به روز رسانی در
مهندس صادقی

کارشناس ارشد عمران - سازه
عضو نظام مهندسی تهران
19 سال سابقه اجرایی

دیوارکشی

دیوارکشی با بلوک سفالی و بلوک سیمانی و تیغه چینی با نظارت مهندس و طبق مقررات ملی ساختمانی ایران

دیوارکشی با استفاده از مصالح ساختمانی سنتی مانند بلوک سفالی ، بلوک سیمانی و آجر و یا مصالح ساختمانی نوین مانند کناف و هبلکس و دیوار سه بعدی اجرا میشود. استفاده از مصالح نوین ساختمانی سرعت اجرا را بسیار زیاد میکند اما ممکن است در پروژه های کوچک قیمت تمام شده را افزایش دهد. در ایران برای ساخت دیوار داخلی ساختمان معمولاً از بلوک سفالی 10 سانتیمتری استفاده میشود. در برخی از موارد نیز از بلوک سیمانی 15 سانتیمتری استفاده میشود. همچنین در شرایطی که نیاز به سبک سازی ساختمان و کاهش نیروی زلزله باشد در دیوارچینی و دیوارکشی داخلی ساختمان از بلوک سبک استفاده میشود. بلوک سبک از دو نوع سبک دانه صنعتی و یا معدنی تولید میشود. در شرایطی که از سبک دانه صنعتی در تولید بلوک سبک سیمانی استفاده شود به آن لیکا و در شرایطی که از سبک دانه معدنی در تولید بلوک سبک سیمانی استفاده شود به آن بلوک پوکه ای قروه یا بلوک پوکه ای پومیس نیز گفته میشود. امروزه استفاده از آجر به دلیل گران بودن مصالح و اجرای آن در ایران به عنوان دیوار داخلی منسوخ شده است. برای ساخت تیغه چینی دیوار بیرونی ساختمان نیز معمولاً از تیغه سفال 15 سانتیمتری و یا بلوک سیمانی 20 سانتیمتری استفاده میشود. در صورتیکه از تیغه سفال 7 سانتیمتری برای دیوارکشی استفاده شود لازم است که یک لایه پلاستر سیمانی روی آن اجرا شود زیرا تیغه سفال 7 سانتی از مقاومت کمتری برخوردار است. بنا بر تعریف آیین نامه سازه های بنایی ، دیوار عبارت است از عضو سازه ای قائم با بعدی بزرگتر از ۳ برابر ضخامت آن. به تعبیر ساده تر، دیوار عبارت است از یک ساختار ممتد و یکپارچه که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع آن نازک می باشد. دیوار  معمولاً به عنوان جدا کننده فضای داخلی از یکدیگر ( پارتیشن ) و یا به عنوان محافظ فضای داخلی از محیط بیرونی ( دیوار محیطی ) به کار میرود. تیغه چینی و دیوارکشی با توجه به موقعیت ساخت ، هزینه اجرا و اصول ایمنی توسط مصالح مختلف بنایی مانند آجر ( سفالی، فشاری یا نسوز )، بلوک ( سفالی، سیمانی، هبلکس، شیشه‌ای )، تیغه گچی پیش ساخته، کناف ( dry wall ) و ساندویچ پانل ( 3D wall ) اجرا میشود.

دیوارکشی با بلوک سفالی به نسبت سایر مصالح ساختمانی از سرعت و دقت بیشتری برخوردار است. کار با سفال ساده تر است و همچنین دیوار نهایی از استحکام خوبی برخوردار است. شاید یکی از بزرگترین معایب دیوار سفالی سوراخ بودن فضای داخل آن است که از این نظر برای دیوار آشپزخانه و نصب کابینت آشپزخانه انتخاب مناسبی نیست. تیغه چینی و دیوارکشی بنایی با بلوک سفالی به دلیل دسترسی و ارزانی نسبی، مرسوم ترین شیوه ساخت در ایران میباشد. با توجه به موقعیت ساخت دیوار و عملکرد عایقکاری دیوار ( صوتی و حرارتی ) عرض تیغه سفال انتخاب میشود. دیوار چینی با بلوک سفالی عموماً با ملات ماسه سیمان با نسبت اختلاط 1 به 6 اجرا میگردد. ضوابط فنی در ساخت دیوار با بلوک سفالی بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه ضوابط اجرایی مهندسی سازه های بنایی در برخی از ساختمان ها رعایت نمیشود که پس از اتمام کار اکثر کارفرمایان از عدم عایق سازی صوتی شکایت میکنند. همچنین چنانچه مهار جانبی دیوار به درستی اجرا نشود استحکام کلی دیوار حین زلزله از بین میرود و تخریب دیوار مسلم است. روش های مدرن تیغه چینی و دیوارکشی بنایی با مصالح نوین مانند بلوک های هبلکس ( بلوک بتنی سبک گازی ) سرعت اجرای دیوارچینی را بسیار بالا برده همچنین عایقی مناسب برای صوت و حرارت میباشند. بلوک های هبلکس توسط چسب مخصوص به یکدیگر متصل میشوند و به سادگی با اره کردن به ابعاد دلخواه تبدیل میشوند.

دیوارکشی داخلی منزل
دیوارکشی داخلی منزل
روش ساخت دیوار با سفال
دیوارکشی با بلوک سفالی
ساخت دیوار با بلوک سفالی
ساخت دیوار با بلوک سفالی
ساخت تیغه دیوار
ساخت تیغه دیوار
تیغه کشی داخلی ساختمان
تیغه کشی داخلی ساختمان
زیرسازی دیوار سفالی
زیرسازی دیوار سفالی
برش سنگ ساختمانی و نصب سنگ ساختمانی
بنایی با سنگ ساختمانی
نصب چهارچوب فلزی درب
نصب چهارچوب درب
تیغه کشی ساختمان
تیغه کشی ساختمان
ساخت اصولی دیوار با سفال
تیغه چینی با بلوک سفالی
تیغه چینی با بلوک سفالی
تیغه چینی با بلوک سفالی
ساخت دیوار مقاوم در برابر زلزله
ساخت دیوار ضد زلزله
دیوارکشی داخلی ساختمان
دیوارکشی داخلی ساختمان
مقاوم سازی دیوار با سیمان
اجرای پلاستر سیمانی
دیوارکشی
دیوارکشی
دیوارکشی با بلوک سفال
دیوارکشی با بلوک سفال
حمل مصالح ساخت دیوار به طبقات
حمل مصالح ساخت دیوار به طبقات
ریسمان کشی دیوار سفالی
ریسمان کشی دیوار سفالی
ساخت آلاچیق با سنگ کوهی
سنگ کوهی در ساخت آلاچیق
نصب چهارچوب در اتاق
نصب چهارچوب درب
دیوار بلوک سفالی
دیوار بلوک سفالی
تیغه 10 سانتی سفالی
ساخت دیوار با بلوک سفالی
شمشه کردن دیوار
شمشه کردن دیوار
اتصالات ستون به دیوار سفالی
ساخت دیوار ضد لرزه ای

تیغه چینی

یکی از مصالحی که به منظور تیغه کشی از آن میتوان استفاده کرد. دیوار گچی در ضخامت های 7 سانتی و 8 سانتی و 10 سانتی تولید میشود. دیوار گچی معمولاً به عنوان دیوار کاذب و در در دیوارهای داخل واحد مورد استفاده قرار میگیرد. بلوک 10 سانتی معمولاً به صورت توخالی و بلوک 7 و 8 سانت معمولاً به صورت توپر تولید میشود و به فروش میرسد. همچنین دیوار گچی عایق صوت میباشد و در شرایطی که نیاز باشد دیوار گچی فوم دار نیز تولید میشود. تیغه چینی یا دیوارکشی بنایی با استفاده از مصالح آجر ارزان ترین شیوه ساخت دیوار میباشد و در صورتی که حین تخریب با اندکی دقت و حوصله بتوان آجرهای دیوار را به صورت سالم جدا کرد میتوان در دیوارکشی بنایی جدید از آنها استفاده کرد. البته در اکثر موارد آجرهای قدیمی پوسیده و دیواری که به این شیوه اجرا میشود استحکام مورد قبول را مخصوصاً در شرایط لرزه ای ندارد. تیغه چینی با آجر بنایی عموماً با ملات ماسه سیمان با نسبت اختلاط 1 به 6 اجرا میگردد. از مهمترین نقاط ضعف دیوارهای آجری عدم استحکام دیوار در مقابل بارهای جانبی ( مانند زلزله و باد ) است. برای استحکام جانبیی دیوار با توجه به محل احداث آن از روشهایی نظیر کاشت میلگرد بین اجزا دیوار ، هشت گیر کردن آجرها و یا پلاستر سیمانی میتوان استفاده کرد. مطابق با پیوست ششم آیین نامه 2800 زلزله ایران هشتگیر کردن دیوار داخلی به دیوار پیرامونی مجاز نیست و در صورت استفاده از بلوک سفالی ملزم به استفاده از وادار قائم و یا افقی استفاده کرد. همچنین استفاده از میلگرد بستر مطابق با استاندارد ملی ایران تولید شود و همچنین مطابق با ضوابط پیوست ششم باید اجرا گردد. در شرایطی که دیوار آجری به منظور دیوارکشی محوطه مدنظر باشد الزاماً باید پای دیوار آجری را به ارتفاع 30 سانتیمتر قیرگونی و یا ایزوگام کرد. با توجه به اینکه مکش آب آجر رسی بسیار بالا است چنانچه پای دیوار آب بند نشود پس از مدت کوتاهی دیوار نم میکشد و ملات مابین آجرها میپوسد. در این شرایط دیوار محوطه استحکام خود را از دست میدهد. آجرهای رسی یا آجر بنایی معمولاً آب ملات را به خود میگیرند که در نتیجه نسبت اختلاط ملات همچنین تیغه چینی و دیوارکشی بنایی را میتوان به صورت المان طراحی معماری در نظر گرفت. در این صورت از طرح های متنوعی مانند کله راسته، خفته راسته، بافت حصیری، جناغی، شطرنجی و … میتوان استفاده کرد. در صورتی که نسبت اختلاط ملات در آجر نما به درستی انتخاب نشود سولفات کلسیم موجود در سطح آجر منجر به شوره زدن میشود که قطعاً زیبایی کلی نمای ساختمان از بین میرود. همچنین لازم به ذکر است که بهترین چیدمان آجرها به صورت یکی در میان است. همچنین در محل تلاقی دیوارها به هم بهتر است از روش هشتگیر کردن آجر ها استفاده کرد. در روش

بنایی با آجر و ملات ماسه سیمان
بنایی با آجر
تیغه چینی با بلوک سفالی
تیغه چینی و دیوارکشی
روش قفل کردن آجرها در یکدیگر
هشتگیر کردن آجر
بنایی با آجر و سنگ
بنایی و نصب سنگ ساختمانی
ساخت دیوار خارجی ساختمان
تیغه چینی و دیوارکشی محیطی
طراحی دکوراسیون با آجر
طراحی داخلی با آجر

دیوارکشی با مصالح مدرن

دیوار کناف ، دیوار غیر باربر و سبک است که برای تقسیم فضای داخلی ساختمان استفاده می شود.  ساختار کناف شامل قاب های فولادی سبک ساخته شده با مقاطع ناودانی شکل بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ( با توجه به کاربری دیوار )، به وسیله پیچ های مخصوص بر روی آن سوار می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل می شود. سطح کناف قابلیت اجرای نقاشی ساختمان ، کاغذ دیواری ، دیوارپوش ، کاشی و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی داخل دیوار کناف ، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به برقکشی ساختمان و تاسیسات مکانیکی را میسر می سازد.

ساندویچ پانل از دو لایه شبکه مش فولادی در طرفین و یک لایه فوم پلی استایرن کند سوز مابین شبکه مش تشکیل شده است . در نهایت این سه لایه تشکیل دهنده ساندویچ پانل توسط مفتول های جانبی به یکدیگر متصل شده و در جای خود فیکس میشوند. قطعات از پیش ساخته شده ساندویچ پانل به محل اجرای ساختمان حمل شده و پس از نصب دیوارها و سقف ، طرفین آن با شاتکریت ( بتن پاش ) اندود سیمانی میشود. هسته مرکزی ساندویچ پانل از عایق پلی‌استایرن ( یونولیت یا کندسوز ) ساخته میشود. همچنین یکی از مصالح جدیدی که در دیوارکشی ساختمان استفاده میشود بلوک هبلکس است. بلوک هبلکس ( Hebelex ) از مدرنترین انواع بلوک ساختمانی است. اجرای بلوک هبلکس با استفاده از چسب مخصوص و بدون نیاز به ملات سیمانی به یکدیگر متصل میشود. همچنین از آنجایی که سطح بلوک هبلکس بسیار صاف است پس از دیوارکشی نیازی به لایه گچ و خاک نیست و میتوان مستقیماً روی دیوار را گچ نما کار کرد. بلوک هبلکس عایق صوت و حرارت بوده و از این نظر در کاهش هزینه های ساختمان در آینده بسیار موثر است. همچنین مطابق با پیوست ششم آیین نامه 2800 زلزله ایران در اجرای بلوک هبلکس باید از وادارد قائم گالوانیزه استفاده کرد و بلوک هبلکس با استفاده از میخ مخصوص و بست رادیکالی به ناودانی گالوانیزه متصل میشود. همچنین دیوار هبلکس بسیاری از جمله وزن کم، عایق صوتی و حرارتی خوب ( گرمایشی و سرمایشی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد )، استحکام و یکپارچگی مطلوب، سرعت در نصب ( ۵۰٪ سریع‌تر )، شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری مناسب و مقاومت در برابر زمین لرزه و فشار باد ( تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت ) دارند. یکی از نکات مهمی که در ساخت دیوار با ساندویچ پانل باید در نظر گرفت مسئله آتش سوزی ساختمان و انتشار گازهای سمی ناشی از سوختن هسته پلی استایرن ( یونولیت ) است. بدین صورت که در ساختمانهایی با کاربری ویژه ( مانند بیمارستان ها و مدارس ) استفاده از ساندویچ پانل باید با ضوابط سختگیرانه آیین نامه های ساختمانی کاملاً هماهنگ باشد.

استفاده از آجر برای ساخت راه پله و رمپ
ساخت راه پله آجری
دیوار ساندویچ پانل
ساندویچ پنل
ساخت استخر با سنگ مالون
اجرا استخر با سنگ ورقه
hebelex
بلوک هبلکس
دیوار کاذب کنافی
دیوار کاذب
ساخت دیوار با دیوار یه بعدی
دیوار سه بعدی
استفاده از سنگ کوهی در کف
سنگ ورقه به عنوان کفپوش
ساخت دیوار با بلوک شیشه ای
بلوک شیشه ای

سوالات متدوال دیوارکشی

قیمت ساخت دیوار ساختمان با با بلوک سفالی و سیمانی 55 هزار تومان در هر متر مربع دیوار و دیوار آجری 95 هزار تومان است. این قیمت فقط اجرت تیغه چینی بدون مصالح است.

دیوارکشی با بلوک سفالی ارزانتر و سریعتر است. اما استقامت دیوار آجری به مراتب بیشتر است. همچنین دیوار سفالی پس از ساخت مشکل گیرایی پیچ و رولپلاک دارد.

معمولاً برای تیغه داخلی ساختمان از سفال تیغه ۱۰ سانتی استفاده میشود. استفاده از تیغه ۷ سانتی اصلاً مناسب ارتفاع ۳ متری دیوار نیست. از نظر جنس نیز بلوک سفال تهران بهترین انتخاب است.

هر استاد بنا با یک کارگر در روز میتواند تا ۳۰ متر مربع دیوار با بلوک سفالی یا بلوک سیمانی و تا ۱۰ متر مربع دیوار آجری را بچیند. البته در صورتی که دیوار به صورت راسته باشد.

دیوارکشی با بلوک سیمانی ارزانترین و سریعترین انتخاب برای دیوار محوطه است. البته دیوار بلوک سیمانی نمای زیبایی ندارد و بعداً باید برای آن نمای جداگانه در نظر گرفت.

بله، در صورتیکه پای دیوار محوطه در شناژ کامل مهار نشده باشد در اثر باد یا زلزله قطعاً دیوار فرو خواهد ریخت. همچنین پای دیوار آجری باید کاملاً ایزوگام شود.

خدمات گروه ساختمانی سیمرغ
کاغذ دیواری پذیرایی و نورپردازی

کاغذ دیواری

فروش و نصب کاغذ دیواری و کاغذ دیواری سه بعدی و پوستر دیواری با آلبوم های وارداتی و نصاب حرفه ای

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی داخلی

طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ارائه طراحی سه بعدی ساختمان بر اساس اصول مهندسی معماری

سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی

فروش و نصب سنگ ساختمانی شامل سنگ گرانیت ، سنگ تراورتن و سنگ مرمریت و ساخت انواع شومینه سنگی و روشویی سنگی

نصب سرامیک ساختمان سفید - بعد

سرامیک و کاشی

فروش و نصب سرامیک پرسلان رکتی فایر با پوشش نانو و سوپر گلیز و فروش و نصب کاشی ساختمانی

در صورت دلخواه
26 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments