نویسنده : مهندس صادقی

کارشناس ارشد عمران - سازه
با ۱۸ سال سابقه اجرایی

عنوان مطالب قیرگونی و ایزوگام

قیرگونی

عایق کاری ساختمان به دو روش سنتی مانند قیرگونی و ایزوگام و نوین مانند نانو پلیمر و سیمان کریستال شونده صورت میگیرد. عایقکاری به روش قیرگونی بهترین و گرانترین روش عایق کاری ساختمان است. با توجه به محلی که نیاز به عایق کاری دارد میتوان روش مناسب را انتخاب کرد. به عنوان مثال برای عایقکاری سرویس بهداشتی و حمام بهتر است از قیرگونی استفاده کرد اما برای پشت بام استفاده از ایزوگام به صرفه تر است. در صورتیکه در کف آشپزخانه از کفشور استفاده شود باید کف آشپزخانه را کامل قیرگونی کرد. روش عایقکاری قیرگونی را میتوان بهترین روش عایقکاری برای دستشویی و حمام نام برد. در عایقکاری قیرگونی باید دقت کرد که چنانچه از مواد غیر استاندارد استفاده شود نتیجه عایقکاری عکس خواهد بود. برای این منظور بهتر است که از قیر درجه یک و گونی بنگال استفاده شود. گونی بنگال بهترین گونی برای عایقکاری موجود در بازار ایران است. ضخامت و همچنین مقاومت کششی این نوع گونی برای عایقکاری به روش قیرگونی بسیار مناسب است.

معمولاً بهترین و به صرفه ترین گزینه جهت آب بندی و عایق کاری ساختمان در سرویس بهداشتی و حمام قیرگونی است. عایق کاری سرویس بهداشتی و حمام با استفاده از دو لایه گونی و قیر درجه یک توصیه میشود. در برخی از موارد برای عایقکاری بهتر دستشویی و حمام از قیرگونی سه لایه استفاده میشود. منظور از قیرگونی سه لایه به این شرح است. ابتدا یک لایه قیر سپس یک لایه گونی سپس یک لایه قیر و مجدداً یک لایه گونی که عمود بر گونی اول قرار گیرد. مجدداً یک لایه قیر و یک لایه گونی دیگر و در انتها لایه قیر نهایی. مقصود از قیرگون ی سه لایه یعنی سه لایه گونی و چهار لایه قیر. به همین صورت مقصود از قیرگونی دولایه یعنی دولایه گونی و سه لایه قیر.

همچنین لازم است که راستای چینش گونی ها بر یکدیگر عمود باشد و امتداد قیرگونی حداقل ۵۰ ساتیمتر تا بالای دیوار را پوشش دهد. پس از سرد شدن قیر مذاب سیمان سیاه یا پودر سنگ باید به دقت بر روی محل قیرگونی پاشیده شود تا از آسیب های احتمال مانند سوراخ شدن لایه قیرگونی شده جلوگیری شود. لازم بذکر است اگر از سیستم دوش کابین دار استفاده میکنیم بهتر است که قیرگونی تا بالای شیر حمام کشیده شود. به عنوان یک قاده کلی قیرگونی باید مسیر لوله کشی حمام و دستشویی را کاملاً بپوشاند. همچنین با توجه به اینکه معمولاً شیب کف حمام و دستشویی به سمت کفشور است لایه قیرگونی حتماً باید به سمت لوله فاضلاب کفشور کشیده شود و به سمت داخل لوله فاضلاب کف هدایت شود.

برخی از کارفرمایان به دلیل هزینه کمتر از ایزوگام در سرویس بهداشتی و حمام استفاده میکنند که اینکار توصیه نمیشود. زیرا لایه ایزوگام مخصوصاً در اثر فشار به راحتی پاره میشود و آب بندی کف به راحتی از بین میرود.استفاده از ایزوگام فقط در شرایطی مجاز است که دستشویی و یا حمام موجود دارای قیرگونی باشد. به عنوان مثال در ساختمان هایی که دست به بازسازی میزنند و کاشی کف بر روی کاشی قدیمی چسبیده میشود بدن اینکه کاشی قدیمی کنده شود و یا قیرگونی کف بهم بریزد میتوان از عایقکاری ایزوگام برای کف دستشویی و حمام استفاده کرد.

قیرگونی اصولی آشپزخانه
نحوه اصولی قیرگونی
داغ کردن قیر در ساختمان
داغ کردن قیر در ساختمان
قیرگونی ساختمان
قیرگونی ساختمان
قیرگونی
قیرگونی
قیرگونی اصولی کف حمام
قیرگونی کف حمام
قیرگونی اصولی توالت ایرانی
قیرگونی دستشویی ایرانی
قیرگونی مهندسی دستشویی
قیرگونی توالت ایرانی
قیرگونی کف آشپزخانه
قیرگونی آشپزخانه
آماده سازی برای قیرگونی
آماده سازی برای قیرگونی
قیرگونی سه لایه
قیرگونی سه لایه
نصب قیرگونی دستشویی
نصب قیرگونی دستشویی
قیرگونی حیاط و باغچه
قیرگونی باغچه
قیرگونی مهندسی کف حمام
قیرگونی حمام
ایزوگام کردن اتاق دارای کفشور
ایزوگام اتاق

ایزوگام

ایزوگام نام تجاری عایق های ضد رطوبت برای پوشش پشت بام ، سرویس بهداشتی و حمام ، استخر و هر سطحی که در برابر نفوذ آب و رطوبت حساس است بکار میرود. ایزوگام از یک پوشش مقاوم کامپوزیت قیر و فیبر ( الیاف مصنوعی ) در کارخانه ساخته میشود. ایزوگام در بازار ایران به سه دسته ۱- ایزوگام فویل دار   ۲- ایزوگام بدون فویل   ۳- ایزوگام طرحدار تقسیم میشود. همچنین با توجه به کاربری ایزوگام ضخامت های مختلفی در بازار موجود است. ایزوگام درجه یک باید دارای خواصی باشد که در زیر به آنها اشاره میشود:

۱-ایزوگام درجه یک به سختی پاره میشود. به عنوان مثال اگر بخواهید قسمتی از آن را پاره کنید اگر به راحتی این کار صورت پذیرفت یعنی جنس ایزوگام مرغوب نیست زیرا الیافی که در ایزوگام درجه یک استفاده میشود از پاره شدن آن به راحتی جلوگیری میکند.

۲- ایزوگام درجه یک به هیچ وجه نباید بوی گازوئیل و یا روغن های صنعتی بدهد. در صورتی که بوی نامطبوعی از ایزوگام بشنوید این به معنی است که جنس ایزوگام مرغوب نیست.

۳- ایزوگام مرغوب باید حداقل ۳ میلیمتر ضخامت مفید داشته باشد. در هر صورت هرچه ضخامت ایزوگام از ۳ میلیمتر بیشتر باشد مرغوبیت ایزوگام بیشتر است. مشخص است که ایزوگام با ضخامت بیشتر قیمت بیشتری نیز دارد.

۴- چنانچه تکه کوچکی از ایزوگام را در دست بگیرید و آن را با دست مالش دهید نباید دستان شما سیاه شود. اگر پس از مالش قسمتی از ایزوگام دست شما سیاه شود یعنی کیفیت ایزوگام بسیار پایین است.

همچنین به صورت یک اصل کلی باید در نظر داشت که جدا از مرغوبیت جنس ایزوگام تجربه و تبحر استاد کار ایزوگام کار نیز بسیار مهم است. در شرایطی که سرپیک گاز به مدت طولانی بر روی ایزوگام قرار گیرد لایه قیر ایزوگام را میسوزاند و لایه ایزوگام از سرایط استاندارد خارج میشود. در هر صورت بهتر است که از قیرگار باتجربه و متخصص استفاده کرد.

عایق کاری ساختمان به روش ایزوگام معمولاً در پشت بام ها، باغچه ها و مناطق با وسعت زیاد و رفت و آمد کم مناسب هستند. عایق کاری ساختمان به شیوه سنتی اگرچه مزایایی همچون ارزانی، دسترسی راحت و اجرای سریع و ساده دارد اما کاهش شدید عمر مفید مخصوصاً در معابر پر رفت و آمد و تجزیه شدن بر اثر اشعه ماورا بنفش از معایب این نوع ایزولاسیون میباشد.

از مزایای عاقکاری ایزوگام میتوات به موارد زیر اشاره کرد:

۱- وزن کم  ۲- انعطاف پذیری بالا  ۳- ایزوگام فویل دار عایق حرارتی نیز میباشد  ۳- مقاومت کششی بسیار بالای لایه فیبری نخدار در مقابل انبساط و انقباض اجزای ساختمان  ۴- سادگی در نصب مخصوصاً در متراژهای بالا

استفاده از ایزوگام در مقایسه با قیرگونی ارزانتر است. در پروژه های بزرگ برای کاهش بار مالی و قیمت تمام شده ارزانتر از عایقکاری ایزوگام استفاده میشود. همچنین با توجه به اینکه در ایزوگام از مواد استاندارد استفاده شده است سطح نهایی استاندارد مهندسی لازم را دارا خواهد بود. از این جهت ارزیابی کلی عایقکاری به روش ایزوگام برای دستگاه ناظر پروژه بسیار ساده تر خواهد بود.

محاسبه قیمت ایزوگام بر اساس دو فاکتور اصلی جنس و اجرت نصب ایزوگام تعیین میشود. معمولاً ایزوگام در رول های ۱۰ متری عرضه میشود و با توجه به برند سازنده و همچنین ضخامت و فویل دار بودن قیمت گذاری میشود. همچنین اجرت نصب ایزوگام به صورت متر مربعی قیمت دهی میشود. باید این نکته در قیمت نصب ایزوگام دقت داشت که با توجه به برش های زیاد و همچنین پیچیدگی کار ممکن قیمت تا حدودی متغیر باشد. به عنوان مثال قیمت نصب ایزوگام سرویس بهداشتی قدری بیشتر از قیمت نصب ایزوگام پشت بام است.

ایزوگام
ایزوگام
ایزوگام
ایزوگام سقف سوله
ایزوگام
ایزوگام
ایزوگام
ایزوگام آپارتمان
ایزوگام
ایزوگام دیوار
قیرگونی پشت بام ساختمان
ایزوگام پشت بام
ایزوگام پشت فویل عایق حرارتی
ایزوگام فویل دار
ایزوگام پشت طرح دار
ایزوگام طرحدار
پهن کردن ایزوگام آشپزخانه
نحوه پهن کردن ایزوگام
ایزوگام
ایزوگام
ایزوگام
ایزوگام ویلا
ایزوگام
ایزوگام ساختمان
ایزوگام
ایزوگام سقف منزل
ایزوگام
ایزوگام منزل
ایزوگام
ایزوگام پشت بام ویلا
ایزوگام
رول ایزوگام دلیجان
همپوشانی رول ایزوگام
پهن کردن ایزوگام پشت بام
استفاده از ایزوگام طرحدار
اجرای ایزوگام طرحدار
ایزوگام طرح چمن پشت بام
ایزوگام طرحدار پشت بام
ایزوگام عایق حرارتی پشت بام
ایزوگام فویلدار پشت بام
ایزوگام
رول ایزوگام تاج
ایزوگام
ایزوگام پشت بام

نانو پلیمر و نانو سیلیکون

عایق کاری ساختمان به شیوه نوین بعنوان راه حلی برای اینگونه معابر در دسترس است. نانو پلیمر دارای مزیت هایی همچون استفاده آسان و بر پایه آب بودن، غیر آتش زا و غیر سمی میباشد همچنین انعطاف پذیری و ارتجاعی بودن مخصوصاً در دمای پایین و یا حرارت های بالا، پوسته نشدن و ترک نخوردن و قابلیت ترمیم فوری و آسان موضعی از دیگر محاسن نانو پلیمر است.

در سالیان گذشته عایق نانو پلیمر محصولی نوین و عمدتاً وارداتی بود که در سالهای اخیر در موسسات تحقیقاتی و شیمیایی داخل کشور این نوع محصول تولید و عرضه میگردد. هر لیتر از نانو پلیمر قابلیت پوشش ۳ متر مربع به ضخامت ۱ میلیمتر را دارا میباشد. همچنین بمنظور نفوذ ناپذیری قطعی میتوان از توری فایبرگلاس بعنوان آستر زیر کار استفاده نمود.

در بسیاری از موارد عایق کاری ساختمان و آب بندی استخر غیر اصولی موجب نشت آب از دیواره و کف پس از  ساخت استخر روباز میگرد. این مشکل زمانی شکل حاد تری به خود میگرد که استخر در داخل مجتمع احداث شود. در این صورت نشت آب استخر منجر به به ناپایداری فونداسیون سازه میگردد که در صورت وقوع زلزله ناپایداری کل ساختمان را به دنبال خواهد داشت. عایق کاری ساختمان و آب بندی استخر نوین ساختمانی ( نانو پلیمر ) به عنوان راه حلی برای اینگونه موارد در دسترس است.

عایق نانوسیلیکون حمام
عایق نانو سیلیکون
عایق پلاستیکی کف حمام
عایق پلاستیکی غشایی
استفاده از نانوپلیمر در استخر
آب بندی استخر با نانو پلیمر
سیمان کریستال شونده برای آب بندی
سیمان کریستال شونده

سوالات متدوال قیرگونی و ایزوگام

هزینه قیرگونی ساختمان چقدر است؟

قیمت قیرگونی با تعداد لایه های قیرگونی تعیین میشود. به صورتیکه برای قیرگونی یک لایه ۳۵ هزار تومان و برای قیرگونی دولایه ۵۰ هزار تومان و برای قیرگونی سه لایه ۷۵ هزار تومان در هر متر مربع است.

هزینه ایزوگام ساختمان چقدر است؟

قیمت ایزوگام معمولی ۱۵ هزار تومان و ایزوگام فویل دار ۲۰ هزار تومان در هر متر مربع است. البته با توجه به ضخامت ایزوگام و کارخانه سازنده آن قیمت اندکی متغیر است.

ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

ایزوگام از قیرگونی سریعتر و ارزانتر است. اما طول عمر قیرگونی بیشتر است. ایزوگام برای سطوح صاف و گسترده مناسب است ولی قیرگونی برای فضاهایی با گوشه های زیاد انتخاب بهتری است.

تفاوت قیمتی انواع قیرگونی به چه دلیل است؟

مهمترین عامل در تعیین قیمت قیرگونی جنس گونی است. با توجه به اینکه بهترین جنس گونی ساخت کشور تایلند است هزینه آن به مراتب از گونی ایرانی بیشتر است.

برای دستشویی و حمام ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

مسلماً قیرگونی. بهتر است که از قیرگونی سه لایه و یا حداقل دولایه استفاده شود. همچنین تا ارتفاع نیم متر از کف دستشویی یا حمام لبه قیرگونی بالا آورده شود.

قیر را چگونه گرم میکنند؟

قیر به صورت جامد و در حلب روغن به داخل ساختمان آورده میشود. با استفاده از کپسول گاز و سرپیک مشعل، قیر در داخل آپارتمان حرارت میبیند و به صورت مایع در می آید و آماده استفاده میشود.

خدمات گروه ساختمانی سیمرغ
تخریب تیغه واحد

تخریب ساختمان

تخریب ساختمان و تخریب دیوار ساختمان و تخریب سقف ساختمان و تخریب کف ساختمان با نظارت مهندس

سقف کاذب پی وی سی دستشویی سفید براق

سقف کاذب

فروش و نصب سقف کاذب پی وی سی ، سقف کاذب گچی ، سقف آسمان مجازی و سقف کشسان یا سقف باریسول

نقاشی با رنگ اکرلیک

نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک ، نقاشی ساختمان با رنگ روغن و رنگ پلاستیک و پتینه کاری

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی داخلی

طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ارائه طراحی سه بعدی ساختمان بر اساس اصول مهندسی معماری ( فروشگاه شهرک غرب : ۸۶۰۹۰۵۷۵ )

آخرین بروز رسانی در توسط مهندس صادقی

8 پاسخ

 1. سلام مرسی از مطالبتون
  قیر درجه یک را از کجا تشخیص بدهیم؟
  برای قیرگونی حمام چند لایه کار کنیم؟

  1. سلام.. قیر درجه یک معمولاً حین آب کردن پیش از عملیات قیرگونی از قیر درجه دو تشخیص داده میشود. قیر درجه یک ظاهری شفاف دارد و مانند ویسکوزیته آن مانند عسل است. به زبان ساده تر به راحتی کش می آید اما شره نمیکند. همچنین قیر درجه یک در ان از گازوِئیل استفاده نشده است. پس از سرد شدن باید فاقد حباب هوا باشد و در حدود ۲ ساعت از ریخته شدن باید سفت شود. برای تشخیص قیر درجه یک تکه ای از آن را در دست بگیرید، قیر درجه یک نباید دست شما را سیاه کند. اگر دست شما سیاه شد یعنی از دوده و مشتقات سبک نفتی در تولید قیر استفاده شده است.
   همچنین برای قیرگونی حمام بهتر است از قیرگونی سه لایه استفاده کنید. فقط در شرایطی که کابین دوش آماده دارید میتوانید از قیرگونی دولایه برای حمام استفاده کنید.

 2. سلام و خسته نباشید
  برای قیرگونی حمام باید چقدر ارتفاع را بالا بیاورم و اینکه چون کاشی را به صورت چسبی میخواهم اجرا کنم آیا مشکلی پیش می آید؟

  1. سلام.. برای قیرگونی حمام بهتر است که از قیرگونی سه لایه استفاده شود. ارتفاع برگشت قیرگونی روی دیوار ۵۰ سانتی متر است اما بهتر است که قیرگونی تا پشت شیر مخلوط دوش بالا بیاورید. با توجه به اینکه کاشی را چسبی میخواهید کار کنید بعد از پایان کار قیرکاری و پیش از سرد شدن کامل قیر روی آن سیمان سیاه بپاشید.. چسب کاشی در صورتی که از برند معتبری باسد بر روی انواع سطوح قابل اجراست.

 3. با سلام و خسته نباشید
  من میخواهم کف آشپزخانه را تخریب کنم چون ارتفاعش بالاتر از قسمت هال و پذیرایی است. باید دوباره آشپزخانه قیرگونی بشود؟

  1. سلام.. با توجه به اینکه هدف از تخریب کف آشپزخانه و همسطح کردن آشپزخانه با هال و پذیرایی حذف کفشور آشپزخانه است از این رو دیگر نیازی به قیرگونی آشپزخانه نیست. همچنین با توجه به اینکه لبه قیرگونی باید به سمت بالا برگردد زمانیکه آشپزخانه همسطح باشد این مسئله ممکن نیست و کف آشپزخانه از حالت آببند خارج خواهد شد.

 4. با سلام و خسته نباشید
  برای قیرگونی دستشویی چند لایه باید گونی بزنیم؟
  لطفاً برای قیرگونی آشپزخانه هم توضیح بدهید؟
  چقدر باید قیر را بالا بیارم؟

  1. سلام.. برای قیرگونی دستشویی بهتر است از قیرونی سه لایه استفاده شود به این صورت که ۴ لایه قیر و ۳ لایه گونی باید گذاشته شود. همچنین طبق آیین نامه لبه انتهایی قیرگونی دستشویی باید حداقل ۵۰ سانتیمتر روی دیوار بالا بیاید. برای قیرگونی آشپزخانه نیز میتوان از قیرگونی ۲ لایه استفاده شود. همچنین قیرگونی آشپزخانه در حد ۱۰ سانتیمتر بالا بیاید کفایت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *