گروه ساختمانی سیمرغ

44287244 – 44287287 – 09121022495 مهندس صادقی

طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ارائه طراحی سه بعدی ساختمان بر اساس اصول مهندسی معماری

به روز رسانی در
مهندس صادقی

مدیرعامل گروه ساختمانی سیمرغ
کارشناس ارشد مهندسی سازه - عمران
عضو سازمان نظام مهندسی تهران با 20 سال سابقه اجرایی

طراحی داخلی ساختمان

طراحی داخلی یا Interior Design و یا به تعریفی بهتر طراحی دکوراسیون داخلی منزل در واقع اولین و شاید مهمترین بخش طراحی دکوراسیون و یا بازسازی ساختمان باشد. طراحی داخلی زیرمجموعه ای از دانش معماری است که در آن مهندس معمار و طراح بر اساس ضوابط علمی و زیبایی شناسی اقدام به دیزاین میکند. به عنوان مثال کتاب اطلاعات مهندسی معماری نویفرت مرجع اصلی طراحان داخلی و معماری است.

برای اجرای مهندسی یک ساختمان نیاز به 4 نوع نقشه مهندسی داریم : 1- نقشه معماری 2- نقشه سازه 3- نقشه تأسیسات الکتریکی 4- نقشه تأسیسات مکانیکی. نقشه معماری از زمان تحویل زمین تا اجرا خود شامل 3 فاز مختلف به شرح زیر است : 1- نقشه فاز صفر معماری : در این مرحله مطالعات اولیه بر روی زمین شامل شرایط ژئوتکنیک خاک، موقعیت بنا و موقعیت گسل ها و نحوه تخریب دیوار ساختمان قدیمی صورت میگیرد. در واقع نقشه معماری فاز صفر  مطالعات اولیه طرح را بر عهده دارد. 2- نقشه فاز یک معماری : در این مرحله پلان اولیه معماری توسط مهندسین ترسیم میشود و پس از مشورت با کارفرما و ثبت بازخورد و نظرات، اقدام به اصلاح طرح می‌کنیم. پس از دستیابی به یک نتیجه مشترک با توجه به پلان اولیه میتوان قیمت اجرای پروژه را برآورد کرد. همچنین برای اخذ مجوزهای مربوطه از شهرداری باید نقشه های معماری فاز یک تکمیل شوند. همچنین پس از تکمیل این مرحله نقشه های معماری برای مهندس برق برای تهیه نقشه تأسیسات الکتریکی، برای مهندس مکانیک برای طراحی نقشه تأسیسات مکانیکی و برای مهندس عمران برای طراحی نقشه های سازه ارسال میگردد.  3- نقشه معماری فاز دو : این فاز نقشه های معماری باید در مطابقت کامل با نقشه های سازه و مکانیکال و الکتریکال باشد. در واقع فاز دو نقشه های معماری پلان های تکمیل شده با ابعاد و اندازه های اجرایی و تمامی مقاطع و متریال بکار رفته در ساختمان است که برای اجرا به دست پیمانکار سپرده میشود. با توجه به اهمیت طراحی داخلی در ساختمان های نوساز و همچنین بالاتر رفتن سطح سلیقه عمومی مردم نیاز به طراحی دکوراسیون نیز بیشتر از پیش در پروژه های ساختمانی حس میشود. از این رو طراحی داخلی پروژه های ساختمانی به یک اصل جدا ناپذیر در ساخت هر سازه ای تبدیل شده است. طراحی داخلی از اواسط قرن بیستم در دنیا با توجه به نیاز ساکنین ساختمان و با تشکیل انجمن طراحان داخلی آمریکا ( ASID ) به صورت جدی و به صورت یک دانش آکادمیک در جهان معرفی شد. طبق تعریف انجمن طراحان داخلی آمریکا طراح داخلی فردی است که با تحصیلات علمی و آشنایی و تخصص آکادمیک اقدام به طراحی فضای داخلی ساختمان متناسب با نیازها و با عملکرد و کارایی بالا می‌کند.

در ایران در اوایل دهه 70 شمسی و به مرور علم طراحی داخلی به صورت دوره های آموزشی در ایران رنگ و بوی آکادمیک به خود گرفت. البته همچنان در ایران طراحی داخلی زیر مجموعه مهندسی معماری است و مهندسین معمار مسلط بر اصول طراحی داخلی ساختمان هستند. طراحی داخلی به مجموعه ای هماهنگ از نقشه های معماری، چیدمان و مبلمان و المان های دکوراتیو میگویند و وظیفه طراح داخلی این است که با استانداردهای مهندسی معماری، پلان چیدمان و المان های دکوراتیو را با توجه به نیاز ساکنین طراحی کند. یکی از اصلی ترین مراجع مهندسی معماری در زمینه طراحی داخلی کتاب اطلاعات مهندسی معماری نویفرت ( Neufert Architects Data ) است که ترجمه فارسی آن نیز در ایران موجود است. این کتاب در واقع مهمترین مرجع مهندسین معمار برای طراحی نقشه های معماری در جهان است. ابعاد و استانداردهای موجود در این کتاب باید دقیقاً در پروژه های ساختمانی رعایت شود تا بهترین طراحی صورت پذیرد.

مهندس طراح داخلی ابتدا به واسطه ضوابط و استانداردها و همچنین نیاز ساکنین اقدام به طراحی داخلی توسط نرم افزار های نقشه کشی و یا دستی میکند. به نقشه های دستی و اولیه در علم مهندسی معماری اسکیس ( Esquisse ) گفته میشود. اسکیس لغت فرانسوی و به معنای پیش طرح است. پس از اسکیس اولیه و تجسم اولیه طراحی، مهندس طراح اقدام به پیاده سازی پلان های معماری در نرم افزار های طراحی سه بعدی میکند.  در اغلب نرم افزار های طراحی داخلی انواع مبلمان و تجهیزات منزل به صورت مقیاس شده موجود است تا فکر طراح در چیدمان  منزل باز باشد. به عنوان مثال در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ابعاد و اندازه یونیت کابینت آشپزخانه مطابق با مقیاس یا اسکیل ( Scale ) پلان در نرم افزار موجود است و طراح با جانمایی یونیت ها میتواند بهترین نقشه و جاگذاری را برای تجهیزات آشپزخانه طراحی کند به گونه ای که مثلث کاربردی آشپزخانه با توجه به اصول مهندسی کاملاً رعایت شود. کلیه وسایل منزل اعم از مبلمان، تجهیزات سرویس بهداشتی و حمام، تختخواب، میز ناهار خوری و حتی تجهیزات صوتی و تصویری به صورت مقیاس شده و آماده در نرم افزار موجود است که اصطلاحاً به آن آبجکت ( Object ) و یا کامپوننت ( Component ) گفته میشود. آبجکت آماده در نرم افزارهای طراحی قابلیت رنگ پذیری و جنس پذیری دارند که این خاصیت در زمان رندر گیری ( Render ) طراحی سه بعدی از مهمترین ویژگی های طراحی داخلی است. رندر گیری طراحی سه بعدی مرحله ای است که طراح پس از پیاده سازی نقشه ها و تعیین رنگ و متریال از آن استفاده میکند تا خروجی نرم افزار را به صورت عکس و یا فیلم انیمیشن به کارفرما نشان دهد.

تفاوت طراح داخلی و دکوراتور داخلی : همان‌گونه که توضیح داده شد طراحی داخلی یک علم مهندسی و یک دانش تخصصی است و در واقع طراح داخلی باید به مجموعه ای از ضوابط ساختمانی مانند لوله کشی و برقکشی ساختمان مسلط باشد. طراح داخلی باید با شناخت مصالح مصرفی موجود در بازار و همچنین نحوه اجرا و ابعاد و اندازه آن اقدام به طراحی دکوراسیون بکند. در شرایطی دکوراتور داخلی معمولاً در مورد نحوه چیدمان و رنگ آمیزی و جنس تجهیزات ساختمان نظر میدهد. متأسفانه در برخی از موارد کارفرما به جای اینکه از طراح داخلی استفاده کند از دکوراتور داخلی استفاده میکند و بعضاً مشکلات اجرایی در طول ساخت به وجود می آید. در شرایطی که ساختمان نوساز باشد بهتر است که حتماً از طراح داخلی با تجربه و آشنا به ضوابط و آیین نامه ها و مقررات ملی ساختمان ایران استفاده شود. در غیر این صورت ممکن است در زمان پایان کار مالک با مشکلاتی مواجه شود. در مورد بازسازی ساختمان میتوان از دکوراتور آشنا به نرم افزارهای طراحی سه بعدی استفاده کرد البته به شرطی که بازسازی ساختمان اساسی نباشد و فقط در حد دیزاین و تغییر دکوراسیون داخلی اقدام به بازسازی و نوسازی ساختمان کنید.

هماهنگی کامل بین اجزا ساختمان در عین کارایی و زیبایی و تناسب آن با بودجه کارفرما در واقع هنر اصلی طراح هست. طراحی داخلی صرفاً انتخاب متریال و ارائه آن به کارفرما نیست بلکه طراحی داخلی به معنای انتخاب متریال متناسب با هزینه ای است که مشتری میخواهد خرج کند. در اصطلاح علمی به این روند مهندسی ارزش میگویند. در واقع طراحی داخلی مهمترین بخش از بودجه گذاری کارفرما برای انجام پروژه است.

دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل یا دیزاین خانه شامل طراحی معماری ساختمان ، چیدمان دکوراسیون و نورپردازی است. برای اینکه کارفرما نسبت به طرحی که قرار است اجرا شود دید بهتری داشته باشد امروزه انواع نرم افزار های شبیه ساز سه بعدی تصویری دقیق و گویا از آنچه قرار است اجرا شود را در دسترس قرار میدهد. به عنوان مثال برای ساخت کابینت آشپزخانه پیش از اجرا طراحی سه بعدی متناسب با طرح و رنگ و جنس انتخاب توسط کارفرما صورت میگیرد. این طراحی سه بعدی باعث میشود کارفرما پیش از شروع کار بطور کامل بر فضای کشوها و نوع بازشوها تسلط کامل پیدا کند. همچنین برآورد دقیق قیمت با استفاده از طراحی سه بعدی بسیار دقیق صورت میگیرد و مانع از اختلاف بین کارفرما و پیمانکار پس از اتمام کار میشود. هر یک از بخش های ساختمان میتواند بطور خاص و یا هماهنگ با دیگر بخش ها طراحی شود. به عنوان مثال در طراحی دکوراسیون منزل میتوان فقط محوطه سازی را انجام داد و یا فقط طراحی سه بعدی دکوراسیون سرویس بهداشتی انجام شود. همچنین میتوان فقط چیدمان وسایل منزل را طراحی کرد. همچنین طراحی دکوراسیون داخلی میتواند به صورت کلی شامل طراحی داخلی اداری و یا به صورت جزئی بطور مثال شامل طراحی داخلی اتاق انتظار مطب باشد. طراحی دکوراسیون یا طراحی داخلی ( Interior Design ) تلفیقی از هنر و صنعت است. بهینه سازی فضای داخلی ساختمان به منظور بهره برداری ساده یک ضرورت اجتناب ناپذیر در امر طراحی داخلی است. همچنین طراحی داخلی باید به گونه ای صورت گیرد که علاوه بر بهره برداری مستمر در حین استفاده قابلیت تعمیر و جایگزینی راحت در آن پیش بینی شود.

تعریف دیزاین خانه ممکن است شامل گستره ای از طراحی سه بعدی نمای ساختمان و معماری ساختمان تا پیچیدگی طراحی سه یعدی سالن صنعتی یا طراحی سوله و یا اجزای ظریف شامل طراحی کناف و یا حتی رنگ پارکت لمینت را در بر بگیرد.  چه بسا افرادی که هزینه های هنگفت صرف خرید لوازم کرده اند اما بدلیل عدم رعایت اصول معماری داخلی و دکوراسیون منزل بازدهی مناسبی در لوکس سازی دیزاین خانه خود نداشته اند. بنابراین می توان گفت کیفیت طراحی و اجرای فضای داخلی ( دیزاین خانه ) از یک سو تأثیری مستقیم بر نحوه فعالیت های روزمره شخص دارد و از سوی دیگر شخصیت خود شخص و تعاملات آن با دیگر افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. بر این اساس، هدف طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل ، افزایش راندمان عملکرد فیزیکی و روانی اشخاص در محیط برای راحت سازی زندگی در آن است. فضای معماری بدون در نظر گرفتن اصول طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل به نوعی یا قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت. به عنوان مثال طراحی داخلی اصولی حتی میتواند شامل نوع بازشو و سیستم پنجره دوجداره باشد تا کارفرما به طور کامل مسلط بر آنچه ساخته خواهد شد باشد. مطابق با تعاریف مهندسی معماری، 15 سبک طراحی دکوراسیون داخلی منزل به شرح زیر می‌باشند :

1- دکوراسیون داخلی منزل به سبک مدرن ( Modern interior design style ) : در اوایل قرن بیستم و با آغاز هنر مدرن و سبک مدرنیسم در جوامع بشری، طراحی داخلی مدرن به سرعت گسترش پیدا کرد. ویژگی اصلی طراحی داخلی مدرن در استفاده از فضاهای پرنور و پلان های معماری باز و همچنین استفاده از خطوط مستقیم و پرهیز از خطوط منحنی در اثاثیه و المان های دکوراتیو است. طراحی دکوراسیون منزل با استفاده از متریال های جدید و پالت رنگی خنثی و همچنین ترکیب رنگ سفید و خاکستری از ویژگی های اصلی طراحی مدرن است. عدم استفاده از اثاثیه تجملاتی و استفاده از کناف به جای گچ کاری سقف از مهمترین تفاوت طراحی مدرن و طراحی کلاسیک است. در طراحی داخلی مدرن معمولاً از ترکیب فلز و پارچه برای مبلمان استفاده میشود و تا حد امکان از چوب و سنگ ساختمانی کمتر استفاده میشود. اثاثیه و چیدمان نیز در دکوراسیون منزل مدرن باید به صورت حداقلی تهیه شود و از هرگونه اثاثیه تجملاتی مخصوصاً با تناژ رنگی طلایی پرهیز شود. طراحی دکوراسیون دیوار ها باید ساده و به دور از هرگونه قاب گچبری اجرا شود. در این گونه موارد میتوان از کناف برای پوشش دیوار استفاده کرد. کناف به دلیل تنوع طرح و انعطاف در اجرا برای اجرای دیوار بسیار مناسب است.  در حال حاضر سبک طراحی داخلی مدرن منزل در ایران بسیار طرفدار پیدا کرده است.

2- دکوراسیون داخلی منزل به سبک مدرن اواسط قرن بیستم میلادی ( Miid-century interior design style ) : این سبک از طراحی دکوراسیون منزل در اواسط قرن بیستم میلادی و پس از جنگ جهانی دوم و در میانه بحران اقتصادی به سرعت به یکی از پر طرفدارترین سبک های طراحی تبدیل شد. ظاهری مدرن اما در عین حال ارزان و سنتی در این سبک به وفور به چشم میخورد. در حال حاضر استفاده از این سبک به غیر از طراحی دکوراسیون کافی شاپ و یا رستوران در کمتر جایی دیده میشود. از ویژگی های اصلی دکوراسیون منزل به سبک مدرن اواسط قرن بیستم میتوان به پلان های باز و استفاده کمتر از دیوارهای جدا کننده اشاره کرد.

3- دکوراسیون داخلی منزل به سبک مینیمالیستی ( Minimal interior design style ) : در طراحی دکوراسیون به سبک مینیمالیستی برگرفته از هنر مینیمالیستی در دهه 60 و 70 میلادی است. از نظر طراحی دکوراسیون داخلی منزل این سبک همانند سبک طراحی مدرن از هرگونه آشفتگی و پیچیدگی در تزیین خانه جلوگیری میکند. سادگی در طراحی و همچنین فضای پرنور و باز از ویژگی های اصلی سبک مینیمالیستی در طراحی داخلی منزل به شمار میرود.

4- دکوراسیون داخلی منزل به سبک کانتمپروری یا معاصر ( Contemporary interior design style ) : ویژگی اصلی طراحی دکوراسیون داخلی به سبک معاصر پویا بودن و در حرکت بودن آن با زمان است. در واقع سبک کانتمپروری در گذر زمان دائماً در حال تغییر است. در شرایطی ممکن است طراحی داخلی به سبک معاصر با طراحی داخلی مدرن یکی در نظر گرفته شود اما این دو سبک با یکدیگر متفاوت هستند. در طراحی داخلی مدرن طراح از خطوط مستقیم و اشکال هندسی مکعبی استفاده میکند و در حالی که در طراحی داخلی به سبک معاصر طراح آزادانه تر طراحی میکند و با گذر زمان و متریال جدید طراحی خود را اجرا میکند.

5- دکوراسیون داخلی منزل به سبک سنتی ( Traditional interior design style ) : طراحی دکوراسیون منزل به سبک سنتی به دلیل راحتی و آرامش آن از پر طرفدارترین انواع طراحی داخلی به حساب می آید. استفاده از کاناپه های بزرگ و راحت، مبلمان و اثاثیه سبک لویی ششم و همچنین فرش ایرانی از مهمترین ویژگی های سبک سنتی است. سبک سنتی در طراحی دکوراسیون منزل به دلیل شلوغی در چیدمان به مرور جای خود را به طراحی داخلی مدرن داده است اما همچنان طرفداران خود را دارد.

6- دکوراسیون داخلی منزل به سبک انتقالی، گذار یا ترنزیشنال ( Transitional interior design style ) : طراحی دکوراسیون منزل به سبک انتقالی در واقع حد واسط طراحی مدرن و طراحی سنتی است. طراحی دکوراسیون انتقالی را میتوان محبوبترین سبک در طراحی دکوراسیون منازل ایرانی نام برد. در اکثر منازل ایرانی تلفیقی از سنت و مدرنیته جاری است. از اصلی ترین ویژگی های این سبک میتوان به تلفیق المان های دکوراتیو مدرن و اثاثیه سنتی مانند فرش اشاره کرد.

7- دکوراسیون داخلی منزل به سبک روستیک یا روستایی ( Rustic interior design style ) : طراحی صمیمانه و گرم از ویژگی های اصلی این سبک طراحی دکوراسیون منزل است. استفاده از المان های دکوراتیو طبیعی مانند چوب و سنگ و عدم استفاده از اثاثیه مدرن در طراحی چیدمان است. فضای سبک روستیک باید به دور از تجمل و هرگونه المان های پر زرق و برق باشد.

8- دکوراسیون داخلی منزل به سبک فرانسوی ( French interior design style ) : طراحی به سبک فرانسوی در واقع همان طراحی دکوراسیون منزل به سبک تجملاتی و پر زرق و برق است. معمولاً از رنگ طلایی و آبی در طراحی المان های دکوراتیو استفاده میشود. همچنین اثاثیه تجملاتی و گرانقیمت از ویژگی های طراحی داخلی به سبک فرانسوی است.

9- دکوراسیون داخلی منزل به سبک شابی شیک ( Shabby chic interior design style ) : طراحی دکوراسیون منزل به سبک شابی شیک تلفیقی از خانه های قدیمی فرانسوی و طراحی داخلی کلاسیک است که در اواسط دهه 80 و اوایل دهه 90 در کالیفرنیا به یکی از محبوبترین سبک های طراحی داخلی تبدیل شد. از ویژگی های دکوراسیون داخلی به سبک شابی شیک میتوان به قاب های گچ کاری روی دیوارها و اثاثیه ساده و غیر تجملاتی اشاره کرد. از ترکیب رنگ های طلایی و سفید در دکوراسیون شابی شیک و همچنین آینه های فرانسوی استفاده میشود.

10- دکوراسیون داخلی منزل به سبک ساحلی ( Costal interior design style ) : معمولاً در شهر های ساحلی و برای طراحی ویلا از این سبک طراحی برای منازل استفاده میشود. پنجره های بزرگ رو به دریا و یا جنگل و خانه پر نور ویژگی اصلی این سبک طراحی است. ترکیب رنگ سفید و آبی از مهمترین ویژگی های طراحی به سبک ساحلی است. طراحی دکوراسیون منزل به سبک ساحلی معمولاً در شهرهای شمالی ایران و یا جزیره کیش کاربرد دارد و کمتر در دیگر مناطق ایران این سبک طراحی را مشاهده میکنیم.

11- دکوراسیون داخلی منزل به سبک اسکاندیناوی ( Scandinavian interior design style ) : ویژگی اصلی طراحی دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی استفاده از سادگی و بی آلایشی در تفکر طراح است. در این سبک تأکید بر اجرای تمیز و به دور از هرگونه تجمل و با ویژگی اصلی قاب پنجره با کتیبه های قوسی است. در طراحی اسکاندیناوی معمولاً از ترکیب رنگ سفید و طوسی استفاده میشود و حتماً فرش اما با طرح مدرن و ساده در چیدمان اثاثیه استفاده میشود. طراحی به سبک اسکاندیناوی از محبوبترین انواع سبک طراحی داخلی مدرن میباشد.

12- دکوراسیون داخلی منزل به سبک مدرن شهری ( Urban modernl interior design style ) : یکی از پر طرفدارترین انواع سبک طراحی داخلی مدرن است که میتوان آن را رایج ترین سبک طراحی داخلی مدرن در ایران نامید. سقف فلت و عدم استفاده از گچبری های تجملاتی و شلوغ و همچنین نورپردازی داخلی ساختمان توسط هالوژن از مهمترین ویژگی های این سبک است. طراحی دکوراسیون منزل به سبک مدرن شهری را میتوان کم هزینه ترین نوع طراحی داخلی نامید. از طرفی استفاده از مبلمان ساده و مدرن از مشخصات اصلی این سبک طراحی دکوراسیون است.

13- دکوراسیون داخلی منزل به سبک بوهمیان یا کولی وار ( Bohemian interior design style ) : دکوراسیون منزل به سبک بوهمیان را میتوان آزادانه ترین سبک طراحی داخلی نامید به صورتی که در نگاه اول آشفتگی و بی ربطی چیدمان به نظر میرسد. اما پس از گذشت زمان کم‌کم متوجه ارتباط معنادار المان های دکوراتیو و اثاثیه و چیدمان آن خواهیم شد. طراحی داخلی به سبک کولی وار همانطور که از نامش پیداست از انواع سبک کولی های لاتین تبار گرفته شده است. در این نوع طراحی دکوراسیون منزل راحتی و آرامش حرف اول را میزند.

14- دکوراسیون داخلی منزل به سبک صنعتی ( Industrial interior design style ) : مهمترین ویژگی این سبک در نمایش مصالح ساختمانی است. به عنوان مثال اکثر طراحان داخلی سعی دارند تأسیسات سرمایشی و گرمایشی نظیر کانال هوا و فن کوئل سقفی را با استفاده از سقف کاذب پوشش دهند تا از نظر افراد مخفی بماند. طراحی داخلی به سبک صنعتی عمداً تجهیزات و مصالح را به نمایش میگذارد. البته این سبک طراحی معمولاً در شهر نیویورک آمریکا طرفدار دارد و با سلیقه ایرانی ها هماهنگ نیست. البته امروزه در طراحی دکوراسیون رستوران از این سبک استفاده میشود که جذابیت خاص خودش را دارد.

15- دکوراسیون داخلی منزل به سبک کلاسیک ( Classic interior design style ) : طراحی دکوراسیون منزل به سبک کلاسیک هیچگاه از مد نمی افتد. ترکیب آرامش بخش رنگ ها و استفاده از تناژ رنگی کرم و سفید و گچبری های ساده برای هر نوع سلیقه ای قابل استفاده است. چیدمان مبلمان و اثاثیه در سبک کلاسیک باید منظم باشد و استفاده از خطوط منحنی و متریال چوبی و سنگی مخصوصاً شومینه سنگی از مهمترین ویژگی های طراحی داخلی کلاسیک است. آرامش ساکنین به دلیل نظم در چیدمان را میتوان مهمترین دستاورد دکوراسیون منزل کلاسیک نامید.

اصول اجرایی گروه ساختمانی سیمرغ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل با نرم افزارهای شبیه ساز طراحی سه بعدی بدین صورت است که به عنوان مثال در طراحی سه بعدی دکوراسیون پذیرایی ابتدا طراح پس از مشاهده حضوری از وضعیت پروژه و مشاوره با کارفرما و استخراج ابعاد و اندازه‌ها مبادرت به طراحی سه بعدی و اصطلاحاً دیزاین خانه می‌کند. فایل طراحی سه بعدی در فرمت عکس به کارفرما ارسال می‌شود و پس تصحیح و اعمال نظرات کارفرما فایل نهایی طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان مرجع اولیه در صورت قرارداد پیوست می‌شود. طبیعی است که اکثر طراحان حرفه‌ای دیزاین خانه و نمای ساختمان طرح نهایی دکوراسیون داخلی منزل را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که در حین پیشرفت فیزیکی کار بتوان ایده‌های جدیدتر و خلاقانه‌تری را در دیزاین خانه اعمال کرد. از این رو اختلاف جزئی در طرح اولیه دکوراسیون داخلی منزل و اجرا غیرقابل اجتناب است.

طراحی سه بعدی ساختمان

طراحی سه بعدی ساختمان به دلیل آسان سازی در مشاوره و طراحی نزدیک به واقعیت و همچنین اعمال سلیقه کارفرمایان محترم در دیزاین خانه و تبدیل نقشه های دو بعدی معماری نظیر پلان های دارای ابعاد و اندازه به عکس و یا فیلم و همچنین انتخاب ساده تر رنگ و متریال در طراحی داخلی استفاده میشود. گروه ساختمانی سیمرغ با استفاده از بروزترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی طرح مورد نظر را با کیفیت مطلوب و بسیار نزدیک به واقعیت و در اسرع وقت در اختیار کارفرمایان قرار میدهد. در ادامه کارفرما با مشاوره طراحان گروه ساختمانی سیمرغ طرح خود را به اجرا نزدیکتر خواهد کرد. طرح های نهایی به نقشه های اجرایی تبدیل شده و در اختیار تیم اجرایی گروه ساختمانی سیمرغ قرار میگیرند. اصلی ترین مزیت ارائه طرح سه بعدی پیش از اجرا به کارفرما تجسم نهایی از طراحی دکوراسیون داخلی منزل  و دیزاین خانه و همچنین برآورد هزینه اجرای طرح میباشد. طراحی سه بعدی ساختمان به طور کلی شامل طراحی سه فضای متفاوت از ساختمان است که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند :

1- طراحی سه بعدی دکوراسیون داخلی منزل : طراحی سه بعدی دکوراسیون منزل با هدف ثبت ایده های دکوراتیو و با مقیاس و اسکیل ( Scale ) واقعی و اجرایی انجام میشود. به عنوان مثال فردی تصمیم به بازسازی خانه خود گرفته است. با مشاوره اولیه با کارشناس و طراح داخلی  ایده های اولیه را در ذهن خود مرور میکند اما نمیتواند تجسم واقعی از آنچه قرار است ساخته شود را در ذهن خود پیاده کند. طراحی سه بعدی دکوراسیون منزل این قابلیت را به افراد میدهد تا طرح نهایی آنچه قرار است اجرا شود را ببینند. از رنگ و جنس متریال و المان های دکوراتیو گرفته تا چیدمان مبلمان همگی در نرم افزارهای سه بعدی قابل نمایش هستند. همچنین اگر شخصی قصد داشته باشد برای کف منزل خود از پارکت آرتا استفاده کند و در انتخاب طرح و رنگ دچار تردید است با استفاده از نرم افزارهای طراحی سه بعدی ساختمان به سادگی میتوان تمامی طیف های رنگی متناسب با سبک طراحی داخلی و اثاثیه منزل را مدلسازی کرد و از این نظر شخص به راحتی میتواند اقدام به خرید کند. مدلسازی سه بعدی ساختمان حتی در مورد چیدمان اثاثیه منزل و انتخاب ابعاد و اندازه ها نیز بسیار کارگشا است.

2- طراحی سه بعدی محوطه ساختمان : یکی از مهمترین کاربرد های نرم افزار های مدلسازی سه بعدی در محوطه سازی ساختمان است. طراحی سه بعدی محوطه که اصطلاحاً به آن طراحی لند اسکیپ ( Landscape Design ) میگویند از شاخه های اصلی طراحی سه بعدی ساختمان به وسیله نرم افزارهای شبیه سازی است. جانمایی درختان و فضای سبز و همچنین طراحی استخر روباز و ساخت و نصب آلاچیق و همچنین نورپردازی محوطه از شبیه سازی و مقیاس بندی اجرایی محوطه یکی از کاربرد های نرم افزار طراحی سه بعدی است. در بسیاری از موارد اگر برای طراحی محوطه از نرم افزارهای طراحی سه بعدی استفاده نشود طرح نهایی با آنچه در ذهن کارفرما تجسم میشود به دلیل رواداری های ساختمان دچار مشکل میشود. این مشکل مخصوصاً در بحث تأمین پارکینگ محوطه بسیار مشاهده شده است. تأمین پارکینگ دارای ضوابط خاصی است که اگر رعایت نشود پارک خودرو یا گردش خودرو دچار مشکل خواهد شد.

3- طراحی سه بعدی نمای ساختمان : در ساختمان های نوساز پیش از اخذ جواز ساخت نمای ساختمان باید طراحی سه بعدی شود. به دلیل حساسیت شهرداری ها در بحث شهرسازی، چنانچه طراحی سه بعدی نمای ساختمان و یا اجرای آجر نما با آنچه اجرا شده است یکی نباشد پایان کار به پروژه تعلق نخواهد گرفت. این حساسیت در مورد نمای ساختمان در حدی است که به عنوان مثال چنانچه در طرح سه بعدی از متریال چوب استفاده شده باشد کارفرما الزاماً باید از چوب استفاده کند و اگر از مصالح مشابه مانند سرامیک پرسلان طرح چوب استفاده شود اخذ پایان کار با مشکل دچار خواهد شد. همچنین ابعاد و اندازه ها عیناً باید مشابه با آنچه در طرح آمده اجرا شود. مهندس ناظر ساختمان که از طرف شهرداری مأمور بر نظارت ساختمان است در صورت تخطی از ابعاد طراحی سه بعدی آن را به شهرداری گزارش خواهد داد و مالک مجبور به صرف هزینه و اصلاح خواهد شد. در غیر این صورت مهندس ناظر موظف است از ادامه ساخت جلوگیری کند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی علوم کامپیوتری، نرم افزارهای زیادی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل مورد استفاده قرار میگیرد. از پرکاربردترین و بروزترین آن‌ها می‌توان به نرم افزار بسیار قدرتمند اتودسک تری دی اس مکس ( Autodesk 3ds Max )، نرم افزار رویت ( Revit ) و نرم افزار اسکچاپ ( Sketchup ) اشاره کرد. تمامی این نرم افزارها در زمینه طراحی سه بعدی و دیزاین خانه از پرکاربردترین ابزار مهندسی معماری هستند.

1- نرم افزار طراحی سه بعدی اسکچاپ : نرم افزار اسکچاپ ( Sketchup ) در سال 1999 در شرکت نرم افزاری AtLast تهیه و تولید شد. سپس کمپانی گوگل در سال 2006 امتیاز این نرم افزار را خریداری کرد و تا سال 2012 نرم افزار اسکچاپ تحت عنوان گوگل اسکچاپ مورد استفاده قرار میگرفت. از نسخه Sketchup 2013 این نرم افزار تحت شرکت نرم افزاری Trimble به بازار عرضه شده است. کتابخانه های آبجکت و همچنین مشارکت طراحان در گسترش این نرم افزار در کنار رایگان بودن آن از مهمترین دلایل استفاده گسترده از این نرم افزار بین طراحان داخلی است. سادگی کار با آن و همچنین پلاگین رندر گیری قدرتمند V-Ray استفاده از آن را روز به روز بین مهندسان معمار بیشتر میکند. امروزه اکثراً طراحان داخلی از مبتدی تا سطوح پیشرفته از نرم افزار سه بعدی برای مدلسازی دکوراسیون منزل استفاده میکنند.

2- نرم افزار طراحی سه بعدی تری دی مکس : نرم افزار اتودسک تری دی اس مکس ( Autodesk 3ds Max ) که قبلاً استودیوی سه بعدی مکس نام داشت محصولی از کمپانی Autodesk و با زبان برنامه نویسی C++ است. از دیگر محصولات معروف کمپانی اتودسک میتوان به نرم افزار اتوکد ( AutoCAD ) اشاره کرد که مهمترین ابزار نقشه کشی مهندسان معمار در جهان است. استفاده از نرم افزار تری دی مکس نیاز به دانش تخصصی بالایی دارد و همچنین طراحی در آن زمانبر است و برای استفاده های روزمره طراحان داخلی و مدلسازی معماری سریع و طراحی دکوراسیون اداری مناسب نیست. در هر حال برای پروژه های بزرگ و پروژه هایی که جزئیات اجرایی در آن بسیار مهم است از این نرم افزار استفاده میشود. یکی از مهمترین ویژگی های نرم افزار تری دی مکس موتور رندر بسیار قوی نرم افزار است که شبیه سازی طرح سه بعدی و تبدیل آن به عکس یا انیمیشن با کیفیت بسیار بالایی صورت میگیرد. به گونه ای که در برخی موارد تشخیص واقعی بودن عکس و یا سه بعدی بودن آن به سختی صورت میگیرد. کتابخانه کامل و جامع از انواع آبجکت ها و کامپوننت ها استفاده از این نرم افزار را به یکی از تخصصی ترین نرم افزارها در حوزه معماری تبدیل کرده است.

3- نرم افزار طراحی سه بعدی رویت : نرم افزار اتودسک رویت ( Autodesk Revit ) به دلیل سادگی در مدلسازی ساختمان از پرکاربردتری ابزار شبیه سازی مهندسان عمران، معماری و تأسیسات ساختمان است. نرم افزار رویت در سال 2000 و در سه نسخه عمران، معماری و تأسیسات به بازار عرضه شد. سرعت در یادگیری و همچنین سادگی کار با آن استفاده از این نرم افزار را در میان مهندسان معماری بسیار پرکاربرد کرده است. قابلیت اتصال به دیگر نرم افزارهای مهندسی معماری از ویژگی اصلی نرم افزار مدلسازی رویت است. همچنین قابلیت طراحی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان در این نرم افزار و همچنین طراحی حجمی و تبدیل آن به نقشه های اجرایی از مزیت های مهم این نرم افزار است. یکی از ویژگی های اصلی نرم افزار Revit که آن را از دیگر نرم افزار های مدلسازی متمایز میکند قابلیت نقشه کشی تأسیسات ساختمان است. به عنوان مثال مدلسازی لوله کشی گاز و همچنین اجرای تاسیسات مکانیکال مانند بالابر هیدرولیکی در این نرم افزار به سادگی صورت میگیرد. مدلسازی تأسیسات و لوله کشی ساختمان و جا نمایی آن و همچنین نقشه کشی با دیتایل اجرایی در زمان ساخت ساختمان بسیار راهگشا خواهد بود. نام نرم افزار Revit از کلمه Revitalization و به معنی حیات بخشی و زنده کردن الهام گرفته است.

طراحی سه بعدی چیدمان منزل
چیدمان داخلی منزل
طراحی سه بعدی حیاط منزل
طراحی حیاط خلوت منزل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی داخلی منزل
طراحی سه بعدی دکوراسیون سرویس بهداشتی
طراحی سه بعدی دکوراسیون سرویس بهداشتی
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی داخلی دکوراسیون منزل
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون منزل
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی داخلی دکوراسیون
طراحی سه بعدی مطب پزشک
طراحی داخلی اتاق انتظار مطب
طراحی داخلی خانه
طراحی داخلی خانه
طراحی داخلی منزل
طراحی داخلی منزل
طراحی سه بعدی باربیکیو
طراحی سه بعدی باربیکیو
چیدمان دکوراسیون داخلی منزل
چیدمان دکوراسیون داخلی منزل
طراحی واحد اداری
طراحی داخلی اداری
طراحی نمای رومی ساختمان
طراحی نمای ساختمان
طراحی داخلی سوله
طراحی سه بعدی سالن صنعتی
طراحی سقف کناف قبل از اجرا
طراحی سقف کناف
طراحی داخلی و چیدمان اداری
طراحی سه بعدی اداری
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون حمام با نرم افزار
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی داخلی دکوراسیون حمام
طراحی آشپزخانه
طراحی سه بعدی آشپزخانه با جزیره
طراحی سه بعدی آشپزخانه کوچک
طراحی آشپزخانه ام دی اف
طراحی سقف کاذب و آسمان مجازی
طراحی سه بعدی سقف کاذب
طراحی گچبری سقف لابی
طراحی سه بعدی سقف لابی
طراحی حیات خلوت و باربیکیو
طراحی سه بعدی حیاط خلوت
طراحی نرده فرفوژه
طراحی سه بعدی راه پله
طراحی باغ
طراحی سه بعدی باغ
طراحی ویلا با استخر
طراحی سه بعدی محوطه ویلا
طراحی هال خانه مدرن
طراحی سه بعدی هال و پذیرایی
طراحی ویلا و باغ
طراحی سه بعدی ویلا
طراحی استخر روباز ویلا
طراحی سه بعدی استخر ویلا
طراحی واترجت کف لابی
طراحی کف لابی ساختمان
طراحی سه بعدی آلاچیق
طراحی آلاچیق چوبی
طراحی سه بعدی شومینه آلاچیق
طراحی سه بعدی شومینه فضای باز
طراحی سر در نمایشگاه با معماری اسلامی
طراحی سر در نمایشگاه
طراحی سه بعدی و جانمایی مجتمع تجاری
طراحی معماری مجتمع تجاری
نرم افزار اسکچاپ 2019
محیط نرم افزار اسکچاپ
طراحی آشپزخانه ممبران
طراحی سه بعدی آشپزخانه
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی با تری دی مکس
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی داخلی با تری دی مکس
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی سه بعدی با تری دی مکس
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی منزل با تری دی مکس
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی سه بعدی اتاق خواب با تری دی مکس
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی داخلی اتاق خواب با تری دی مکس
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی هال با تری دی مکس
طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون حمام با تری دی مکس

سوالات متداول طراحی داخلی

 • هزینه طراحی داخلی منزل چقدر است؟ قیمت طراحی داخلی ساختمان برای فضاهای بسته تقریباً 200 هزار تومان و برای فضاهای باز تقریباً 150 هزار تومان به ازای هر متر مربع است.

 • روند طراحی داخلی به چه صورت است؟ پس از بازدید کارشناسان و اندازه گیری دقیق وضعیت موجود و توافق درباره قیمت و همچنین دریافت ایده های کارفرما طراحی سه بعدی شروع میشود.

 • چرا بین انواع طراحی داخلی تفاوت قیمت وجود دارد؟ عمده تفاوت در قیمت طراحی داخلی به دلیل نرم افزار طراحی است که طراح از آن استفاده میکند. به عنوان مثال نورپردازی و نقشه های اجرایی قیمت طراحی را بالاتر میبرند.

 • فرق بین نرم افزار های طراحی داخلی چیست؟ تفاوت اصلی در نرم افزارهای طراحی سه بعدی قدرت موتور گرافیکی آن نرم افزار است که اصطلاحاً به این عملیات رندر گیری میگویند. هرچه رندر گیری قویتر باشد تصویر نهایی به واقعیت نزدیکتر است و جلوه طبیعی تر دارد.

 • بهترین نرم افزار برای طراحی داخلی منزل کدام است؟ نرم افزار تری دی مکس بهترین نرم افزار موجود است و کار با آن نیازمند دانش حرفه بالایی است. برای شروع میتوانید از نرم افزار اسکچاپ استفاده کنید.

 • بستن قرارداد طراحی داخلی دکوراسیون منزل به چه صورت است؟ هم به صورت حضوری در فروشگاه گروه ساختمانی سیمرغ و هم به صورت آنلاین از طریق واتساپ میتوانید برای بستن قرارداد طراحی دکوراسیون منزل خود اقدام کنید.

کناف سقف و دیوار کناف

کناف سقف – سقف کناف و دیوار کناف – کناف دیوار و دکور کناف منطبق بر آیین نامه زلزله و جنس اصلی کناف ایران

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه ، کابینت آشپزخانه ممبران ، کابینت آشپزخانه های گلاس ، کابینت ام دی اف ترک و ایرانی

پرسش و پاسخ طراحی داخلی

تعداد پرسش و پاسخ : 18

18 پاسخ

 1. سلام ببخشید شما طراحی داخلی مثل کابینت اتاق خواب و غیره هم انجام میدهید

  1. سلام.. بله لطفاً از طریق شماره های موجود در سایت با دفتر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.
   شماره واتساپ مهندس صادقی : 09121022495

 2. سلام من قصد بازسازی منزل را دارم. خدمات طراحی داخلی شما شامل اجرا هم میشود یا فقط کار طراحی سه بعدی انجام میدهید؟

  1. هم طراحی داخلی و هم اجرای آن در گروه ساختمانی سیمرغ زیر نظر مهندسی معمار و عمران انجام میگیرد. همچنین برای خرید اجناس و نصب آن نیز میتوانید از طریق فروشگاه آنلاین اقدام کنید. به عنوان تجربه 18 ساله در صنعت ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی عرض میکنم که بهتر است تیم طراحی و تیم اجرایی یکی باشند و یا اینکه کاملاً با یکدیگر تعامل داشته باشند. استفاده از گروه طراحی داخلی و تیم اجرایی که با یکدیگر سازگاری ندارند و یا فهم متقابلی از هم ندارند احتمالاً منجر به بروز مشکلاتی حین کار خواهد شد. از آنجایی که در زمان اجرا دکوراسیون داخلی ممکن است مشکلاتی مانند عدم امکان اجرا منطبق بر طراحی سه بعدی به دلیل مشکلات اجرایی و موانع سازه ای پیش آید تعامل بین طراح و مجری باید دائماً حفظ شود. توصیه ما این است که تیم طراحی و اجرا از یک شرکت یا گروه مهندسی باشند.

 3. سلام شما با طراحی داخلی جای اثاثیه منزل را هم مشخص میکنید؟
  برای خرید لوازم منزل هم میخواستم راهنمایی کنید.

  1. در صورت تمایل کارفرما طراحی داخلی همزمان با طراحی چیدمان منزل صورت میگیرد. معمولاً طراحی داخلی به منظور ساخت و یا بازسازی ساختمان انجام میگیرد که در آن مسیر برقکشی و لوله کشی و تجهیزات مورد نیاز و نورپردازی و یا کابینت مشخص خواهد شد که پیمانکار با توجه به طراحی داخلی انجام شده نسبت به تعبیه تجهیزات سازه ای و دکوراتیو میکند. اما طراحی چیدمان و اثاثیه منزل جدا از بحث سازه ای و است و تماماً شامل نجهیزات دکوراتیو نظیر تابلو نقاشی و مبلمان و مجسمه خواهد بود. با توجه به اینکه ملاک ساخت پیمانکار طراحی سه بعدی ارائه شده از طرف مهندس معمار است میتوان پس از اتمام ساخت و یا بازسازی نسبت به تهیه طراحی چیدمان منزل نیز اقدام کرد که این مسئله کاملاً به سلیقه کارفرما ربط دارد.

 4. این نرم افزارهای طراحی داخلی که معرفی کردید کدامش بهتر است؟
  لطفا هزینه طراحی با هر کدامشان را هم توضیح بدهید
  مرسی

  1. سلام.. در صورتی که طراحی داخلی آپارتمان مد نظر شماست استفاده از نرم افزار مدلسازی سه بعدی اسکچاپ ( Sketchup ) بهترین گزینه است زیرا طراحی با این نرم افزار حداقل قیمت را برای شما به دنبال خواهد داشت. در صورتی که پروژه شما بزرگ است و نیاز به طراحی دقیق و بسیار نزدیک به واقعیت دارد و یا در صورتی که انتخاب رنگ و نوع متریال مصرفی عیناً از طریق طراحی سه بعدی صورت خواهد گرفت بهتر است که از نرم افزار تری دی مکس ( 3ds Max ) استفاده شود. قیمت طراحی سه بعدی دکوراسیون منزل به صورت متر مربع اعلام میشود و هرچه جزئیات بیشتری لحاظ شود قیمت نیز به تناسب بالاتر خواهد رفت. همچنین هرچه رندرگیری ( Rendering ) به واقعیت بیشتر شبیه باشد هزینه طراحی سه بعدی نیز بالاتر خواهد رفت. لطفاً برای اطلاعات بیشتر با واتساپ ما در تماس باشید.
   شماره واتساپ : 09121022495

 5. سلام من قصد آموزش نرم افزارهای طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون را دارم و مبتدی هستم شما چه نرم افزاری را پیشنهاد میکنید؟

  1. سلام.. اگر در زمینه طراحی داخلی با نرم افزار مبتدی هستید توصیه میکنیم از نرم افزار اسکچاپ ( Sketchup ) استفاده کنید. کار با نرم افزار اسکچاپ به نسبت راحت است و سریعاً آن را آموزش میبینید. همچنین برای پرزنت کار به کارفرما میتوانید از پلاگین رندر گیری وی ری ( V-RAY ) برای مدلسازی واقعی هرچه بیشتر و ارائه به کارفرما استفاده کنید. با توجه به قابلیت های نرم افزار اسکچاپ در مدلسازی سه بعدی و همچنین کتابخانه کامل، این نرم افزار برای شروع کار بهترین انتخاب است. در حال حاضر حتی مدلسازی های پیشرفته طراحان داخلی نیز با استفاده از اسکچاپ صورت میگیرد.

 6. سلام و خسته نباشید
  من قصد بازسازی منزلم را دارم آیا قبلش نیاز به طراحی هست؟

  1. سلام.. بهتر است که پیش از بازسازی ساختمان نسبت به طراحی دکوراسیون داخلی اقدام شود. داشتن یک نقشه و یک تصویر روشن از آنچه قرار است اجرا شود میتواند در برآورد هزینه ها و همچنین سرعت و کیفیت اجرا بسیار تاثیر گذار باشد. همچنین طراحی داخلی دکوراسیون سه بعدی پیش از اجرا نواقص کار را به روشنی برای یک پیمانکار با تجربه آشکار میکند.

 7. سلام ببخشید هزینه طراحی داخلی یک آپارتمان دو خوابه ۱۲۰ متری چقدر میشه؟

  1. سلام.. بهتر است که ساختمان پیش از طراحی داخلی دکوراسیون بازدید شود. اما به صورت حدودی به ازای هر متر مربع طراحی داخلی حدوداً 20 هزار تومان هزینه دارد. البته کیفیت طراحی و ارائه جزئیات سازه ای و رندرهای سه بعدی و نورپردازی قیمت طراحی دکوراسیون داخلی را بالاتر میبرد.

 8. سلام و خسته نباشید
  طراحی داخلی منزل را با چه نرم افزاری انجام میدهید و قیمتش چقدر میشه؟

  1. سلام.. طراحی دکوراسیون داخلی گروه ساختمانی سیمرغ با استفاده از دو نرم افزار 3Ds Maxx و Sketchup صورت میگیرد. با توجه به بودجه کارفرما و همچنین نیاز پروژه و همچنین کیفیت رندر ( Render ) یکی از این دو نرم افزار انتخاب خواهند شد. معمولاً برای پروژه های لوکس از نرم افزار تری دی مکس و برای پرزنت طراحی به کارفرما از نرم افزار اسکچاپ استفاده میشود.

 9. سلام
  هزینه طراحی داخلی یک آپارتمان ۱۲۰ متری چقدر میشه و اینکه خانه ما در اصفهان هست امکان طراحی دارید و یا فقط برای تهران انجام میدین؟
  مرسی

  1. سلام.. امکان طراحی داخلی منزل شما به صورت دورکاری نیز امکانپذیر است. لطفاً در صورت امکان از منزل خودتان عکس و فیلم تهیه کنید و برای ما واتساپ کنید. پس از بررسی اولیه کارشناس ما اقدام به استعلام قیمت طراحی داخلی منزل برای شما خواهیم کرد. امکان اجرای پروژه بازسازی منزل در اصفهان هم در صورت تمایل شما مقدور است.
   موبایل مهندس صادقی : ۰۹۱۲۱۰۲۲۴۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *