به روز رسانی در
مهندس صادقی

کارشناس ارشد عمران - سازه
عضو نظام مهندسی تهران
۱۹ سال سابقه اجرایی

نورپردازی ساختمان

یکی از عواملی که در تغییر دکوراسیون منزل بسیار تاثیرگذار است و عمدتاً به چشم می آید نورپردازی ساختمان است. نورپردازی ساختمان را میتوان به دو دسته کلی نورپردازی اصلی و نورپردازی فرعی تقسیم کرد. هدف از نورپردازی داخلی اصلی تامین روشنایی کافی برای فضای معماری مورد نظر است. عمدتاً تامین روشنایی نورپردازی خانه توسط لوستر صورت میگرد. قاعدتاً لوستر داخلی باید هماهنگ با وسایل منزل باشد. در صورتیکه سبک کلی منزل کلاسیک باشد میتوان از لوستر برنزی یا برنجی استفاده کرد. اما اگر سبک طراحی داخلی منزل مدرن باشد برای نورپرداری خانه باید متناسب با طرح کلی از لوستر مدرن یا در مواردی نوار نور کناف سقف استفاده کرد.

هدف از نورپردازی فرعی غالباً نورپردازی داخلی تزئینی است. عمدتاً به منظور نورپردازی داخلی فرعی از اواع نور مخفی شلنگی و هالوژن استفاده میشود. برای تعبیه هالوژن سقف و یا نور مخفی باید سیستم سقف گچبری سقف یا سقف کناف در طراحی داخلی دکوراسیون از پیش تعیین شود. برای نورپردازی مغازه و یا سقف فضای اداری میتوان با پانل های LED نورپردازی اصلی و دیوارکوب های دکوراتیو نورپردازی فرعی را تامین کرد. همچنین تعیین تعداد وسایل نورپردازی داخلی به مساحت کلی فضا و کاربری آن بستگی دارد که توسط نرم افزارهای مخصوص مهندسی تعیین میشود.

بطور کلی نورپردازی ساختمان باید حین طراحی داخلی در نظر گرفته شود زیرا تاسیسات برقی مانند سیم کشی ساختمان و مخصوصاً تجهیزات و وسایل نورپردازی داخلی دکوراتیو باید توکار اجرا شود. به عنوان مثال چنانچه پس از اتمام گچکاری و نقاشی ساختمان به فکر نورپردازی دکوراتیو سقف یا دیوار بیفتیم مجبور به تخریب مسیر لوله برق و جایگذاری لوله پلیکا برق و کلید و پریز هستیم.

روشنایی کافی یکی از مهمترین الزامات الکتریکی در هر دو محیط مسکونی و تجاری میباشد. تنها تعداد الملان های نورپردازی مانند تعداد چراغ و لامپ های با شدت نور بیشتر برای نورپردازی مناسب کافی نیست، بلکه ترکیب مناسب نورپردازی با توجه به کاربری محیط و همچنین سبک طراحی است که بهترین حالت نورپردازی ساختمان را ایجاد خواهد کرد. نورپردازی مناسب و اصولی فضای منزل یا دفترکار را به کلی تغییر میدهد. به عنوان مثال در محیط اداری نورپردازی باید به گونه ای باشد که ضمن تامین نور برای کارمندان مصرف انرژی را به حداقل برساند و همچنین ترکیب نور به گونه ای باشد که کارمندان از نور شدید خسته نشوند. به عنوان یک اصل کلی بهتر است که نورپردازی به رنگ مهتابی متمایل شود زیرا چشم انسان در مقابل نور مهتابی دیرتر خسته میشود.

استفاده از لامپ های پر مصرف باعث اتلاف انرژی و تولید گرما در محیط میکند. همچنین استفاده از لامپ های فنری به دلیل شدت نور ضعیف دیگر از رده خارج شده است. لامپ های COB در مقایسه با لامپ های SMD از شدت نور بیشتری برخوردار هستند. همچنین اگر حین برقکشی ساختمان از مکانیزم پریز دیمر دار استفاده شود، با استفاده از لامپ های قابل تنظیم میتوان شدت نور را به صورت مطلوب تنظیم کرد. همچنین بهترین گزینه برای نورپردازی اداری استفاده از چراغ سقفی ال ای دی است که در بازار اصطلاحاً به آن لامپ پنلی سقفی میگویند. جدا از مصرف کم لامپ پنلی سقفی شدت نور آن کاملاً یکنواخت است و برای محیط های اداری و تجاری گزینه بسیار مناسبی هستند.

نورپردازی سقف هال و پذیزایی
نورپردازی هال و پذیرایی
نورپردازی آشپزخانه و زیر کابینتی
نورپردازی آشپزخانه
نورپردازی تابلو لابی
نورپردازی تابلو سنگ طبیعی
نورمخفی شلنگی سبز
نور مخفی سقف هفت رنگ
نورپردازی داخلی منزل مسکونی
نورپردازی منزل
نورپردازی سقف اتاق اداری
نورپردازی اداری
کانتر سنگی مرمریت پشت نور دار
نورپردازی کانتر سنگی مرمریت
نورپردازی پشت تلویزیون
نورپردازی سنگ آنتیک
نورپردازی باغچه با چراغ توپی
نورپردازی باغچه
نورپردازی سقف اداری
نورپردازی داخلی اداری
نورپردازی با چراغ سقفی مطب پزشک
نورپردازی با چراغ سقفی روکار
نورپردازی آبنما سنگی لابی
نورپردازی آبنما
نورپردازی سقف حمام و سرویس بهداشتی
نورپردازی سقف حمام و دستشویی
نورپردازی آبنما سنگی حیاط
نورپردازی حیاط
نورمخفی شلنگی هفت رنگ
نور مخفی سقف هفت رنگ
دیوارکوب منزل
نورپردازی دیوارکوب
نورپردازی کانتر سنگی آشپزخانه
نورپردازی کانتر سنگی آشپزخانه
نورپردازی سقف گچ کاری شده منزل
نورپردازی داخلی ساختمان
نورپردازی دکور ام دی اف
نورپردازی دکور
هالوژن سه پاور
هالوژن سقفی
نورپردازی سقف کناف اداری
نورپردازی کناف سقف
نورپردازی سقف کلاس دانشگاه
نورپردازی با پانل سقفی ال ای دی

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نما اصطلاحاً نورپردازی خارجی ساختمان را میتوان به دو دسته کلی نورپردازی نمای ساختمان و نورپردازی محوطه ساختمان تقسیم کرد.  بطور معمول جهت نورپردازی نما ساختمان از مجموعه لامپ های پروژکتوری LED معروف به وال واشر ( wall washer ) استفاده میکنند. بنا بر طراحی سه بعدی نمای ساختمان تعداد، شدت نور و میزان روشنایی ( وات مصرفی لامپ ) تجهیزات نورپردازی نما تعیین میشود. همچنین با توجه به اینکه در برخی موارد دسترسی مجدد به تجهیزات سیستم نورپردازی نما ساختمان جهت تعمیر لامپ های از کار افتاده به سختی امکانپذیر است از این رو در انتخاب کالای مورد نظر حداکثر دقت و وسواس باید صورت بگیرد.

به منظور نورپردازی محوطه میتوان از انواع دیوارکوب های حیاط ، چراغ های پایه دار باغی و پروژکتورهای LED استفاده کرد.  جهت نورپردازی تزئینیو دکوراتیو محوطه نیز میتوان از انواع چراغ های پایه دار حبابی ، لامپ های دفنی ، SMD شلنگی ضد آب ( جهت روشنایی مسیر ) استفاده کرد. همچنین برای نورپردازی درختان میتوان از پروژکتورهای زیر درختی و لامپ های رشته ای LED ( معروف به ریسه بارانی ) استفاده کرد.

نورپردازی نمای خارجی ساختمان و نورپردازی فضای بیرونی ساختمان برای هر دو منظور افزایش امنیت ساختمان و همچنین زیبا سازی محیط کاربرد دارد. در شرایطی که نورپردازی نمای ساختمان اصولی و مهندسی صورت بگیرد و همچنین اگر از تجهیزات مناسب و مطابق با استاندارد استفاده شود، با درک بازی بین نور و تاریکی، معماران می‌توانند از کنتراست و سایه برای ایجاد فضاهای الهام‌بخش و جذاب استفاده کنند. نقطه شروع اصلی طراحی نورپردازی نمای ساختمان در نظر گرفتن هدف طراحی اولیه است. قصد از نورپردازی برجسته سازی ویژگی های معماری ساختمان در شب است و یا اینکه هدف روشن کردن مسیر و افزایش امنیت ساختمان است. به عنوان مثال در ساختمان های با نما رومی برجسته سازی ابزار سنگ ساختمانی زیبایی را در شب دوچندان میکند. برای نورپردازی نمای رومی در شب نیاز به تجربه و تخصص است در غیر اینصورت نتیجه کار جدا از اتلاف هزینه عایدی دیگری ندارد. انواع نورپردازی خارجی ساختمان به صورت زیر دسته بندی میشوند:

۱- روشنایی کلی خارجی ساختمان : هدف از روشنایی کلی ساختمان بالا بردن ضریب امنیتی ساختمان است. با توجه به استفاده از دوربین مدار بسته در اکثر ساختمان ها و قابلیت دید در شب آنها نیاز به نورپردازی اصلی خارجی ساختمان برای بالا بردن وضوح تصاویر بسیار واجب است. همچنین استفاده از تجهیزات مناسب نورپردازی به گونه ای که در مقابل باران آسیب نبینند ضروری است.

۲- نورپردازی محیطی : هدف از روشنایی محیطی ساختمان در واقع روشنایی کلی محیط بیرون ساختمان است. یکی از اشتباهات رایج در نورپردازی محیطی استفاده بیش از تجهیزات نورپردازی است. استفاده زیاد از لامپ در شب موجب آزار همسایگان و ساکنین ساختمان میشود. همچنین با بالا رفتن مصرف برق در ساختمان پس از مدتی ساکنین دستور به خاموش کردن لامپ ها میدهند که اینکار منجر به کاهش امنیت ساختمان میشود.

۳- نورپردازی دیوارها و حجم دهی : هدف از این نوع نورپردازی معمولاً تأکید بر المان های معماری ساختمان است. المان هایی نظیر ابزار سنگ و نمای آجری و فضای سبز پیرامون ساختمان. در این نوع نورپردازی معمولاً از نورهای نقطه ای استفاده میشود. برای این منظور از وال واشر برای نورپردازی خطی و از انواع پروژکتور برای نورپردازی نقطه ای استفاده میشود.

۴- نورپردازی فانتزی : به منظور نورپردازی فانتزی ساختمان معمولاً از انواع ریسه بارانی و شلنگی ضد آب با پوشش سیلیکونی و انواع پروژکتور دفنی استفاده میشود. هدف از این نوع نورپردازی فقط زیبا سازی محیط ساختمان است. همچنین استفاده از چراغ حبابی در داخل باغچه ها و یا روی دیوار حیاط زیبایی محیط را دوچندان میکند.

پانل LED سقفی
پانل سقفی ال ای دی
چراغ ال ای دی 60 در 60
چراغ سقفی ال ای دی
پروژکتور برای نورپردازی نما و محوطه
پروژکتور نورپردازی
وال واشر نورپردازی نما
وال واشر
شلنگی SMD
شلنگی نور مخفی اس ام دی
مهتابی زیرکابینتی مدادی
مهتابی زیر کابینتی
دیوارکوب پروژکتوری
دیوارکوب پروژکتوری
نورپردازی درخت
نورپردازی درخت
تجهیزات نورپردازی باغ
تجهیزات نورپردازی محوطه
نورپردازی دیوار راه پله
نورپردازی داخلی
ابعاد پانل LED
ابعاد چراغ ال ای دی
پروژکتور دفنی نما و محوطه
پروژکتور دفنی
شلنگی نور مخفی smd
شلنگی نور مخفی
ریسه بارانی SMD
ریسه بارانی
لامپ SMD
لامپ هالوژن اس ام دی
دیوارکوب حیاط خورشیدی
دیوارکوب حیاط
گلدان نوردار
نورپردازی گلدان
نورپردازی خانه لاکچری
نورپردازی داخلی مدرن

سوالات متدوال نورپردازی ساختمان

قیمت نورپردازی ساختمان شامل مجموع قیمت اجناس نورپردازی، اجرت برقکاری و اجرت نصب تجهیزات نورپردازی ساختمان است.

قیمت ریسه شلنگی مابین ۱۵ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان در هر متر طول با توجه به کارخانه سازنده و میزان روشنایی متغیر است.

لامپ SMD دارای طول عمر بیشتر، مصرف برق کمتر و روشنایی بیشتر است.

وال واشر نوعی از پروژکتور ال ای دی با توان بالا است که بیشتر برای نورپردازی نمای ساختمان استفاده میشود.

پانل سقفی ال ای دی در ابعاد مختلف و جایگزین لامپ های مهتابی قدیمی با مصرف کمتر و نور بیشتر و قابل استفاده در نورپردازی اداری است.

بله، ما در فروشگاه شهرک غرب تهران نمایندگی بهترین تولیدکنندگان تجهیزات نورپردازی ساختمان هستیم و تمامی اجناس با گارانتی شرکتی و زیر قیمت لیست شرکت ارائه میشوند.

خدمات گروه ساختمانی سیمرغ
آسانسور هیدرولیکی مجتمع

بالابر خانگی

ساخت و نصب بالابر هیدرولیکی ، بالابر خانگی ، بالابر مغازه ، صندلی پله پیما و بالابر پله

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی داخلی

طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ارائه طراحی سه بعدی ساختمان بر اساس اصول مهندسی معماری

سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی

فروش و نصب سنگ ساختمانی شامل سنگ گرانیت ، سنگ تراورتن و سنگ مرمریت و ساخت انواع شومینه سنگی و روشویی سنگی

محوطه سازی و فضای سبز

محوطه سازی

طراحی و اجرا محوطه سازی ، طراحی حیاط منزل ایرانی ، حیاط خلوت و طراحی فضای سبز

در صورت دلخواه
9 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments