گروه ساختمانی سیمرغ

44287244 – 44287287 – 09121022495 مهندس صادقی

نورپردازی محوطه

طراحی و اجرا نورپردازی محوطه ، نورپردازی ویلا ، نورپردازی باغ و نورپردازی فضای سبز

به روز رسانی در
مهندس صادقی

مدیرعامل گروه ساختمانی سیمرغ
کارشناس ارشد مهندسی سازه - عمران
عضو سازمان نظام مهندسی تهران با 20 سال سابقه اجرایی

عنوان مقاله نورپردازی محوطه

نورپردازی محوطه

برای طراحی نورپردازی محوطه‌ و نورپردازی ساختمان ویلا نمیتوان یک قاعده و قانون کلی در نظر گرفت. مسلماً نوع طراحی داخلی ویلا و طراحی محوطه ویلا تاثیر بسیاری در سبک نورپردازی دارد. همچنین کاربری فضای ویلا یا باغ به منظور استفاده شخصی یا باغ تالار کلاً بر المان های طراحی نورپردازی محوطه اثرگذار است.

در نورپردازی محوطه ویلا باید هر دو جنبه کاربردی بودن و زیبایی در نورپردازی ویلا یا نورپرداز باغ  لحاظ شود. همچنین از ایجاد مزاحمت نوری برای همسایگان پرهیز شود و با توجه به کاربری محیط میزان نور لازم تأمین گردد. نورپردازی بیرونی ( نورپردازی محوطه ، نورپردازی ویلا و نورپردازی باغ ) به عواملی مانند شدت نور، درجه پخش نور و روش نصب چراغ پارکی بستگی دارد.

نورپردازی محوطه ویلا

با توجه به این مسئله که احساس امنیت در باغ و یا ویلا یکی از مهمترین مسائل پیش روی مالکان است. جدا از بحث زیبایی، نورپردازی محوطه باید به گونه ای باشد که چهره افراد از فاصله حداقل 5 متری برای اشخاص و همچنین دوربین مدار بسته قابل رویت باشد. بدین منظور با توجه به فضای محوطه و محاسبات مهندسی میتوان حداقل وسائل روشنایی کم مصرف مانند چراغ پارکی و یا  پروژکتور ها را که منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی میشوند را به گونه ای جا نمایی کرد که علاوه بر احساس امنیت برای ساکنین مصرف برق نیز بهینه شود. همچنین برای پوشش امنیتی نقاط کور باغ میتوان از چراغ های پروژکتوری مجهز به باتری خورشیدی استفاده کرد و یا از دوربین های مدار بسته و دید در شب و سیم البرز بهره برد. بهترین گزینه برای تامین روشنایی مسیر رفت و آمد ساکنین به داخل ساختمان باغ استفاده از چراغ پارکی است. چراغ پارکی در دو نوع متصل به برق شهری و با باتری خورشیدی در بازار موجود است. همچنین به عنوان نورپردازی دکوراتیو مسیر محوطه میتوان از شلنگی SMD استفاده که جلوه بسیار زیبای به مسیر میدهد.

نورپردازی فضای سبز

یکی از مهمترین المان های زیباسازی نورپردازی محوطه باغ نورپردازی فضای سبز و درختان است. با استفاده از پروژکتور دفنی میتوان فضای بسیار زیبا و دلنشینی را ایجاد کرد. پروژکتور دفنی اصطلاحاً 7 رنگ است و قابلیت تغییر نور را به صورت زمانی دارد. یکی از مطالبی که در زمان نورپردازی فضای سبز باید به آن توجه کرد مسئله عایق کاری حرارتی است. با استفاده از عایق کاری حرارتی در صورتی که هر گونه حادثه ای برای ادوات نورپردازی فضای سبز ایجاد شود از گسترش آتش و حرارت به سایر نقاط جلوگیری میشود. از موفق ترین نمونه های نورپردازی درختان با پروژکتور دفنی میتوان به نورپردازی درختان خیابان ولیعصر تهران اشاره کرد.

با توجه به اینکه سطح آب در شب مانند آینه عمل میکند از این رو تابش مستقیم نور به سطح استخر بسیار جلوه بدی پیدا میکند. نورپردازی استخر باید بطور غیر مستقیم و در زیر آب انجام شود. برای تامین روشنایی پیرامون استخر نیز میتوان از انواع چراغ پارکی استفاده کرد. همچنین با اندکی خلاقیت و هزینه کم  و با ساخت و نصب آبنما میتوان نورپردازی از زیر فواره را در نظر گرفت که جلوه بسیار زیبایی به محیط استخر میدهد.

نورپردازی محوطه
نورپردازی محوطه
نورپردازی ویلا
نورپردازی ویلا
نورپردازی باغ
نورپردازی باغ
نورپردازی محوطه باغ
نورپردازی محوطه باغ
نورپردازی آلاچیق محوطه
نورپردازی آلاچیق محوطه
نورپردازی نمای ویلا
نورپردازی نمای ویلا
نورپردازی استخر روباز
نورپردازی استخر روباز
نورپردازی استخر
نورپردازی استخر
چراغ پارکی
چراغ پارکی
نورپردازی محوطه ویلا
نورپردازی محوطه ویلا

پرسش و پاسخ نورپردازی محوطه

تعداد پرسش و پاسخ : 6

6 پاسخ

 1. سلام
  لطفاً اگر امکانش هست راجع به انواع لامپ در نورپردازی محوطه ساختمان هم توضیح بدهید.
  با تشکر

  1. برای نورپردازی محوطه باید لامپ هایی استفاده کنید که در مقابل رطوبت مقاومت کافی داشته باشد. معمولاً در نورپردازی محوطه از دو نوع لامپ IP65 و IP68 استفاده میشود. IP به اختصار Ingress Protection یا درجه حفاظت نامیده میشود. عدد 6 بیانگر حفاظت در برابر ورود اجسام خارجی است. عدد 5 بیانگر حفاظت در برابر ورود رطوبت است و چنانچه عدد 8 باشد بیانگر درجه نفوذناپذیری در برابر ورود هرگونه آب به داخل لامپ است. از IP65 در نورپردازی محوطه مانند نورپردازی نما و درختان استفاده میشود اما از IP68 برای نورپردازی داخل استخر و آبنما استفاده میشود. با توجه به این مطلب استفاده از لامپ IP65 برای محوطه توصیه میشود زیرا لامپ IP68 به نسبت لامپ IP65 گرانتر است.

 2. سلام جناب مهندس
  من قصد نورپردازی محوطه ساختمان را دارم. باید از چه لامپی استفاده کنم که باران و برف می آید اتصالی نکند که خطرناک باشد؟ لطفاً راجع به کابل و لامپ و تجهیزات نورپردازی محوطه هم بگویید.
  مرسی از سایت خوبتون

  1. برای نورپردازی محوطه باید از لامپ IP65 استفاده کرد. لامپ IP65 در مقابل رطوبت و بارندگی مقاوم است و تجهیزات آن به گونه ای عایق شده است که از ورود آب به داخل مدار لامپ جلوگیری میکند. درجه حفاظت IP در واقع مختصر Ingress Protection است که نشان دهنده درجه حفاظت لامپ در برابر رطوبت و ذرات ریز گرد و خاک است. پس از IP معمولاً دو رقم متفاوت می آید که نشان دهنده درجه حفاظت لامپ است. عدد IP یا درجه نفوذ ناپذیری مطابق با استاندارد ICE 60529 عددی است مابین 0 و 68 که عدد 68 یعنی نفوذ ناپذیری کامل و عدد 0 یعنی کاملاً نفوذ پذیر در مقابل رطوبت. با توجه به این تعریف لامپ IP68 کاملاً در مقابل رطوبت مقاوم است و از این رو میتوان از آن در لامپ آبنما و یا استخر در نورپردازی محوطه استفاده کرد. اما با توجه به اینکه قیمت لامپ IP68 زیاد است برای نورپردازی فضای سبز و محوطه سازی میتوان از لامپ IP65 استفاده کرد. همچنین برای برقکشی الزاماً باید از کابل روکش دار استفاده کرد و از سیم تک رشته به هیچ عنوان نباید استفاده کرد. و همچنین از کلید محافظ جان در مسیر برق از کنتور و فیوز مینیاتوری باید استفاده شود. برای خرید لامپ مخصوص نورپردازی محوطه لطفاً با شماره های فروشگاه تماس بگیرید.
   شماره فروشگاه : 86091208
   موبایل مهندس صادقی : 09121022495

 3. سلام
  برای نورپردازی ویلا در شهر نوشهر نیاز به راهنمایی دارم و اینکه میخواهم نورپردازی طراحی شود و مدرن و شیک باشد. شما اجناس نورپردازی هم دارید و در نوشهر نصب میکنید؟

  1. سلام.. لطفاٌ از محوطه ویلا عکس و فیلم تهیه کنید و برای ما واتساپ کنید. طراحی نورپردازی ویلا با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی انجام میشود و برای شما ارسال میگردد. در صورت نیاز کلیه اقلام مطابق با طراحی و با ذکر مشخصات برای شما ارسال خواهد شد و همچنین کلیه امور برقکشی و نورپردازی ویلا توسط متخصص ما به شهر نوشهر اعزام خواهد شد. لطفاً از طریق اپلیکیشن واتساپ با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *