آخرین بروز رسانی در

گروه ساختمانی سیمرغ طراح و مجری دکوراسیون منزل ، دکوراسیون داخلی ، نمای ساختمان ، دیزاین خانه و چیدمان منزل ( تهران - زعفرانیه - خیابان پسیان 22171748 )

دکوراسیون آشپزخانه – کابینت آشپزخانه – کاشی آشپزخانه – نورپردازی آشپزخانه

« طراحی آشپزخانه »

 

طراحی کلی آشپزخانه

به جرات میتوان گفت برای خانوم ها مهمترین بخش طراحی دکوراسیون داخلی منزل طراحی دکوراسیون آشپرخانه است. از آنجایی که خانوم ها زمان زیادی را در آشپزخانه سپری میکنند توجه به زیبایی و کاربردی بودن در طراحی آشپزخانه اهمیت ویژه ای دارد.

جدا از بحث زیبایی طراحی آشپزخانه باید کاربردی باشد. به این معنا که چیدمان کابینت آشپزخانه باید متناسب با دسترسی سریع به تمام نقاط آشپزخانه با محوریت اجاق گاز و سینک ظرفشویی باشد. به عنوان مثال هنگامی که فرد در حال پخت و پز است باید نزدیکترین دسترسی ممکن را به یخچال و میز رویه کابینت جهت آماده سازی مواد اولیه داشته باشد.

چیدمان آشپزخانه

با توجه به وسعت فضای آشپزخانه میتوان از 4 طرح کلی آشپزخانه استفاده کرد :

1- آشپزخانه L شکل 

2- آشپزخانه U شکل 

3- آشپزخانه با میز کانتر ( در ایران اصطلاحاً به آن آشپزخانه اوپن میگویند )

4- آشپزخانه با جزیره

در خانه های کوچک ( با متراژ کمتر از 80 متر مربع ) بهترین پیشنهاد استفاده از آشپزخانه L شکل است. زیرا با توجه به کمبود فضا و تعداد کم نفرات ساکن نیازی به کابینت با فضای زیاد نیست از این رو هزینه ساخت کابینت آشپزخانه کاهش می یابد.

در خانه های با متراژ متوسط ( بین 80 تا 150 متر مربع ) بهترین پیشنهاد استفاده از آشپزخانه U شکل است. با توجه به نوع کاربری آشپزخانه میتوان از از میز کانتر برای صرف غذا در آشپزخانه نیز استفاده کرد.

در آشپزخانه خانه های با متراژ بزرگ ( بیش از 150 متر ) استفاده از جزیره علاوه بر اینکه میتواند محلی برای صرف غذای ساکنین باشد بعنوان محلی برای پذیرایی مهمان ها نیز استفاده میشود. همچنین با توجه به متراژ جزیره استفاده از یک اجاق گاز روکار برقی و یک سینک ظرفشویی تک لگنه کوچک نیز میتواند کارایی آشپزخانه را دوچندان کند.

جانمایی وسایل آشپزخانه

با توجه به ضوابط شهرداری ها معمولاً اکثر منازل ایرانی دارای نورگیر در آشپزخانه میباشند. بهترین مکان برای قرار دادن سینک ظرفشویی جلوی پنجره نورگیر آشپزخانه است. تنها مسئله ای که در این نوع طراحی وجود دارد عدم قرارگیری آبچکان سینک ظرفشویی در بالای سینک ظرفشویی است. برای رفع این مشکل میتوان از آبچکان قابل حمل بر روی سینی سینک ظرفشویی استفاده کرد.

قرار دادن اجاق گاز جلوی پنجره نورگیر کار بسیار خطرنامی است زیرا ممکن است جریان هوا باعث خاموش شدن شعله گاز شود و اگر اجاق گاز ترموستات نداشته باشد منجر به عواقب جبران ناپذیری شود. همچنین قرار دادن یخچال در مسیر جریان هوا باعث بالا رفتن مصرف برق میشود.

دکوراسیون آشپزخانه
دکوراسیون آشپزخانه
طراحی آشپزخانه
طراحی آشپزخانه
جزیره آشپزخانه با اجاق گاز و سینک ظرفشویی
جزیره آشپزخانه با اجاق گاز و سینک ظرفشویی
طراحی آشپزخانه خانه کوچک
طراحی آشپزخانه خانه کوچک

« نورپردازی آشپزخانه »

 

نورپردازی داخلی آشپزخانه

با توجه به ظوابط معماری شهرداری ها استفاده از نورگیر پنجره در آشپزخانه ها ضروری است. نورپردازی داخلی آشپزخانه نیز به همانند نورپردازی داخلی خانه به دو گروه اصلی نورپردازی اصلی و فرعی تقسیم میشود. برای تامیین روشنایی آشپزخانه میتوان از انواع لوسترهای سقفی موجود در بازار استفاده کرد و برای تامین زیبایی از انواع نورپردازی غیر مستقیم مانند نورمخفی سقف یا انواع لامپ های زیر کابینتی استفاده کرد.

سقف آشپزخانه

با توجه به اینکه در اکثر منازل فضای هال و پذیرایی با آشپزخانه یکی میشود ( آشپزخانه اوپن ) نورپردازی سقف آشپزخانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. طراحی سقف آشپزخانه و بودجه مورد نظر میتوان از گچبری سقف با رابیتس ( معمولاً در منازل لوکس ) و یا از سقف کناف استفاده کرد. استفاده از لامپ های هالوژنی در این نوع سقف زیبایی محیط آشپزخانه را دو چندان میکند. همچنین میتوان از انواع سقف آسمان مجازی آشپزخانه برای زیباتر شدن فضای آشپزخانه استفاده کرد.

نورپردازی آشپزخانه با زیر کابینتی
نورپردازی آشپزخانه با زیر کابینتی
نورپردازی آشپزخانه
نورپردازی آشپزخانه
نورپردازی مدرن آشپزخانه
نورپردازی مدرن آشپزخانه
استفاده از نور طبیعی در آشپزخانه
استفاده از نور طبیعی در آشپزخانه

« کاشی آشپزخانه »

 

کاشی پشت کابینتی

از آنجایی که کاشی پشت کابینت دید ندارد معمولاً از کاشی ارزان قیمت و ساده درجه 3 به منظور  دستیابی به سطحی صاف و تراز برای اجرای کابینت استفاده میشود. نصب کاشی پشت کابینتی به دو روش دوغابی و چسب کاشی صورت میگیرد.

باید توجه داشت که استفاده از روش دوغابی باعث میشود سطح کاشی آشپزخانه 5 سانتیمتر از سطح قبلی جلوتر بیاید. در صورتیکه بنا به دلایل اجرایی نتوان سطح کاشی را این مقدار جلو آورد باید سطح کاشی قدیمی و ملات پشت آن کاملاً تخریب شود. همچنین اگر از روش چسبی استفاده شود سطح تمام شده کاشی آشپزخانه حدود 2 سانتیمتر جلوتر خوهد آمد.

کاشی بین کابینتی

فضای خالی مابین کابینت زمینی و کابینت هوایی را اصطلاحاً فضای بین کابینتی میگویند. کاشی بین کابینتی ( کاشی باند ) در انواع کاشی معمولی ، کاشی فلزی و آینه ای در بازار ایران موجود است. طرح و رنگ کاشی بین کابینتی باید متناسب با رنگ کابینت و جنس رویه کابینت انتخاب شود. همچنین برای اجرای کاشی بین کابینتی بهتر است از روش چسبی استفاده شود. کاشی بین کابینتی معمولاً پیش از نصب کابینت آشپزخانه اجرا میشود اما در مواردی پس از نصب کابینت میتوان کاشی بین کابینتی را اجرا کرد که کار درستی نمی باشد.

کاشی آشپزخانه پشت هود
کاشی آشپزخانه پشت هود
کاشی آشپزخانه کلاسیک
کاشی آشپزخانه کلاسیک
کاشی آشپزخانه آنتیک
کاشی آشپزخانه آنتیک
کاشی آشپزخانه مدرن
کاشی آشپزخانه مدرن

« کابینت آشپزخانه »

 

جنس کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه را از نظر جنس میتوان به صورت زیر دسته بندی کرد :

1- کابینت فلزی

جنس کلاف این نوع کابینت فلزی میباشد. جنس در این کابینت فلزی معمولاً چوبی است. کابینت فلزی تقریباً از رده خارج است و امروزه کاربرد چندانی در ساخت کابینت آشپزخانه ندارد.

2- کابینت ام دی اف

پرکاربردترین جنس کابینت ام دی اف میباشد. کلاف کابینت ام دی اف معمولاً از جنس ام دی اف ارزان قیمت و پوشش در آن به دو صورت کابینت های گلاس و کابینت معمولی میباشد.

3- کابینت لترون

لترون ( Letron ) نوعی پوشش ملامینه است که بر روی خرده چوب فشرده شده استفاده میشود. قیمت کابینت لترون نسبت به کابینت ام دی اف ارزانتر میباشد اما دوام آن در مقابل رطوبت و بارهای سنگین بسیار کم است.

4- کابینت چوبی

کابینت چوبی لوکس ترین و گرانترین نوع کابینت آشپزخانه است. برای صرفه جویی اقتصادی میتوان از کلاف کابینت ام دی اف استفاده کرد و تنها پوشش در کابینت را چوبی ساخت. چوب استفاده شده در کابینت چوبی معمولاً چوب ترمو شده است.

5- کابینت پی وی سی

کابینت پی وی سی یا کابینت ضد آب فقط در مکان هایی که احتمال قرارگیری کابینت در معرض رطوبت زیاد باشد مانند ساخت کابینت در روف گاردن و یا زیر سینک ظرفشویی استفاده میشود. قیمت کابینت پی وی سی تقریباً معادل 2 برابر کابینت ام دی اف است.

متاسفانه برخی از افراد سودجو با استفاده از پوشش رنگ ضد آب کابینت ام دی اف را به جای کابینت پی وی سی به کارفرمایان محترم عرضه میکنند.

6- کابینت ممبران

کابینت ممبران در واقع نوع جدیدی از کابینت ام دی اف است که بسیار شبیه به کابینت چوبی ساخته میشود. در کابینت ممبران با استفاده از انواع دستگاه برش CNC ورق خام ام دی اف به صورتی زیبا همانند چوب طبیعی ساخته میشود. قیمت این نوع کابینت تقریباً اندکی بیشتر از کابینت ام دی اف با روکش هایگلاس است.

انتخاب جنس کابینت مستقیماً به بودجه مورد نظر و سلیقه افراد بستگی دارد.

چیدمان آشپزخانه
چیدمان آشپزخانه
طراحی کابینت
طراحی کابینت
جزیره و کانتر کابینت آشپزخانه
جزیره و کانتر کابینت آشپزخانه
کابینت آشپزخانه ام دی اف سفید
کابینت آشپزخانه ام دی اف سفید
کابینت آشپزخانه با رویه سنگ کورین
کابینت آشپزخانه با رویه سنگ کورین
شکل پذیری سنگ کورین
شکل پذیری سنگ کورین
طراحی سه بعدی دکوراسیون آشپزخانه
طراحی سه بعدی دکوراسیون آشپزخانه
آشپزخانه لاکچری
آشپزخانه لاکچری

جهت ارتباط مستقیم با مشاوران گروه ساختمانی سیمرغ از طریق پیام رسان واتساپ یا تلگرام ( بدون نشان دادن شماره تلفن و حفظ حریم شخصی شما ) و استعلام قیمت طراحی دکوراسیون آشپزخانه لطفاً کلیک کنید

4.9/5 (14 Reviews)