گروه ساختمانی سیمرغ

44287244 – 44287287 – 09121022495 مهندس صادقی

ساخت استخر سرپوشیده

طراحی و ساخت استخر سرپوشیده و استخر پیش ساخته ، جکوزی خانگی ، سونا خشک و سونا بخار با ضمانت آب بندی استخر

به روز رسانی در
مهندس صادقی

مدیرعامل گروه ساختمانی سیمرغ
کارشناس ارشد مهندسی سازه - عمران
عضو سازمان نظام مهندسی تهران با 20 سال سابقه اجرایی

عنوان مقاله ساخت استخر سرپوشیده

ساخت استخر سرپوشیده

ساخت استخر سرپوشیده یا استخر داخلی به دلیل اعمال بارهای پیچیده دینامیکی بر فونداسیون، پیش از ساخت ساختمان و در مرحله طراحی معماری و سازه طراحی میشود. از این رو امکان ساخت استخر سرپوشیده پس از مراحل ساخت ساختمان امکانپذیر نیست و فقط امکان بازسازی استخر و تغییر دکوراسیون آن ممکن است.

پس از ساخت استخر سرپوشیده ساختمان، عایقکاری استخر مانند قیرگونی و یا ایزوگام شرق و تهویه هوای مرطوب محیطی استخر بسیار مهم است. چنانچه عایق بندی استخر اصولی صورت نگیرد نفوذ آب استخر به لایه های زیرین موجب کاهش شدید مقاومت خاک زیر فونداسیون شده و در گذر زمان پایداری کلی ساختمان را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد. اجرای عایقکاری صحیح و علمی و استفاده از سیمان و مصالح مناسب با توجه به شرایط محیطی میتواند از بروز مشکلات جدی برای ساختمان محل سکونت بکاهد.

تهویه هوای استخر سرپوشیده

همچنین از آنجاییکه به دلیل ملاحظات سازه ای، ساخت استخر سرپوشیده ساختمان معمولاً در تراز پایینتر از تراز سطحی خاک مجاور ساختمان ( تراز زیر زمین ) صورت میگیرد عدم تهویه مناسب هوای مرطوب به شدت آزار دهنده بوده و در اکثر موارد استفاده از استخر را برای ساکنین نامطلوب میسازد. از این رو ایجاد سیرکولاسیون هوای داخل استخر سرپوشیده بسیار مهم است و نباید تنها به سیستم تهویه هوا با فن اتکا کرد.

همچنین فیلتراسیون آب استخر، تنظیم درجه حرارت مطلوب آب و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از سیرکولاسیون صحیح، تنظیم اسیدیته آب و استفاده از پمپ بهینه متناسب با حجم آبگیر استخر ( کاهش مصرف برق ) از مواردی است که باید به صورت اصولی و علمی در زمان ساخت استخر سرپوشیده به آن توجه کرد.

جکوزی خانگی

جکوزی ( Jacuzzi ) نام یک شرکت آمریکایی تولیدکننده وان حمام است. از اولین تولیدات این شرکت وان حمام گردابی با موتور جت‌ آب بود. در ایران اصطلاحاً به این وان گردابی جکوزی میگویند.

جکوزی خانگی در واقع وان حوضچه مانندی است که آب موجود در آن با فشار موتور جت ( موتور با فشار آب بالا  ) جهت ماساژ اعضای مختلف بدن از طریق لوله‌ کشی های تعبیه شده در قسمتهای مختلف دیواره به داخل حوضچه هدایت می‌شود.

از جکوزی به منظور رفع خستگی و ماساژ آبی استفاده می‌شود. اگر جکوزی خانگی پیش ساخته نباشد میتوان از سرامیک و یا سنگ ساختمانی برای تزیین کف و و برای دیوار از کاشی و یا دیوارپوش استفاده کرد.

جکوزی خانگی از نظر ظرفیت به دو دسته یکنفره و چند نفره تقسیم می‌شود.

1- جکوزی خانگی پیش ساخته یکنفره

مانند وان حمام است و برای تأمین فشار آب مورد نیاز تنها از یک پمپ استفاده می‌کند. جکوزی خانگی پیش ساخته یکنفره در حمام یا در اتاقها نصب می‌شود و معمولاً از جنس فایبرگلاس است. در این نوع جکوزی پس از هر بار مصرف، آب جکوزی تخلیه می‌شود. برخی از انواع  جکوزی یکنفره مجهز به المنت حرارتی جهت گرم کردن آب و حفظ دمای مطلوب آب است.

2- جکوزی خانگی پیش ساخته چندنفره

این نوع از جکوزی ها در بازار برای ظرفیت های ۲ نفره، ۴نفره، ۶نفره، ۸ نفره و ۱۲نفره یافت میشوند. داخل آن از آب پر شده و توسط موتور های جت‌، آب با فشار به داخل آن پمپاژ می‌شود.

در صورتیکه از جکوزی خانگی پیش ساخته نمیتوان استفاده کرد میتوان این نوع جکوزی را از مصالح ساختمانی و با همان شرایط دیوارهای استخر ساخت.

طراحی سونا خشک

سونا خشک اتاقکی ساخته‌شده با چوب سرو و با دمای کنترل شده است که به منظور کاهش وزن افراد استفاده میشود. ساخت اتاق سونا خشک به صورت امروزی برای اولین بار در کشور روسیه صورت گرفت.

سونا خشک حتماً باید با چوب روسی ساخته شود. برای ساخت چوب سونا خشک در لبه الوار چوب روسی شیارهایی ایجاد میکنند. این شیارها در یکدیگر قفل میشوند و به چوب زیر سازی که قبلاً به دیوار وصل شده است متصل می‌شوند.

برای چوب سونا خشک نمیتوان مانند بقیه رنگهای چوب آن را رنگ آمیزی کرد. زیرا رنگ چوب در مجاورت حرارت و در فضای بسته به شدت سرطان زا است.برای رنگ آمیزی چوب سونا خشک فقط میتوان از سیلر و کیلر استفاده کرد. همچنین نحوه رنگ آمیزی و  غلظت رنگ استفاده شده حتماً باید متخصص مجرب صورت گیرد. همچنین برای سقف سونا خشک میتوان از انواع سقف کاذب و یا کناف ضد رطوبت استفاده کرد. باید توجه داشت که با توجه به امکان رطوبت در سونا در صورتی که از کناف معمولی استفاده شود پس از مدتی سقف دچار تغییر حالت میشود و اصطلاحاً شکم دار میشود. به طور کلی در هر مکانی که احتمال رطوبت بالا باشد باید از کناف ضد رطوبت استفاده شود.

ساخت استخر سرپوشیده ساختمان
ساخت استخر سرپوشیده
ساخت استخر ساختمان
ساخت استخر سرپوشیده مجتمع مسکونی
ساخت پوشش استخر روباز
پوشش موقت استخر روباز
ساخت پوشش استخر روباز
پوشش استخر روباز
سیستم لوله کشی استخر
لوله کشی استخر
سیستم تصفیه آب استخر
تصفیه آب استخر و جکوزی
سیستم لوله کشی جکوزی
لوله کشی جکوزی
رنگ استخری برای آب بندی
آب بندی استخر با نانو پلیمر
ساخت سونا خشک ساختمان
طراحی اتاق سونا خشک
ساخت سونا بخار ساختمان
طراحی اتاق سونا بخار
طراحی داخلی اتاق سونا با چوب
طراحی داخلی اتاق سونا
ساخت سونا خشک با ترمووود
طراحی سونا و جکوزی
ساخت ورودی اتاق سونا خشک
ساخت اتاق سونا خشک
طراحی و ساخت اتاق سونا خشک
اتاق سونا خشک

ساخت استخر سرپوشیده

تعداد پرسش و پاسخ : 4

4 پاسخ

 1. سلام
  برای اصفهان میشه مشاوری را معرفی کنید
  09131074509

  1. سلام.. برای مشاوره در مورد ساخت استخر سرپوشیده و استعلام قیمت ساخت و اجرای استخر و همچنین قیمت تجهیزات استخر لطفاً از طریق واتساپ و یا شماره های دفتر با ما در تماس باشید. با توجه به اینکه در استخر سرپوشیده با عمق کمتر از 1.5 متر قیمت بر اساس حجم استخر و بر اساس متر مکعب برآورد میشود. در صورت امکان پلان نقشه های موجود را از طریق واتساپ برای ما بفرستید تا بهتر به شما مشاوره بدهیم. در صورت توافق اجرای کار در اصفهان هم انجام میدهیم.
   واتساپ مهندس صادقی : 09121022495

 2. سلام و خسته نباشید آقای مهندس
  برای داخل منزل میخواهیم استخر را راه اندازی کنیم و قصد دارم که پارکینک را به استخر تبدیل کنم هزینه چقدر میشه و شما تجهیزات استخر هم برای فروش دارید؟

  1. سلام.. برای ساخت استخر سرپوشیده در داخل ساختمان ابتدا باید امکان سنجی این کار توسط مهندس سازه بررسی شود. با توجه به اینکه استخر سرپوشیده نیازمند اجرای فونداسیون بتنی و خاکبرداری است و از آنجایی که وزن استخر پس از آبگیری بسیار زیاد میشود، مهندس سازه باید محاسبات مربوط به تحمل وزن موجود را انجام دهد. همچنین سیستم تهویه و آب بندی استخر باید به گونه ای باشد که به پی ساختمان و اجزا سازه ای ساختمان آسیب نرسد. برای مشاوره و هماهنگی برای بازدید با شماره های دفتر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.
   موبایل مهندس صادقی : 09121022495

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *