نویسنده : مهندس صادقی

کارشناس ارشد عمران - سازه
با ۱۸ سال سابقه اجرایی

عنوان مطالب طراحی لابی ساختمان

طراحی لابی

طراحی لابی ساختمان در ساختمان های قدیمی شامل بازسازی کلی آن و در ساختمان های نوساز شامل چیدمان لابی است. در برج های مسکونی یا اداری و آپارتمان‌ها به دلیل تعداد زیاد ساکنین، فضایی به‌عنوان لابی در نظر گرفته می‌شود. طراحی لابی ساختمان ، نوع طراحی داخلی و چیدمان لابی هر ساختمانی نمادی از ساکنان آن می‌باشد. شرایط ظاهری فضای ساختمان و دکوراسیون محیط عمومی در آسایش بصری و البته قیمت کلی ساختمان بسیار اهمیت دارد. زیرا به‌محض ورود به هر ساختمانی اولین چیزی که به چشم می‌خورد، لابی ساختمان است که در طبقه همکف واقع شده است و نقطه مشترک همه واحدها به‌حساب می‌آید.

لابی دارای دو قسمت است که شامل نگهبانی یا اصطلاحاً لابی من ( Lobby man ) و نشیمن است. همچنین لابی ساختمان می‌تواند محل تجمع ساکنین برای برگزاری جلسات مربوط به ساختمان باشد. لابی هتل و لابی ساختمان دارای تفاوت‌های بسیار زیادی در شیوه طراحی ، اجرا و چیدمان هستند. از این رو بنا بر نوع کاربری ساختمان ( مسکونی ، هتل یا اداری ) طراحی لابی اصول و قواعد خاصی دارد.

طراحی لابی ساختمان
طراحی لابی ساختمان
دیوار سبز در طراحی لابی ساختمان
دیوار سبز در طراحی لابی ساختمان
طراحی لابی هتل
طراحی لابی هتل
دیوار سبز در لابی ساختمان
دیوار سبز در لابی ساختمان

کفپوش لابی ساختمان

به دلیل تردد بالا که در لابی ( Lobby ) وجود دارد، از این رو کف سازی فضای لابی بسیار مهم است. این مسئله در لابی هتل و لابی ساختمان پر واحد اهمیت دو چندانی دارد. از این‌رو استقامت کفپوش از جمله خصوصیاتی است که در مورد پوشش کف باید در نظر داشت. بهترین انتخاب برای کف لابی استفاده از سنگ ( غیر تراورتن ) و سرامیک پرسلانی است زیرا هم در مقابل ضربه‌هایی که از اسباب‌کشی و حمل بار ایجاد می‌شود، صدمه نمی‌بیند و هم به‌راحتی تمیز می‌شود.

استفاده از کفپوش تیره بدلیل جذب گرد و خاک کفش عابرین همیشه ظاهری کثیف ایجاد میکند. از این رو بهتر است که در انتخاب رنگ کفپوش رنگه های روشنتر انتخاب شود. همچنین سنگ گرانیتی اگر بسیار صیقلی باشد منجر به لیز خوردن افراد بخصوص سالمندان و کودکان می‌شود.

دیزاین لابی ساختمان
دیزاین لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
طراحی سنگ کف لابی با واترجت
طراحی سنگ کف لابی با واترجت
نورپردازی لابی هتل
نورپردازی لابی هتل

پوشش دیوار لابی ساختمان

برای پوشش دیوارها، وسعت فضا در طراحی لابی ساختمان یا لابی هتل در نظر گرفته می‌شود که با توجه به میزان روشنایی و کاربری ساختمان می‌توان از نقاشی ساختمان با رنگ روغن ، سنگ ساختمانی ( طبیعی یا مصنوعی ) و یا کاغذ دیواری و دیوار پوش سه بعدی استفاده کرد. در تمامی پوشش‌های مذکور دیوار پوش سه بعدی قابلیت نورپردازی بهتری دارد.

کانتر یا پیشخوان سنگی لابی من
کانتر یا پیشخوان سنگی لابی من
کانتر یا پیشخوان لابی من
کانتر یا پیشخوان لابی من

دیزاین لابی ساختمان

برای نورپردازی نشیمن لابی ساختمان یا لابی هتل می‌توان از لوسترهای سقفی یا آویزی، هالوژن‌های توکار، لوسترها و چراغ‌های دیوارکوب، آباژور و یا انواع چراغ‌های رومیزی و یا پایه بلند ایستاده، استفاده کرد.

استفاده از گیاهان طبیعی برای راهرو ها و فضاهای موجود تا آسانسور و پله‌ها ایده مناسبی خواهد بود. البته به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی از گیاهان طبیعی استفاده کنید که فضای لابی از نور کافی برخوردار باشد و در غیر این صورت از گیاهان مصنوعی بهره بگیرید تا فضای لابی ساختمان را زیباتر کنید.

کانتر یا پیشخوان ام دی اف لابی من
کانتر یا پیشخوان ام دی اف لابی من
کانتر یا پیشخوان چوبی لابی من
کانتر یا پیشخوان چوبی لابی من

 سیستم امنیتی لابی ساختمان

برای حفظ امنیت ساختمان به‌صورت شبانه روزی در هر برج و مجتمعی و آسایش ساکنین، تجهیزات ایمنی مانند دزدگیر اماکن و دوربین‌ مدار بسته در کنار نگهبانی یا لابی من از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

لابی من در قسمت ورودی و پشت کانتر یا پیشخوان مخصوص مستقر می‌شود و مسئولیت کنترل رفت و آمد های مهمان‌ها و مشتریان را بر عهده دارد. این قسمت از لابی شامل یک پیشخوان و یا میز و صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک‌تک افراد و واحدهای ساختمان است.

سقف کشسان در لابی ساختمان
سقف کشسان در لابی ساختمان
چیدمان لابی ساختمان
چیدمان لابی ساختمان

چیدمان لابی ساختمان

قسمت نشیمن در لابی دارای میز و صندلی بوده و بسیار شبیه به دکوراسیون پذیرایی است. در واقع طبق اصول و مقرراتی که هر ساختمان با توجه به کاربری آن دارد، شخصی که به‌عنوان مهمان وارد می‌شود، باید مدتی را در لابی منتظر بماند تا پس از کسب اجازه ، وارد واحد مورد نظر شود و چه‌بسا که ملاقات‌های کوتاه افراد غریبه با ساکنین نیز در لابی‌ ساختمان یا لابی هتل انجام شود.

همان طور که گفته شد، لابی دارای دو قسمت بوده و برای هر قسمت باید وسایل خاص خود را تهیه کرد. انتخاب لوازم دکوراسیون لابی رابطه مستقیمی با وسعت پلان و موقعیت فضا و همچنین کاربرد آن دارد. برای مثال در لابی های بزرگ از یک نیم ست مبلمان با میز جلوی مبل استفاده می‌شود، در حالی که در لابی های کوچک به علت کمبود جا بهتر است از یک کاناپه و یک میز استفاده کرد .به‌طور کلی انتخاب این لوازم پس از در نظر گرفتن مقاومت سلیقه‌ای است.

باید سعی کرد پارچه‌هایی که برای استفاده از این لوازم به کار برده میشوند، قابل شستشو باشند. چون به دلیل استفاده زیاد زود کثیف می‌شوند نباید از پارچه‌های روشن استفاده کرد. در ضمن موضوع قابل شستشو بودن و دوام پارچه در هنگام انتخاب پرده برای پنجره‌ دوجداره لابی نیز ضروری است و نباید فراموش شود.

آبشار منصوعی یا دیوار آب
آبشار منصوعی یا دیوار آب
پرده آب یا دیوار آب
پرده آب یا دیوار آب

سوالات متدوال طراحی لابی ساختمان

تخمین هزینه طراحی لابی ساختمان بستگی به آیتم های استفاده شده و همچنین نوع مصالح و متریال مصرفی دارد و پس از بازدید کارشناسی برآورد میشود.

مهم نیست که ابعاد لابی و ورودی ساختمان چقدر است. مهم اینست که با یک طراحی اصولی و مهندسی کیفیت سطح زندگی ساکنین بالاتر برود و از زندگی در آن ساختمان لذت ببرند.

اگر ساختمان قدیمی باشد و نیاز به بازسازی کلی باشد، شامل تخریب و طراحی مجدد و نوسازی کامل است. اما اگر ساختمان نوساز باشد شامل چیدمان لابی و اضافه کردن آیتم هایی برای زیباسازی لابی خواهد بود.

مسئله اصلی، پرداخت هزینه های بازسازی لابی ساختمان است. در مجتمع های مسکونی بزرگ این هزینه ها به صورت شارژ اضافی از ساکنین گرفته میشود. اما در ساختمان های کوچکتر روند دریافت هزینه اندکی سختتر است.

طراحی سه بعدی لابی ساختمان کاملاً بستگی به نظر مدیران ساختمان دارد. در صورتی که اجرای بازسازی توسط ما صورت بگیرد هزینه آن رایگان است. اما در غیر اینصورت طراحی سه بعدی لابی ساختمان هزینه خواهد داشت.

خدمات گروه ساختمانی سیمرغ
شومینه فضای باز آلاچیق

طراحی ویلا

طراحی ویلا ، طراحی باغ ویلا ، فضای سبز محوطه ویلا ، آبنما ، باربیکیو ، برکه مصنوعی ، آلاچیق و شومینه فضای باز

بازسازی نمای مغازه

نمای ساختمان

اجرا نمای ساختمان شامل نما رومی ، نمای سنگی ، نما کامپوزیت آلومینیومی ، آجر نما و نقاشی نمای ساختمان

کمپرسور هواساز

هواساز و داکت اسپلیت

طراحی، نصب، راه اندازی پکیج ، موتورخانه ( شوفاژ ) ، هواساز ، کولر گازی ، داکت اسپلیت و سیستم گرمایش از کف و قرنیزی

آخرین بروز رسانی در توسط مهندس صادقی

در صورت دلخواه
2 سوال و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی سوالات