نویسنده : مهندس صادقی

کارشناس ارشد عمران - سازه
با ۱۸ سال سابقه اجرایی

عنوان مطالب دیوارکشی

دیوارکشی

دیوارکشی با استفاده از مصالح ساختمانی سنتی مانند بلوک سفالی ، بلوک سیمانی ، آجر و یا مصالح ساختمانی نوین مانند کناف و هبلکس و دیوار سه بعدی اجرا میشود. استفاده از مصالح نوین ساختمانی سرعت اجرا را بسیار زیاد میکند اما ممکن است در پروژه های کوچک قیمت تمام شده را افزایش دهد. در ایران برای ساخت دیوار داخلی ساختمان معمولاً از بلوک سفالی ۱۰ سانتیمتری استفاده میشود. در برخی از موارد نیز از بلوک سیمانی ۱۵ سانتیمتری استفاده میشود. امروزه استفاده از آجر به دلیل گران بودن مصالح و اجرای آن در ایران به عنوان دیوار داخلی منسوخ شده است. برای ساخت تیغه چینی دیوار بیرونی ساختمان نیز معمولاً از تیغه سفال ۱۵ سانتیمتری و یا بلوک سیمانی ۲۰ سانتیمتری استفاده میشود. در صورتیکه از تیغه سفال ۷ سانتیمتری برای دیوارکشی استفاده شود لازم است که یک لایه پلاستر سیمانی روی آن اجرا شود زیرا تیغه سفال ۷ سانتی از مقاومت کمتری برخوردار است.

بنا بر تعریف آیین نامه سازه های بنایی ، دیوار عبارت است از عضو سازه ای قائم با بعدی بزرگتر از ۳ برابر ضخامت آن. به تعبیر ساده تر، دیوار عبارت است از یک ساختار ممتد و یکپارچه که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع آن نازک می باشد. دیوار  معمولاً به عنوان جدا کننده فضای داخلی از یکدیگر ( پارتیشن ) و یا به عنوان محافظ فضای داخلی از محیط بیرونی ( دیوار محیطی ) به کار میرود.

 تیغه چینی و دیوارکشی با توجه به موقعیت ساخت ، هزینه اجرا و اصول ایمنی توسط مصالح مختلف بنایی مانند آجر ( سفالی، فشاری یا نسوز )، بلوک ( سفالی، سیمانی، هبلکس، شیشه‌ای )، تیغه گچی پیش ساخته، کناف ( dry wall ) و ساندویچ پانل ( ۳D wall ) اجرا میشود.

دیوارکشی داخلی منزل
دیوارکشی داخلی منزل
روش ساخت دیوار با سفال
دیوارکشی با بلوک سفالی
ساخت دیوار با بلوک سفالی
ساخت دیوار با بلوک سفالی
ساخت تیغه دیوار
ساخت تیغه دیوار
تیغه کشی داخلی ساختمان
تیغه کشی داخلی ساختمان
زیرسازی دیوار سفالی
زیرسازی دیوار سفالی
برش سنگ ساختمانی و نصب سنگ ساختمانی
بنایی با سنگ ساختمانی
نصب چهارچوب فلزی درب
نصب چهارچوب درب
دیوارکشی داخلی ساختمان
دیوارکشی داخلی ساختمان
مقاوم سازی دیوار با سیمان
اجرای پلاستر سیمانی
دیوارکشی
دیوارکشی
دیوارکشی با بلوک سفال
دیوارکشی با بلوک سفال
حمل مصالح ساخت دیوار به طبقات
حمل مصالح ساخت دیوار به طبقات
ریسمان کشی دیوار سفالی
ریسمان کشی دیوار سفالی
ساخت آلاچیق با سنگ کوهی
سنگ کوهی در ساخت آلاچیق
نصب چهارچوب در اتاق
نصب چهارچوب درب

دیوار بلوک سفالی  یا بلوک سیمانی

دیوارکشی با بلوک سفالی به نسبت سایر مصالح ساختمانی از سرعت و دقت بیشتری برخوردار است. کار با سفال ساده تر است و همچنین دیوار نهایی از استحکام خوبی برخوردار است. شاید یکی از بزرگترین معایب دیوار سفالی سوراخ بودن فضای داخل آن است که از این نظر برای دیوار آشپزخانه و نصب کابینت آشپزخانه انتخاب مناسبی نیست.

تیغه چینی و دیوارکشی بنایی با بلوک سفالی به دلیل دسترسی و ارزانی نسبی، مرسوم ترین شیوه ساخت در ایران میباشد. با توجه به موقعیت ساخت دیوار و عملکرد عایقکاری دیوار ( صوتی و حرارتی ) عرض تیغه سفال انتخاب میشود. دیوار چینی با بلوک سفالی عموماً با ملات ماسه سیمان با نسبت اختلاط ۱ به ۶ اجرا میگردد. ضوابط فنی در ساخت دیوار با بلوک سفالی بسیار حائز اهمیت است.

متاسفانه ضوابط اجرایی مهندسی سازه های بنایی در برخی از ساختمان ها رعایت نمیشود که پس از اتمام کار اکثر کارفرمایان از عدم عایق سازی صوتی شکایت میکنند. همچنین چنانچه مهار جانبی دیوار به درستی اجرا نشود استحکام کلی دیوار حین زلزله از بین میرود و تخریب دیوار مسلم است. روش های مدرن تیغه چینی و دیوارکشی بنایی با مصالح نوین مانند بلوک های هبلکس ( بلوک بتنی سبک گازی ) سرعت اجرای دیوارچینی را بسیار بالا برده همچنین عایقی مناسب برای صوت و حرارت میباشند. بلوک های هبلکس توسط چسب مخصوص به یکدیگر متصل میشوند و به سادگی با اره کردن به ابعاد دلخواه تبدیل میشوند.

تیغه کشی ساختمان
تیغه کشی ساختمان
ساخت اصولی دیوار با سفال
تیغه چینی با بلوک سفالی
تیغه چینی با بلوک سفالی
تیغه چینی با بلوک سفالی
ساخت دیوار مقاوم در برابر زلزله
ساخت دیوار ضد زلزله
دیوار بلوک سفالی
دیوار بلوک سفالی
تیغه 10 سانتی سفالی
ساخت دیوار با بلوک سفالی
شمشه کردن دیوار
شمشه کردن دیوار
اتصالات ستون به دیوار سفالی
ساخت دیوار ضد لرزه ای

دیوار آجری

تیغه چینی یا دیوارکشی بنایی با استفاده از مصالح آجر ارزان ترین شیوه ساخت دیوار میباشد. در صورتیکه حین تخریب با اندکی دقت و حوصله بتوان آجرهای دیوار را به صورت سالم جدا کرد میتوان در دیوارکشی بنایی جدید از آنها استفاده کرد. البته در اکثر موارد آجرهای قدیمی پوسیده و دیواری که به این شیوه اجرا میشود استحکام مورد قبول را مخصوصاً در شرایط لرزه ای ندارد.

تیغه چییی با آجر بنایی عموماً با ملات ماسه سیمان با نسبت اختلاط ۱ به ۶ اجرا میگردد. از مهمترین نقاط ضعف دیوارهای آجری عدم استحکام دیوار در مقابل بارهای جانبی ( مانند زلزله و باد ) است. برای استحکام جتنبی دیوار با توجه به محل احداث آن از روشهایی نظیر کاشت میلگرد بین اجزا دیوار ، هشت گیر کردن آجرها و یا پلاستر سیمانی میتوان استفاده کرد.

در شرایطی که دیوار آجری به منظور دیوارکشی محوطه مدنظر باشد الزاماً باید پای دیوار آجری را به ارتفاع ۳۰ سانتیمتر قیرگونی و یا ایزوگام کرد. با توجه به اینکه مکش آب آجر رسی بسیار بالا است چنانچه پای دیوار آب بند نشود پس از مدت کوتاهی دیوار نم میکشد و ملات مابین آجرها میپوسد. در این شرایط دیوار محوطه استحکام خود را از دست میدهد.

آجرهای رسی ( بنایی ) معمولاً آب ملات را به خود میگیرند که در نتیجه نسبت اختلاط ملات  همچنین تیغه چینی و دیوارکشی بنایی را میتوان به صورت المان طراحی معماری در نظر گرفت. در این صورت از طرح های متنوعی مانند کله راسته، خفته راسته، بافت حصیری، جناغی، شطرنجی و … میتوان استفاده کرد. در صورتی که نسبت اختلاط ملات در آجر نما به درستی انتخاب نشود سولفات کلسیم موجود در سطح آجر منجر به شوره زدن میشود که قطعاً زیبایی کلی نمای ساختمان از بین میرود. همچنین لازم به ذکر است که بهترین چیدمان آجرها به صورت یکی در میان است. همچنین در محل تلاقی دیوارها به هم بهتر است از روش هشتگیر کردن آجر ها استفاده کرد. در روش

بنایی با آجر و ملات ماسه سیمان
بنایی با آجر
تیغه چینی با بلوک سفالی
تیغه چینی و دیوارکشی
روش قفل کردن آجرها در یکدیگر
هشتگیر کردن آجر
بنایی با آجر و سنگ
بنایی و نصب سنگ ساختمانی
ساخت دیوار خارجی ساختمان
تیغه چینی و دیوارکشی محیطی
طراحی دکوراسیون با آجر
طراحی داخلی با آجر

ساخت دیوار کاذب

دیوار کناف ، دیوار غیر باربر و سبک است که برای تقسیم فضای داخلی ساختمان استفاده می شود.  ساختار کناف شامل قاب های فولادی سبک ساخته شده با مقاطع ناودانی شکل بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ( با توجه به کاربری دیوار )، به وسیله پیچ های مخصوص بر روی آن سوار می شوند.

درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل می شود. سطح کناف قابلیت اجرای نقاشی ساختمان ، کاغذ دیواری ، دیوارپوش ، کاشی و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی داخل دیوار کناف ، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به برقکشی ساختمان و تاسیسات مکانیکی را میسر می سازد.

استفاده از آجر برای ساخت راه پله و رمپ
ساخت راه پله آجری
دیوار کاذب کنافی
دیوار کاذب

دیوار ساندویچ پانل یا تری دی پانل

ساندویچ پانل از دو لایه شبکه مش فولادی در طرفین و یک لایه فوم پلی استایرن کند سوز مابین سبکه مش تشکیل شده است . در نهایت این سه لایه تشکیل دهنده ساندویچ پانل توسط مفتول های جانبی به یکدیگر متصل شده و در جای خود فیکس میشوند.

قطعات از پیش ساخته شده ساندویچ پانل به محل اجرای ساختمان حمل شده و پس از نصب دیوارها و سقف ، طرفین آن با شاتکریت ( بتن پاش ) اندود سیمانی میشود. هسته مرکزی ساندویچ پانل از عایق پلی‌استایرن ( یونولیت یا کندسوز ) ساخته میشود. خواص مفید بسیاری از جمله وزن کم، عایق صوتی و حرارتی خوب ( گرمایشی و سرمایشی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد )، استحکام و یکپارچگی مطلوب، سرعت در نصب ( ۵۰٪ سریع‌تر )، شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری مناسب و مقاومت در برابر زمین لرزه و فشار باد ( تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت ) دارند.

یکی از نکات مهمی که در ساخت دیوار با ساندویچ پانل باد در نظر گرفت مسئله آتش سوزی ساختمان و انتشار گازهای سمی ناشی از سوختن هسته پلی استایرن ( یونولیت ) است. بدین صورت که در ساختمانهایی با کاربری ویژه ( مانند بیمارستان ها و مدارس ) استفاده از ساندویچ پانل باید با ضوابط سختگیرانه آیین نامه های ساختمانی کاملاً هماهنگ باشد.

دیوار ساندویچ پانل
ساندویچ پنل
ساخت استخر با سنگ مالون
اجرا استخر با سنگ ورقه
hebelex
بلوک هبلکس
ساخت دیوار با دیوار یه بعدی
دیوار سه بعدی
استفاده از سنگ کوهی در کف
سنگ ورقه به عنوان کفپوش
ساخت دیوار با بلوک شیشه ای
بلوک شیشه ای

سوالات متدوال دیوارکشی

هزینه دیوارکشی ساختمان چقدر است؟

قیمت ساخت دیوار ساختمان با با بلوک سفالی و سیمانی ۳۵ هزار تومان در هر متر مربع دیوار و دیوار آجری ۵۰ هزار تومان است. این قیمت فقط اجرت تیغه چینی بدون مصالح است.

دیوار آجری ارزانتر است یا دیوار با بلوک سفالی؟

دیوارکشی با بلوک سفالی ارزانتر و سریعتر است. اما استقامت دیوار آجری به مراتب بیشتر است. همچنین دیوار سفالی پس از ساخت مشکل گیرایی پیچ و رولپلاک دارد.

کدام نوع بلوک سفال برای تیغه داخل ساختمان مناسب است؟

معمولاً برای تیغه داخلی ساختمان از سفال تیغه ۱۰ سانتی استفاده میشود. استفاده از تیغه ۷ سانتی اصلاً مناسب ارتفاع ۳ متری دیوار نیست. از نظر جنس نیز بلوک سفال تهران بهترین انتخاب است.

یک استاد بنا با یک کارگر در روز چند متر دیوار می چیند؟

هر استاد بنا با یک کارگر در روز میتواند تا ۳۰ متر مربع دیوار با بلوک سفالی یا بلوک سیمانی و تا ۱۰ متر مربع دیوار آجری را بچیند. البته در صورتی که دیوار به صورت راسته باشد.

بهترین انتخاب برای دیوار محوطه کدام است؟

دیوارکشی با بلوک سیمانی ارزانترین و سریعترین انتخاب برای دیوار محوطه است. البته دیوار بلوک سیمانی نمای زیبایی ندارد و بعداً باید برای آن نمای جداگانه در نظر گرفت.

آیا دیوار محوطه نیاز به شناژ دارد؟

بله، در صورتیکه پای دیوار محوطه در شناژ کامل مهار نشده باشد در اثر باد یا زلزله قطعاً دیوار فرو خواهد ریخت. همچنین پای دیوار آجری باید کاملاً ایزوگام شود.

خدمات گروه ساختمانی سیمرغ
انواع دوربین های مدار بسته

دوربین مدار بسته

فروش و نصب دوربین مدار بسته ، دزدگیر مغازه ، دزدگیر منزل ، کرکره برقی و سیستم صوتی سقفی

تعویض شیشه پنجره دوجداره یو پی وی سی

پنجره دوجداره

ساخت و نصب پنجره دوجداره ، پنجره یو پی وی سی ، در دوجداره و شیشه پنجره دوجداره و پنجره ترمال بریک

طراحی استخر ویلا

طراحی استخر ویلا

طراحی استخر ویلا ، استخر روباز ، استخر باغ و جکوزی روباز و ساخت سقف استخر روباز با ضمانت آببندی استخر

آخرین بروز رسانی در توسط مهندس صادقی

6 پاسخ

 1. سلام آقای مهندس لطفاً راجع به ضوابط هشتگیر کردن دیوار پیرامونی و دیوار داخلی ساختمان توضیح بدهید؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. سلام.. مطابق با پیوست ۶ آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران که مربوط به ضوابط غیر سازه ای و اثرات آن در زلزله است دیوار پیرامونی نباید به دیوار های داخلی هشتگیر شود. در این شرایط برای تیغه چینی ساختمان باید از وال پست و همچنین میلگرد بستر برای استحکام دیوارها استفاده کرد. با توجه به اثر میانقاب دیوارهای غیر سازه ای و جداکننده در زمان زلزله فاصله بلوک سفال یا سیمانی از وال پست باید حداقل ۲ درصد ارتفاع دیوار باشد که در ساختمان های معمولی حدوداً ۲.۵ سانتیمتر میشود. این فضای خالی باید با یونولیت و یا پشم سنگ عایق پر شود. همچنین از بالا دیوار غیر سازه ای نباید به سقف قفل شود و میتوان در این شرایط از بست U شکل و یا مخلوط گچ استفاده کرد.

 2. سلام من یک باغ دارم در کردان شما کار دیوارکشی باغ هم انجام میدین؟ قیمت دیوارکشی باغ چقدر میشه؟

  1. سلام.. دیوارکشی باغ معمولاً با بلوک سیمانی ۲۰ یا ۲۵ سانتی متری انجام میگیرد. همچنین بلوک سیمانی به دو دسته بلوک سیمانی سنگین و بلوک سیمانی سبک تقسیم میشود. پیشنهاد ما استفاده از بلوک سیمانی سنگین ته پر هست که برای کار دیوارکشی باغ بهینه ترین حالت ممکن است. قیمت دیوارکشی باغ با توجه به طول دیوار و ارتفاع دیوار و همچنین نوع مصالح مصرفی تعیین میشود. همچنین از آنجاییکه کلیه کارهای گروه ساختمانی سیمرغ بطور مهندسی انجام میشود لذا پیش از ساخت دیوار نیازمند طراحی سازه ای است. پس از طراحی و تعیین مصالح نسبت به برآورد قیمت اقدام میشود. لطفاً برای اطلاعات بیشتر با شماره دفتر تماس بگیرید یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

 3. سلام خسته نباشید
  برای دیوارکشی دور باغ در شمال چه مصالحی را پیشنهاد میکنید و قیمت چقدر میشه؟

  1. سلام.. برای دیوارکشی دور باغ مخصوصاً در شهرهای شمال کشور بدلیل روطوبت و بارندگی بهتر است از بلوک سیمانی استفاده شود. با توجه به بارندگی شدید در شهرهای شمال ساخت دیوار باغ باید با شناژ انجام بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *