دیوارکشی

آخرین به روزرسانی در

دیوارکشی

بنا بر تعریف آیین نامه سازه های بنایی ، دیوار عبارت است از عضو سازه ای قائم با بعدی بزرگتر از ۳ برابر ضخامت آن. به تعبیر ساده تر، دیوار عبارت است از یک ساختار ممتد و یکپارچه که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع آن نازک می باشد. دیوار  معمولاً به عنوان جدا کننده فضای داخلی از یکدیگر ( پارتیشن ) و یا به عنوان محافظ فضای داخلی از محیط بیرونی ( دیوار محیطی ) به کار میرود.

 تیغه چینی و دیوارکشی با توجه به موقعیت ساخت ، هزینه اجرا و اصول ایمنی توسط مصالح مختلف بنایی مانند آجر ( سفالی، فشاری یا نسوز )، بلوک ( سفالی، سیمانی، هبلکس، شیشه‌ای )، تیغه گچی پیش ساخته، کناف ( dry wall ) و ساندویچ پانل ( ۳D wall ) اجرا میشود.

دیوارکشی داخلی منزل
دیوارکشی داخلی منزل
روش ساخت دیوار با سفال
دیوارکشی با بلوک سفالی
ساخت تیغه دیوار
ساخت تیغه دیوار
تیغه کشی داخلی ساختمان
تیغه کشی داخلی ساختمان
زیرسازی دیوار سفالی
زیرسازی دیوار سفالی
برش سنگ ساختمانی و نصب سنگ ساختمانی
بنایی با سنگ ساختمانی
نصب چهارچوب فلزی درب
نصب چهارچوب در - قبل
دیوارکشی داخلی ساختمان
دیوارکشی داخلی ساختمان
مقاوم سازی دیوار با سیمان
اجرای پلاستر سیمانی
دیوارکشی با بلوک سفال
دیوارکشی با بلوک سفال
حمل مصالح ساخت دیوار به طبقات
حمل مصالح ساخت دیوار به طبقات
ریسمان کشی دیوار سفالی
ریسمان کشی دیوار سفالی
ساخت آلاچیق با سنگ کوهی
سنگ کوهی در ساخت آلاچیق
نصب چهارچوب در اتاق
نصب چهارچوب در - بعد

دیوار آجری

تیغه چینی یا دیوارکشی بنایی با استفاده از مصالح آجر ارزان ترین شیوه ساخت دیوار میباشد. در صورتیکه حین تخریب با اندکی دقت و حوصله بتوان آجرهای دیوار را به صورت سالم جدا کرد میتوان در دیوارکشی بنایی جدید از آنها استفاده کرد. البته در اکثر موارد آجرهای قدیمی پوسیده و دیواری که به این شیوه اجرا میشود استحکام مورد قبول را مخصوصاً در شرایط لرزه ای ندارد.

تیغه چییی با آجر بنایی عموماً با ملات ماسه سیمان با نسبت اختلاط ۱ به ۶ اجرا میگردد. از مهمترین نقاط ضعف دیوارهای آجری عدم استحکام دیوار در مقابل بارهای جانبی ( مانند زلزله و باد ) است. برای استحکام جتنبی دیوار با توجه به محل احداث آن از روشهایی نظیر کاشت میلگرد بین اجزا دیوار ، هشت گیر کردن آجرها و یا پلاستر سیمانی میتوان استفاده کرد.

آجرهای رسی ( بنایی ) معمولاً آب ملات را به خود میگیرند که در نتیجه نسبت اختلاط ملات  همچنین تیغه چینی و دیوارکشی بنایی را میتوان به صورت المان طراحی معماری در نظر گرفت. در این صورت از طرح های متنوعی مانند کله راسته، خفته راسته، بافت حصیری، جناغی، شطرنجی و … میتوان استفاده کرد. در صورتی که نسبت اختلاط ملات در آجر نما به درستی انتخاب نشود سولفات کلسیم موجود در سطح آجر منجر به شوره زدن میشود که قطعاً زیبایی کلی نمای آجری از بین میرود.

بنایی با آجر و ملات ماسه سیمان
بنایی با آجر
تیغه چینی با بلوک سفالی
تیغه چینی و دیوارکشی
روش قفل کردن آجرها در یکدیگر
هشتگیر کردن آجر
بنایی با آجر و سنگ
بنایی و نصب سنگ ساختمانی
ساخت دیوار خارجی ساختمان
تیغه چینی و دیوارکشی محیطی
طراحی دکوراسیون با آجر
طراحی داخلی با آجر

دیوار بلوک سفالی  یا بلوک سیمانی

تیغه چینی و دیوارکشی بنایی با بلوک سفالی به دلیل دسترسی و ارزانی نسبی، مرسوم ترین شیوه ساخت در ایران میباشد. با توجه به موقعیت ساخت دیوار و عملکرد عایقکاری دیوار ( صوتی و حرارتی ) عرض تیغه سفال انتخاب میشود. دیوار چینی با بلوک سفالی عموماً با ملات ماسه سیمان با نسبت اختلاط ۱ به ۶ اجرا میگردد. ضوابط فنی در ساخت دیوار با بلوک سفالی بسیار حائز اهمیت است.

متاسفانه ضوابط اجرایی مهندسی سازه های بنایی در برخی از ساختمان ها رعایت نمیشود که پس از اتمام کار اکثر کارفرمایان از عدم عایق سازی صوتی شکایت میکنند. همچنین چنانچه مهار جانبی دیوار به درستی اجرا نشود استحکام کلی دیوار حین زلزله از بین میرود و تخریب دیوار مسلم است. روش های مدرن تیغه چینی و دیوارکشی بنایی با مصالح نوین مانند بلوک های هبلکس ( بلوک بتنی سبک گازی ) سرعت اجرای دیوارچینی را بسیار بالا برده همچنین عایقی مناسب برای صوت و حرارت میباشند. بلوک های هبلکس توسط چسب مخصوص به یکدیگر متصل میشوند و به سادگی با اره کردن به ابعاد دلخواه تبدیل میشوند.

ساخت اصولی دیوار با سفال
تیغه چینی با بلوک سفالی
ساخت دیوار مقاوم در برابر زلزله
ساخت دیوار ضد زلزله
تیغه 10 سانتی سفالی
ساخت دیوار با بلوک سفالی
اتصالات ستون به دیوار سفالی
ساخت دیوار ضد لرزه ای

ساخت دیوار کاذب

دیوار کناف ، دیوار غیر باربر و سبک است که برای تقسیم فضای داخلی ساختمان استفاده می شود.  ساختار کناف شامل قاب های فولادی سبک ساخته شده با مقاطع ناودانی شکل بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ( با توجه به کاربری دیوار )، به وسیله پیچ های مخصوص بر روی آن سوار می شوند.

درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل می شود. سطح کناف قابلیت اجرای نقاشی ساختمان ، کاغذ دیواری ، دیوارپوش ، کاشی و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی داخل دیوار کناف ، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به برقکشی ساختمان و تاسیسات مکانیکی را میسر می سازد.

استفاده از آجر برای ساخت راه پله و رمپ
ساخت راه پله آجری
دیوار کاذب کنافی
دیوار کاذب

دیوار ساندویچ پانل یا تری دی پانل

ساندویچ پانل از دو لایه شبکه مش فولادی در طرفین و یک لایه فوم پلی استایرن کند سوز مابین سبکه مش تشکیل شده است . در نهایت این سه لایه تشکیل دهنده ساندویچ پانل توسط مفتول های جانبی به یکدیگر متصل شده و در جای خود فیکس میشوند.

قطعات از پیش ساخته شده ساندویچ پانل به محل اجرای ساختمان حمل شده و پس از نصب دیوارها و سقف ، طرفین آن با شاتکریت ( بتن پاش ) اندود سیمانی میشود. هسته مرکزی ساندویچ پانل از عایق پلی‌استایرن ( یونولیت یا کندسوز ) ساخته میشود. خواص مفید بسیاری از جمله وزن کم، عایق صوتی و حرارتی خوب ( گرمایشی و سرمایشی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد )، استحکام و یکپارچگی مطلوب، سرعت در نصب ( ۵۰٪ سریع‌تر )، شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری مناسب و مقاومت در برابر زمین لرزه و فشار باد ( تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت ) دارند.

یکی از نکات مهمی که در ساخت دیوار با ساندویچ پانل باد در نظر گرفت مسئله آتش سوزی ساختمان و انتشار گازهای سمی ناشی از سوختن هسته پلی استایرن ( یونولیت ) است. بدین صورت که در ساختمانهایی با کاربری ویژه ( مانند بیمارستان ها و مدارس ) استفاده از ساندویچ پانل باید با ضوابط سختگیرانه آیین نامه های ساختمانی کاملاً هماهنگ باشد.

دیوار ساندویچ پانل
ساندویچ پنل
ساخت استخر با سنگ مالون
اجرا استخر با سنگ ورقه
hebelex
بلوک هبلکس
ساخت دیوار با دیوار یه بعدی
دیوار سه بعدی
استفاده از سنگ کوهی در کف
سنگ ورقه به عنوان کفپوش
ساخت دیوار با بلوک شیشه ای
بلوک شیشه ای
سوالات متداول دیوارکشی

هزینه دیوارکشی ساختمان چقدر است؟

قیمت ساخت دیوار ساختمان با با بلوک سفالی و سیمانی ۳۵ هزار تومان در هر متر مربع دیوار و دیوار آجری ۵۰ هزار تومان است. این قیمت فقط اجرت تیغه چینی بدون مصالح است.

دیوار آجری ارزانتر است یا دیوار با بلوک سفالی؟

دیوارکشی با بلوک سفالی ارزانتر و سریعتر است. اما استقامت دیوار آجری به مراتب بیشتر است. همچنین دیوار سفالی پس از ساخت مشکل گیرایی پیچ و رولپلاک دارد.

کدام نوع بلوک سفال برای تیغه داخل ساختمان مناسب است؟

معمولاً برای تیغه داخلی ساختمان از سفال تیغه ۱۰ سانتی استفاده میشود. استفاده از تیغه ۷ سانتی اصلاً مناسب ارتفاع ۳ متری دیوار نیست. از نظر جنس نیز بلوک سفال تهران بهترین انتخاب است.

یک استاد بنا با یک کارگر در روز چند متر دیوار می چیند؟

هر استاد بنا با یک کارگر در روز میتواند تا ۳۰ متر مربع دیوار با بلوک سفالی یا بلوک سیمانی و تا ۱۰ متر مربع دیوار آجری را بچیند. البته در صورتی که دیوار به صورت راسته باشد.

بهترین انتخاب برای دیوار محوطه کدام است؟

دیوارکشی با بلوک سیمانی ارزانترین و سریعترین انتخاب برای دیوار محوطه است. البته دیوار بلوک سیمانی نمای زیبایی ندارد و بعداً باید برای آن نمای جداگانه در نظر گرفت.

آیا دیوار محوطه نیاز به شناژ دارد؟

بله، در صورتیکه پای دیوار محوطه در شناژ کامل مهار نشده باشد در اثر باد یا زلزله قطعاً دیوار فرو خواهد ریخت. همچنین پای دیوار آجری باید کاملاً ایزوگام شود.