خروج لوله های فلزی قدیمی از مدار آب داخلی ساختمان ( به غیر از آبسرد شهری متصل به کنتور آب )  عملاً ارتباط لوله کشی واحد از دیگر واحدها جدا شده و هزینه سوخت مصرفی و تعمیر و نگهداری موتورخانه از عهده صاحب واحد برداشته خواهد شد.

در بسیاری از ساختمانهای قدیمی که آبگرم مصرفی از طریق سیستم دیگ موتورخانه تامین میشود انتقال آبگرم به طبقات بالایی ساختمان معمولاً زمان بر است اصطلاحاً شیر آبگرم باید حدود یک تا دو دقیقه باز باشد تا آب گرم شود این مسئله باعث اسراف آب تصفیه شده میگردد و در فصول سرد سال موجب نارضایتی ساکنین میشود.

لوله کشی منزل
لوله کشی منزل
لوله کشی
لوله کشی

حل مشکل فشار کم آب

معمولاً در ساختمان های قدیمی در سیستم لوله کشی آب از لوله با جنس لوله گالوانیزه استفاده میشد که اصطلاحاً به آن لوله آهنی میگفتند. لوله کشی آب با لوله گالوانیزه باعث گرفتگی لوله در اثر رسوبات میشود که به مرور مشکل فشار کم آب را مخثوصاً در لوله هاب آبگرم بوجود می آورد. امروزه در لوله کشی آب از لوله ای پلی اتیلن یا اصطلاحاً لوله پلاستیکی استفاده میشود که هیچگونه رسوبی را به خود نمیگیرند. تنها ضعف لوله پلی اتیلن پوسیدگی آن در مقابل نور مستقیم آفتاب است. همچنین در بسیاری از موارد استفاده از یک پمپ آب متناسب با تعداد واحد های ساختمان به راحتی میتواند مشکل فشار کم آب در ساختمان را حل کند.

نقشه لوله کشی آب پکیج
سیستم لوله کشی پکیج
لوله کشی ۀب و فاضلاب سینک آشپزخونه
لوله کشی آب سینک

مشکل دیر گرم شدن آب ساختمان

این مشکل با استفاده از یک مدار ساده سیرکولار آبگرم به سادگی قابل حل شدن است. به صورتیکه به محض باز کردن شیر آب، آبگرم مصرفی در دسترس است. نصب مدار سیرکولار آبگرم نیازمند دانش فنی و محاسبات مهندسی است در غیر اینصورت سیستم سیرکولار بازدهی لازم را نخواهد داشت و منجر به خرابی سیستم موتورخانه میشود.

نصب پمپ سیرکولار آبگرم
لوله کشی موتورخانه ساختمان
لوله کشی فاضلاب سینک آشپزخانه
لوله کشی فاضلاب سینک

لوله کشی فاضلاب

در مورد بازسازی لوله کشی فاضلاب نیز اتصال لوله پلیکا به لوله های چدنی قدیمی ساختمان مستلزم مهارت خاصی است که در صورت عدم رعایت ضوابط فنی، نشتی فاضلاب محتمل است. یکی از نکات مهمی که حین لوله کشی فضلاب باید در نظر گرفت شیب لوله پلیکا میباشد.

به عنوان یک قاعده کلی شیب لوله فاضلاب باید بیشتر از ۲ درصد ( ۰.۰۲ ) نسبت به راستای افق باشد. به زبانی ساده تر به ازای هر ۱۰ متر لوله پلیکا فاضلاب سر لوله فاضلاب از زمین باید ۲۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد. با یک نسبت تناسب ساده میتوان شیب مستقیم لوله پلیکا فاضلاب را تعیین کرد. همچنین بهتر است خم لوله فاضلاب حداکثر ۴۵ درجه باشد مگر اینکه شرایط اجرایی مانع از این کار شود.

لوله کشی فاضلاب منزل
لوله کشی فاضلاب منزل
شیب لوله فاضلاب
شیب بندی لوله فاضلاب
نصب سنگ توالت فرنگی
نصب توالت فرنگی
لوله پلیکا فاضلاب
لوله پلیکا
لوله کشی فاضلاب
لوله کشی فاضلاب
نصب روشویی ضد آب
نصب روشویی کابینتی
نصب سنگ توالت ایرانی
نصب توالت ایرانی
لوله چدنی فاضلاب
لوله چدنی

لوله کشی گاز

از آنجایی که لوله کشی گاز داخلی ساختمان تحت فشار میباشد عدم رعایت ضوابط مهندسی در اجرا ( مخصوصاً اتصالات ) و استفاده از لوله های متفرقه و غیر استاندارد منجر به صدمات جبران ناپذیری برای ساکنین خواهد شد. از این رو مشاوره با افراد با دانش و استفاده از مجریان  متخصص لوله کشی گاز بسیار توصیه میشود. از آنجاییکه اتصال لوله گاز به یکدیگر از طریق جوشکاری صورت میگیرد استفاده از متخصص ماهر و حرفه ای الزامیست.

در صورتیکه تنظیم آمپراژ دستگاه جوش برای اتصال لوله های گاز به درستی تنظیم نشود، اتصال از محل جوش به شدت ترد شکن خواهد بود و محتمل ترین ناحیه برای شکست لوله در اثر فشار محیطی بر لوله خواهد بود. در ساختمانهای نوساز لوله کشی گاز ساختمان نیازمند تاییدیه از سازمان آتش نشانی برای دریافت پایان کار میباشد.

لوله کشی گاز
لوله کشی گاز
لوله کشی گاز آشپزخانه
لوله کشی گاز آشپزخانه
جوشکاری لوله گاز
جوشکاری لوله گاز
لوله کشی گاز برای باربیکیو
لوله کشی گاز برای باربیکیو
سوالات متداول لوله کشی ساختمان

هزینه لوله کشی ساختمان چقدر است؟

به عنوان یک برآورد اولیه قیمت اجرت لوله کشی ساختمان با قیمت کل فاکتور اجناس مورد نیاز برای لوله کشی برابر است.

مراحل لوله کشی ساختمان چیست؟

پس از بازدید استاد لوله کش از محل، برآورد اولیه از اجناس مورد نیاز انجام میشود. بعد از خرید اجناس توسط شما یا تهیه اجناس توسط ما کار شروع میشود.

علت تفاوت قیمت بین لوله کش ها چیست؟

استاد لوله کش حرفه ای و کاربلد جدا از اینکه در اتصالات خود نهایت دقت را میکند باعث بهینه مصرف کردن اجناس میشود. این امر در نهایت باعث کاهش هزینه ها خواهد شد.

لوله مانیسمان چیست؟

به لوله بدون درز مخصوص لوله کشی گاز در ایران مانیسمان گفته میشود. استفاده از لوله مانیسمان بهترین انتخاب برای گازکشی ساختمان است.

امکان کار لوله کشی به صورت اجرتی هست؟

بله، فقط در نظر داشته باشید که اجناسی که تهیه میکنید مخصوصاً اتصالات از بهترین برند و کارخانجات باشند که بعداً دردسر ایجاد نشود. برندهای ایرانی از انواع مشابه چینی و ترک کیفیت بالاتری دارند.

آیا شما فروش جنس لوله کشی هم دارید؟

بله، ما در فروشگاه شهرک غرب تهران با بهترین تولید کننده های لوله های آب و فاضلاب و لوله مانیسمان گاز در ارتباط هستیم و حداکثر تخفیف را در فاکتور اعمال خواهیم کرد.