گروه اجرایی شرکت ساختمانی صاد

تهران – شهرک غرب – میدان صنعت – مجتمع تجاری پلاتین – طبقه چهارم – پلاک 434

تلفن شرکت : 86091208 – 86091440

موبایل و واتساپ مهندس صادقی : 09121022495

به روز رسانی در
فروش و نصب سنگ ساختمانی شامل سنگ گرانیت ، سنگ تراورتن و سنگ مرمریت و ساخت انواع شومینه سنگی و روشویی سنگی
مهندس صادقی

مدیرعامل شرکت ساختمانی صاد
کارشناس ارشد مهندسی سازه - عمران
عضو سازمان نظام مهندسی تهران با 20 سال سابقه اجرایی

سنگ ساختمانی

برای نامگذاری انواع سنگ ساختمانی دو فاکتور اصلی را در نظر میگیرند : 1- جنس سنگ ساختمانی  2- نام معدن سنگ  به عنوان مثال مرمریت دهبید شایان یا گرانیت نطنز. با توجه به کاربری سنگ ساختمانی ( برای نمای ساختمان یا داخل ساختمان ) جنس سنگ ساختمانی متناسب با شرایط فیزیکی محیط مانند میزان تابش نور خورشید و یا رطوبت هوا انتخاب میشود. همچنین معدنی که سنگ ساختمانی از آن استخراج شده بسیار در طرح و کیفیت ساختمانی موثر است. به عنوان مثال گرانیت مهاباد رنگ بسیار زیبایی دارد اما در ضخامت های کم ( 2 سانتی متری ) ممکن است در معرض آفتاب مستقیم تغییر رنگ بدهد. اما در نقطه مقابل گرانیت نطنز مقاومت بسیار بالایی در مقابل تغییر رنگ در مقابل نور خورشید دارد.

در واقع انتخاب و خرید سنگ ساختمانی نیاز به مشاوره با افراد متخصص دارد. یکی از نکاتی که حین خرید سنگ ساختمانی باید به آن توجه کرد ضخامت سنگ با توجه به نوع کاربری آن است. به عنوان مثال معمولاً در نمای سنگی ساختمان از سنگ تراورتن با ضخامت 2 سانتی متری و برای سنگ پله از سنگ تراورتن یا گرانیت 4 سانتی متری استفاده میکنند. برش و ابزار سنگ ساختمانی ( ابزار سنگ ساختمانی بیشتر برای سنگ راه پله یا سنگ پاخور استفاده میشود ) عاملی موثر در تعیین قیمت سنگ ساختمانی است. به عنوان مثال عامل تعیین کننده در قیمت سنگ ساختمانی تراورتن میزان خلل و فرج آن است. معمولاً خلل و فرج سنگ تراورتن را با استفاده از رزین مخصوص سنگ پر میکنند. در صورتیکه سنگ تراورتن رزین خورده باشد قیمتش اندکی بالاتر میرود. البته باید توجه کرد که همیشه باید از سنگفروش های معتبر خرید کرد زیرا ممکن است رزین روی سنگ تراورتن مناسب نباشد و به مرور زمان قابلیت خود را از دست بدهد و شما بیهوده پول خود را از مصرف کنید. انواع سنگ ساختمانی بر اساس جنس به صورت زیر تقسیم میشوند :

1- سنگ گرانیت :

سنگ گرانیت از سرد شدن توده‌های مذاب آتشفشانی تشکیل شده است. سنگ گرانیت به سختی بالا و مقاومت بالا معروف است. دلیل اصلی سختی و مقاومت بالای سنگ گرانیت وجود آهن در ترکیبات آن است. هرچه درصد آهن در سنگ گرانیت بالاتر باشد در نتیجه مقاومت آن نیز بالاتر است. به عنوان مثال سنگ گرانیت نطنز در مقابل سنگ گرانیت مهاباد از درصد آهن بالاتری برخوردار است و سختی آن نیز به مراتب بیشتر است. البته باید به این نکته توجه کرد که هرچه سختی سنگ گرانیت بالتر رود به همان نسبت وزن آن نیز بالاتر میرود و در نتیجه کار کردن با آن سختتر میشود و مسلماً دستمزد سنگکار نیز بیشتر میشود. سنگ گرانیت یا سنگ خارا بسیار سخت و سنگین هستند و جز مصالح بادوام ساختمانی محسوب میشوند. در برابر نفوذ آب و برش بسیار مقاوم اما در صورتیکه پشت سنگ خالی باشد در ضخامت های کم در اثر ضربه بسیار شکننده اند. مقاومت سنگ گرانیت در مقابل تغییر رنگ در آفتاب بسیار بالاست اما در مقابل مواد شیمیایی تغییر رنگ در آنها محتمل است. سنگ گرانیت را میتوان به عنوان رویه کابینت آشپزخانه نیز استفاده کرد. ظاهر سنگ گرانیت بسیار تحت تاثیر پرداخت انجام شده روی آن است. پرداخت نهایی روی سنگ گرانیت ممکن است چکشی ، کلنگی ، تیشه‌ای ، آتشی و یا صیقلی باشد. بهترین پرداخت نهایی سنگ گرانیت حالت صیقلی آن است که بلورهای موجود در سنگ گرانیت باعث انعکاس نور میشوند و زیبایی آن را دو چندان میکنند. اما سطح صیقلی سنگ گرانیت به شدت لیز میباشد. سنگ گرانیت به رنگهای سفید، خاکستری، پرتغالی، سبز، مشکی، قرمز و سفید و مشکی یا اصطلاحاً فلفل نمکی در بازار موجود است. سنگ گرانیت در بازار ایران در برش های عرضی 40 سانتیمتری و 60 سانتیمتری تولید میشود.

قیمت سنگ گرانیت به خلوص بلورهای بستگی دارد که اصطلاحاً به آن ابسولوت گفته میشود. ابسولوت در قیمت گذاری سنگ گرانیت اصطلاحی است که به یکدست بودن رنگ سنگ گرانیت اطلاق میشود. به عنوان مثال اگر بدنبال گرانیت مشکی نطنز هستید هرچه سطح سنگ مشکی تر باشد و رگه های سفید در آن وجود نداشته باشد در نتیجه به آن سنگ گرانیت نظنز مشکی ابسولوت گفته میشود. همچنین از آنجاییکه کار با سنگ گرانیت در مقایسه با دیگر انواع سنگ سختتر است بطور کلی قیمت سنگ گرانیت از دیگر انواع سنگ گرانتر است. عامل بسیار مهمی که در قیمت سنگ گرانیت تاثیرگذار است ضخامت آن است بطوریکه سنگ گرانیت 3 سانتی تقریباً قیمتی دو برابری نسبت به سنگ گرانیت 2 سانتی دارد.

2- سنگ تراورتن :

سنگ تراورتن بیشتر به دلیل زیبایی مورد استفاده قرار میگیرد. مقاومت کم این نوع سنگ ساختمانی ( مخصوصاً در رگه سنگ ) و تغییر رنگ در مقابل نور خورشید از معایب اصلی سنگ تراورتن است. عمده استفاده این سنگ در نمای ساختمان و دیواره راه پله ها است. با توجه به سبکی ، قیمت به نسبت کم و سادگی کار با آن از پر مصرفترین انواع سنگ ساختمانی در ایران است. سنگ تراورتن از دسته سنگ های رسوبی به شمار میرود به همین دلیل سنگ تراورتن دارای خلل و فرجی است. سطح رویی و در معرض دید سنگ تراورتن با مخلوطی از رزین و چسب سنگ پوشیده میشود و سمتی دیگر که پشت آن ملات سیمان یا چسب میخورد با همان خلل و فرج باقی میگذارند. وجود این خلل و فرج باعث میشود تا آب ملات به خوبی به سنگ کشیده شود و از این رو چسبندگی آن با ملات ماسه و سیمان عالی است. با توجه به ارزانی نسبی سنگ تراورتن و همچنین در دسترس بودن آن و رنگ ها و طرح های مختلف آن و همچنین سادگی کار با آن امروزه پراستفاده ترین سنگ ساختمانی در ایران سنگ تراورتن است. مقاومت سنگ تراورتن در مقابل عوامب جوی مانند باد و باران خوب است اما در صورتیکه سطح بیرونی آن به خوبی رزین نشده باشد و به دلیل جذب بالای آب در سنگ تراورتن پس از مدتی سنگ نما شل میشود و می افتد. از این رو حتماً باید سنگ تراورتن در نما اسکوپ شود.

3- سنگ مرمریت :

سنگ مرمریت گونه ای از سنگ های آهکی است. سنگ مرمریت از دگرگونی سنگ آهک به وجود می آید. سنگ مرمریت به دلیل زیبایی و درخشندگی خود و همچنین صیقلی پذیر بودن آن به عنوان سنگ مجسمه سازی مشهور است. سنگ مرمریت در زبان یونانی به معنای درخشان است. با توجه به زیبایی خارق العاده آن و همچنین شفافیت آن در مقابل نور معمولاً در بناهای ماندگار مانند حرم امامان از این نوع سنگ در کف و نما استفاده میشود. همچنین بنای تاج محل در هندوستان نیز تماماً از سنگ مرمریت ساخته شده است.  در ایران نیز پیشتر در نمای ساختمان ها از سنگ مرمریت استفاده میشد که البته امروزه به دلیل گران بودن جای خود را به مصالح ارزانتر داده است. یکی از بهترین خواص سنگ مرمریت که در دکوراسیون داخلی منزل خیلی جذاب است خاصیت گذر نور از آن است. اصطلاحاً به آن سنگ پشت نورخور گفته میشود. سنگ مرمریت با نام تجاری اونیکس در بازار شناخته میشود و در حال حاضر ایران در کنار هندوستان بزرگترین تولیدکننده سنگ مرمریت در جهان است.

شومینه سنگی

شومینه سنگی دو وظیفه اصلی را در دکوراسیون داخلی ساختمان بر عهده دارد. اولاً بحث گرمایش ساختمان را بعهده دارد. ثانیاً به عنوان یکی از المان های تزئینی در ساختمان کاربرد دارد. شومینه سنگی از نظر گرمایی میتوان به صورت شومینه گازی، شومینه برقی، شومینه الکلی و شومینه ژله ای طراحی و اجرا کرد. شومینه سنگی گازی را میتوان پر استفاده ترین نوع شومینه سنگی در ایران نامید. با توجه به  ارزانی گاز در ایران تقریباً اکثر شومینه های سنگی با گاز طبیعی و شهری کار میکنند. شومینه سنگی برقی نیز که در 5 سال گذشته در بازار ایران تولید و ساخته میشوند امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. شومینه برقی برای تولید حرارت از هیتر برقی استفاده میکنند و همچنین نمای شومینه با شیشه مخصوص و پرده مخصوص و همچنین نورپردازی هیزم ها نمای بسیار زیبا و طبیعی به شومینه میبخشد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد بحث مسیر دودکش شومینه است. در صورتیکه ساختمان در حال ساخت باشد با توجه به نظر طراح میتوان مسیر دودکش یا اگزاست ( Exhaust ) را میتوان هرجای دلخواهی اجرا کرد. اما در شرایطی بازسازی ساختمان با توجه به اینکه مسیر دودکش ها از پیش تعیین شده است و پس از تخریب شومینه قدیمی نمیتوان مسیر دودکش را تغییر داد چونکه مسیر دودکش شومینه بقیه منازل هم هست. البته از نظر اصولی بهتر است که به ازای هر طبقه یک لوله دودکش جداگانه از شومینه ساختمان به پشت بام اجرا شود. همچنین انتهای لوله دودکش را باید با کلاهک H و همچنین توری مرغی اجرا کرد. شومینه سنگی با توجه به محل قرارگیری لوله های دودکش میتواند به صورت دیواری یا مستطیلی، کنجی، نیم دایره و یا L شکل اجرا شود. شومینه سنگی L شکل از جذابترین و مدرنترین انواع شومینه است. شومینه L شکل را میتوان به دو صورت گازی و یا برقی طراحی و اجرا کرد. قیمت شومینه سنگی به جنس سنگی که در آن بکار رفته و ابزار و ریزه کاری های سنگ و همچنین ابعاد آن بستگی دارد.

شومینه سنگی معمولاً با سنگ تراورتن ساخته میشود. لوکس ترین و همچنین زیباترین سنگ تراورتن برای شومینه سنگی سنگ مرمریت دهبید شایان است. البته از انواع دیگر سنگ تراورتن نیز مانند تراورتن حاجی آباد نیز میتوان استفاده کرد که البته خلل و فرج آن نسبت به مرمریت دهبید بیشتر است. برای شومینه فضای باز بهتر است که از سنگ گرانیت و یا سنگ ساختمانی مصنوعی استفاده شود. زیرا سنگ مرمریت در مقابل گرما و سرمای محیط دوام چندانی ندارد و همچنین سنگ تراورتن تحمل دمای بالای شومینه را نخواهد داشت و به سرعت سنگ خواهد ترکید. شومینه سنگی را معمولاً به دو شیوه میتوان خرید. 1- به صورت ساخته شده از قبل و موجود در فروشگاه  2- ساختن شومینه سنگی به دلخواه مشتری و از روی عکس یا اصطلاحاً ژورنالی. مسلماً شومینه سنگی ژورنالی با توجه به اینکه خاصتر و زمانبرتر است قیمت بالاتری نسبت به نوع پیش ساخته دارد. همچنین نکته ای که در هنگام خرید شومینه سنگی باید به آن دقت کرد نوع چسب بکار رفته در آن است. به گونه ای که اگر چسب سنگ استفاده شده مناسب نباشد در گذر زمان و در حرارت بالای شومینه سنگ ها از یکدیگر جدا میشوند.

مزایای شومینه سنگی :

1- یکی از جذابترین المان های معماری منزل است. 2- نوع پیش ساخته شومینه سنگی که در کارگاه ساخته میشود و نصب آن در محل صورت میگیرد بسیار ساده است و نیاز به ساخت فریم ندارد. شومینه سنگی را میتوان بر روی انواع دیوار کناف نصب کرد. 3- شومینه سنگی را میتوان به دو صورت گازی و برقی برقی اجرا کرد. نوع گازی آن با ترموکوپل و گاز شهری و نوع برقی آن با هیتر ( Heater ) و برق تکفاز ساخته میشود. پیش از اجرای شومینه سنگی گازی با استفاده از لوله مانیسمان و لوله کشی گاز باید صورت بگیرد.

معایب شومینه سنگی :

1- با توجه به اینکه شومینه بیشتر حالت تزئینی دارد گرمابخشی چندانی ندارد و برای گرمایش ساختمان باید از روش های دیگری استفاده کرد. 2- هدر رفت انرژی در شومینه بسیار بالا است. به نحوی که با توجه به مصرف انرژی بالا گرمای چندانی تولید نمیکند. 3- شومینه سنگی گازی حتماً باید مجهز به ترموکوپل باشد. ترموکوپل قطعه ایست که در شرایطی که به هر دلیلی شعله گاز خاموش شود سیستم گاز نیز به سرعت قطع خواهد شد. در صورتی که در شومینه گازی از ترموکوپل استفاده نشود خطرات جانی بسیار محتمل است.

روشویی سنگی

روشویی سنگی امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی واتر جت سنگ ساختمانی یکی از محبوب ترین انواع روشویی محسوب میشود. دوام و استحکام بسیار بالا در کنار طرح شکیل و کلاسیک و لوکس استفاده از روشویی سنگی را در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی روز به روز بیشتر میکند. زیبایی منحصر بفرد و همچنین سطح سیقلی و ارتفاع استاندارد و همچنین تمیز کردن آسان استفاده از روشویی سنگی را در کنار انواع دیگر روشویی PVC و ام دی اف بسیار پر کاربرد کرده است. روشویی سنگی معمولاً از سنگ تراورتن ساخته میشود. ابعاد روشویی سنگی عموماً استاندارد 90 سانتی دارند اما برخی از انواع آن به صورت سفارشی ساخته میشوند. با توجه به نوع سنگ و همچنین ریزه کاری ابزار روی روشویی سنگی معمولاً قیمت آن تعیین میشود. یکی از نکات مهمی که در خرید روشویی سنگی باید دقت کرد اینست که معمولاً سنگ تراورتن پس از برخورد به آب تغییر رنگ میدهد و تیره تر میشود از این جهت رنگ های مایل به سفید برای روشویی سنگی مناسبتر است. همچنین در صورتیکه رزین روی سنگ تراورتن به خوبی کشیده نشود قطعاً سنگ آب را به خود میکشد و زیر روشویی سنگی همواره خیس خواهد بود. این نکته نیز قابل توجه هست که هرچه سنگ روشویی سنگی یکدست تر و با خلل و فرج کمتر باشد در نتیجه سنگ با ارزشتری را خریده اید. قیمت روشویی سنگی بستگی به نوع سنگ ساختمانی بکار رفته در آن، ریزه کاری ها و ابزار سنگ و همچنین آینه دار بودن آن دارد. همچنین یکی از عوامل اصلی در تعیین قیمت روشویی سنگی بحث درز داشتن آن است. در صورتی که کاسه دستشویی یک تکه نباشد ممکن ست پس از مدتی از بین درزها آب نشت کند. برای رفع این مشکل از رزین سنگ استفاده میشود اما رزین سنگ پس از گذشت مدتی خاصیت خود را از دست میدهد. برای خرید روشویی سنگی بهتر است از سنگ یک تکه استفاده شود. البته قیمت روشویی سنگی با سنگ کاسه یک تکه بالاتر است.

مزایای روشویی سنگی : 1- لوکس بودن شومینه سنگی. از این رو در منازل لوکس بهتر است از این نوع روشویی استفاده شود. 2- ابزار روی سنگ ساختمانی 3- انعطاف در طراحی و ریزه کاری 4- طرح های خیره کننده، جذاب و منحصر به فرد 5- نظافت آسان به دلیل صیقلی بودن سطح کاسه و سنگ

سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 1
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 3
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 5
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 7
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 9
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی پشت تلویزیون
سنگ ساختمانی
اسلب سنگ ساختمانی
دیوار بافت سنگ ساختمانی
دیوار بافت سنگ ساختمانی
سنگ دیوار
سنگ دیوار
سنگ گرانیت وارداتی جنگلی و سبز
سنگ گرانیت وارداتی 1
سنگ گرانیت نطنز مشکی
سنگ گرانیت نطنز
طراحی ساختمان با سنگ ساختمانی
طراحی ساختمان با سنگ ساختمانی
پله سنگی تراروتن
پله سنگی تراروتن
سنگ ساختمانی در حیاط
سنگ ساختمانی در حیاط
کفپوش سنگی محوطه برج
کفپوش سنگی محوطه برج
ابزار سنگ سرستون
ابزار سنگ سرستون
سنگ پله 4 سانتی
سنگ راه پله
سنگ ساختمانی در روف گاردن
سنگ ساختمانی در روف گاردن
دیوارپوش سنگی
سنگ بافت دیوار
نرده سنگی و سراهی
نرده سنگی
گلدان سنگی
گلدان سنگی
سنگ ابزار خورده
سنگ ساختمانی تراش خورده
کفپوش سنگی روف گاردن
کفپوش سنگی روف گاردن
مرمریت پشت نورخور
مرمریت پشت نورخور
دیزاین خانه با سنگ ساختمانی
دیزاین خانه با سنگ ساختمانی
شومینه سنگی
شومینه سنگی
شومینه سنگی دهبید
شومینه سنگی دهبید
شومینه سنگی تراورتن کرم
شومینه سنگی تراورتن کرم
شومینه سنگی تراورتن دره بخاری
شومینه سنگی تراورتن دره بخاری
شومینه سنگی تراوررتن کرم شکلاتی
شومینه سنگی تراوررتن کرم شکلاتی
شومینه سنگی
ساخت شومینه سنگی
شومینه سنگی
شومینه سنگی 1
شومینه سنگی
شومینه سنگی 3
شومینه سنگی
شومینه سنگی 5
شومینه سنگی
شومینه سنگی 7
شومینه سنگی
شومینه سنگی 9
شومینه سنگی
شومینه سنگی 11
شومینه سنگی
شومینه سنگی 13
روشویی سنگی
روشویی سنگی
روشویی سنگی مرمریت مشکی
روشویی سنگی مرمریت مشکی
روشویی سنگی تراورتن دهبید
روشویی سنگی مرمریت دهبید
روشویی سنگی مرمریت
روشویی سنگی مرمریت
روشویی سنگی
روشویی سنگی 1
روشویی سنگی
روشویی سنگی 3
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 2
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 4
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 6
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 8
سنگ ساختمانی
سنگ ساختمانی 10
سنگ ساختمانی در لابی
سنگ ساختمانی در لابی
سنگ ساختمانی مصنوعی
سنگ ساختمانی مصنوعی
سنگپوش دیوار
سنگپوش دیوار
سنگ آنتیک دیوار
سنگ آنتیک دیوار
سنگ گرانیت وارداتی جنگلی و قهوه ای
سنگ گرانیت وارداتی 2
سنگ پلاک مرمر مشکی
سنگ گرانیت مشکی نطنز
طراحی با سنگ ساختمانی
طراحی با سنگ ساختمانی
پله سنگی
پله سنگی
کفپوش سنگ ساختمانی محوطه
کفپوش سنگ ساختمانی محوطه
کف سنگی آپارتمان
کف سنگی آپارتمان
حکاکی روی سنگ ساختمانی
حکاکی روی سنگ ساختمانی
سنگ پله سفید
سنگ پله سفید
سنگ کف حیاط ساختمان
سنگ کف حیاط ساختمان
دیوارپوش آنتیک
سنگ آنتیک دیوار
وان حمام سنگی
وان حمام سنگی
ابزار الماسه سنگ
ابزار الماسه سنگ
راه پله سنگی ورودی ساختمان
راه پله سنگی ورودی ساختمان
نصب سنگ کف
کفپوش سنگی لابی
کانتر مرمریت پشت نورخور
کانتر مرمریت پشت نورخور
اسلب سنگ مرمریت شفاف
سنگ مرمر شفاف
شومینه سنگی
شومینه سنگی منزل
شومینه سنگی دهبید یزد
شومینه سنگی مرمریت دهبید
شومینه سنگی تراورتن
شومینه سنگی تراورتن
شومینه سنگی تراورتن طوسی
شومینه سنگی تراورتن طوسی
شومینه سنگی
شومینه سنگی آپارتمان
شومینه سنگی
شومینه سنگی کلاسیک
شومینه سنگی
شومینه سنگی 2
شومینه سنگی
شومینه سنگی 4
شومینه سنگی
شومینه سنگی 6
شومینه سنگی
شومینه سنگی 8
شومینه سنگی
شومینه سنگی 10
شومینه سنگی
شومینه سنگی 12
شومینه سنگی
شومینه سنگی 14
روشویی سنگی
روشویی سنگی منزل
روشویی سنگی تراورتن
روشویی سنگی تراورتن
روشویی سنگی تراورتن کرم
روشویی سنگی تراورتن کرم
روشویی سنگی
روشویی سنگی خانه
روشویی سنگی
روشویی سنگی 2
روشویی سنگی
روشویی سنگی 4
تعداد پرسش و پاسخ : 2

2 پاسخ

  1. سلام.. قیمت شومینه سنگی بستگی به ابعاد شومینه و همچنین ریزه کاری روی سنگ دارد. همچنین عامل اصلی در تعیین قیمت شومینه سنگی جنس سنگ ساختمانی است که در آن استفاده شده. بطور کلی شومینه سنگی ساخته شده از سنگ مرمریت از شومینه ساخته شده با سنگ تراورتن گرانتر است و این اختلاف قیمت ممکن است به دو برابر نیز برسد. برای مشاهده آلبوم شومینه سنگی لطفاً از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.
    شماره واتساپ : 09121022495

  2. سلام
    قیمت شومینه سنگی چند است و کجا میتونم مدل های بیشتری را ببینم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *